Výpočet poplatku za rozvoj
17. 2. 2025
V súvislosti s výpočtom poplatku za rozvoj pri právoplatnom rozhodnutí o povolení stavby k stavbe, ktorá už bola predtým povolená skorším rozhodnutím o stavebnom zámere sa ustanovuje postup stanovenia základu poplatku pri zvýšení podlahovej plochy nadzemného časti stavby a postup stanovenia základu poplatku ak sa zníži podlahová plocha a vznikne záporný rozdiel výmer nadzemnej časti podlahovej plochy.
Pri znížení podlahovej plochy je základom poplatku záporný rozdiel podlahovej plochy. Vždy sa posudzuje čistá nová alebo ďalšia podlahová plocha, ktorá pribudla a podlahová plocha, ktorá ubudla.
K
Slovensko si požičalo takmer pol miliardy. Muselo však ísť aj do vyšších úrokov, aké sú na trhu
21. 2. 2023
Štát si v súčasnosti požičiava výrazne drahšie ako za posledné roky. Rastúce výnosy však znamenajú aj zvýšený dopyt investorov. Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity hodnotí súčasné podmienky na emisie dlhopisov pozitívne. Investorov zatiaľ neodrádza ani stav verejných financií či neprehľadnosť politickej situácie.
Drahšie si požičajú ľudia, firmy a aj štát. Ten si siahne do vrecka dokonca najhlbšie za posledných dvanásť rokov. V konečnom dôsledku na to postupne doplatí štátna kasa a aj daňovníci. Také boli novoročné predpoklady ohľadom nášho verejného dlhu, ktorý dosahuje až 60 percent ročného výkonu ekonomiky. Hrozby vychádzali najmä z toho, že centrálne banky sa musia pomocou prísnