Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Na čo má človek rozum

Keď je dobre, nerozoznáte príslušníka jedného národa od druhého. Až keď je zle, poznáte Slováka podľa nadávania, Čecha podľa frflania, Nemca podľa disciplíny a Žida podľa toho, že mu nikdy nie je zle, vie sa totiž vynájsť v každej situácii.

Ľudí delíme na chudobných a bohatých, múdrych a hlúpych. Mať okolo seba samých chudobných je často deprimujúce. Ale mať okolo seba len samých hlupákov, to už radšej ísť do pekla. Je to síce miesto, kde neustále horí oheň, vo vzduchu je cítiť síru a ostanú sa tam všetci tí, ktorí zhrešili – cudzoložníci, modloslužobníci, pokrytci, nadutci a nehanebnice. Ale všimnite si, že o žiadnych hlupákoch v pekle sa nikto nezmieňuje...

Rozum a skúsenosť nemôžu byť natrvalo v opozícii. (Wilde)

(Zrnká úsmevu)
Firma a práca

Správa o služobnej ceste sa nepíše kvôli informovanosti šéfa, ale kvôli ochrane pisateľa.

Čím dlhšie budete rozprávať o tom, čo robíte, tým menej času vám ostane na to, aby ste to dokončili. Postupne strávite viac a viac času hovorením a čoraz menej času prácou, až kým nakoniec nebudete celý čas hovoriť o ničom.

Človek zvládne ľubovoľné množstvo práce za predpokladu, že to nie je práca, ktorú by mal urobiť.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Ak si nevieš pomôcť sám, sotva ti pomôžu iní. Len blázni sa uchádzajú o pomoc u tých, ktorí dokážu len škodiť.

Najväčším nebezpečím pre človeka je jeho márnivosť.

Kamaráta nepodtrhni skôr, ako si sám v bezpečí.

(Murphyho zákony v bájkach)
Život je smiešny

Milionár náhle zomrel a ukázalo sa, že nezanechal závet. Trúchliaca vdova sedí u rodinného advokáta a žiada ho o radu. Advokát nahlas rozmýšľa: „Takže, váš manžel zomrel a nezanechal závet. A povedal aspoň niečo bezprostredne pred tým, ako zomrel?“ „Ale áno, hovoril: Preboha Mary, odlož tú pušku, aj tak s ňou netrafíš ani do stodoly!“

Psychiater upokojuje neúspešného podnikateľa: „Vôbec netrpíte komplexom menejcennosti, iba správne hodnotíte svoje schopnosti!“

Pýta sa nepodnikateľ svojho priateľa podnikateľa: „Poraď mi, čo mám robiť?! Lekár mi povedal, že mi hrozí úplná strata pamäti.“ „Najlepšie urobíš, ak začneš robiť veľké dlžoby.“

(Myšlienky bez cla)

Výroba, označovanie predaj tabakových výrobkov

6. 3. 2024 Novela zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 89/2016 o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v nadväznosti na prijatie delegovanej smernice, pokiaľ ide o zrušenie určitých výnimiek týkajúcich sa zahrievaných tabakových výrobkov, ustanovila povinnosť najneskôr do 23. júla 2023 prijať zákony a iné právne predpisy potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou.
Právna úprava je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, s ústavnými zákonmi a nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, s inými zákonmi a medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, a je v súlade s právom Európskej únie. Zákon nebude mať vplyvy na rozpočet verejnej správy, sociálne vplyvy, na životné prostredie, na informatizáciu spoločnosti, na služby verejnej správy pre občana a ani na manželstvo, rodičovstvo a rodinu. Návrh zákona má negatívny vplyv na podnikateľské prostredie.
K

Štát si od poisťovní vypýtal odvod

25. 1. 2017 Poisťovne v tomto roku začali zdražovať niektoré druhy neživotných poistiek. Hore išlo najmä havarijné, ale aj cestovné poistenie. Môže za to najmä nový osempercentný odvod z poistného, ktoré si od nich vypýtal štát cez novelu zákona o poisťovníctve z konca minulého roka. O konkrétnych percentách zvýšenia cien poisťovne hovoriť nechcú, ale priznávajú, že s cenami išli hore.
Ostatné poisťovne odpovedali, že výšku poistného upravujú, ale nie paušálne o nejaké percento, ale individuálne podľa jednotlivých segmentov. Medzi odborníkmi na poistný trh sa šušká o zvýšení cien najmä pri havarijných poistkách od 10 do 20 percent. Poplatky finančným inštitúciám napríklad za auto by tak mohli ísť hore o niekoľko desiatok eur. Cestovné poistky už tiež išli mierne hore. Poistky za byty a domy sa zatiaľ poisťovne zdráhajú zdražovať, lebo sa boja konkurencie. Poisťovne už na jeseň zdražovali povinné zmluvné poistenie. To však nebolo preventívne kvôli novému odvodu, ale najmä preto, lebo toto poistenie je dlhodobo stratové. Ceny sú veľmi nízke už roky a na toto zákonné poistenie sa už platí osempercentný odvod niekoľko rokov. Vyššie ceny a odvody sa však budú týkať iba nových klientov. V novele zákona o poisťovníctve totiž neprešla retroaktivita. Ak si niekto bude chcieť meniť starú poistku za novú, už sa naň bude vzťahovať nová cena so zohľadneným odvodom. Výhodu má starý klient, ktorému sa poistka len predĺži, pre neho ostane platná pôvodná suma.
zdroj: hnonline.sk

Slovensko si v rebríčku korupcie pohoršilo

25. 1. 2017 Slovensko si v celosvetovom rebríčku vnímania korupcie pohoršilo o tri miesta a umiestnilo sa na 54. priečke. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy organizácie Transparency International (TI), ktorá hodnotí korupciu v 176 krajinách a územiach sveta.
O prvú priečku sa delia Dánsko a Nový Zéland, za nimi skončili ďalšie dve severské krajiny Fínsko a Švédsko. Na opačnej strane rebríčka skončilo Somálsko. V hodnotení za rok 2015 Slovensko získalo 51 bodov zo sto, je síce rovnaký počet ako pred rokom, znamená však posun o štyri miesta v rebríčku nadol. V dnes zverejnenom indexe za minulý rok stratilo oproti predchádzajúcej správe síce len jeden bod, to ale znamenalo prepad o desať miest. V porovnaní s ostatnými dvadsiatich siedmich členskými krajinami Európskej únie si Slovensko pohoršilo a skončilo na siedmom najhoršom mieste. Spomedzi krajín eurozóny sa za nás zaradilo už iba Taliansko a Grécko. Najhoršia situácia v EÚ panuje v oblasti korupcie v Bulharsku (41 bodov), tesne pred ním sa umiestnilo Grécko (44 bodov) a Taliansko (47 bodov). Priemerné európske skóre 65 bodov zo sto, Česko sa tak s 55 bodmi radí k podpriemeru.
zdroj: hnonline.sk

Na pracovnom trhu je najviac zamestnaných

23. 1. 2017 Zamestnanosť zlomila ďalší rekord. Slovákov ešte nikdy predtým nepracovalo viac, na počet ľudí bez práce to nevplýva. Pre ministra práce Jána Richtera je číslom roka 8,76 percenta. Práve s takouto nezamestnanosťou sa Slovensku v decembri podarilo ukončiť rok 2016.
Je to najnižšia miera nezamestnanosti za Richterovho úradovania. No do historického minima mu ešte stále chýba viac ako jeden percentuálny bod. Jeden rekord si však Richter môže pripísať. A to extra vysokú zamestnanosť. Rekord sme trhli už v druhom štvrťroku vlaňajška a podľa štatistikov sa na jeseň podarilo tromfnúť ďalší. Vysokú zamestnanosť podčiarkuje aj veľa voľných pracovných miest, ktoré hlásia úrady práce. Na konci decembra ich evidovali vyše 35-tisíc. Rok predtým ich bolo o osemtisíc menej.
zdroj: hnonline.sk

Tisíce domácností zaplatia za plyn viac

17. 1. 2017 Od nového roka mali Slováci odoberať zemný plyn lacnejšie až o 2,6 percenta ročne. Zlacnenie však nepocítia všetci zákazníci.
Štátny regulátor od nového roka zásadne mení rozdelenie taríf na odber plynu. Štyri tarify sa rozšíria na osem. A to bude pre tisíce ľudí znamenať, že si za plyn zaplatia viac. Najviac na zmenu doplatia veľké domácnosti, ktoré odoberajú viac ako štyritisíc kubíkov plynu ročne. Čiže tí, ktorí plynom aj kúria. Podľa šéfredaktorky portálu energia.sk Lenky Ferenčákovej sa zdražovanie plynu kvôli novej vyhláške regulačného úradu dotkne mnohých domácností. Dodala, že ich môžu byť až tisícky. Nespokojnosť a hnev. Drahší plyn a zmätok medzi odberateľmi. Presne to so sebou priniesla novinka z dielne štátneho regulátora, ktorá platí od začiatku tohto roka. Na základe novej vyhlášky sa zásadne zmenilo členenie domácností do taríf na odber plynu. Doterajšie štyri skupiny sa rozdelili hneď do ôsmich. Čo znamená, že domácnosti, ktoré doteraz spadali do jednej tarify, sa môžu od januára nájsť v novej. Nepatrná zmena má hneď niekoľko háčikov, na ktoré môžu ľudia „doplatiť“. Napríklad stúpajú poplatky.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner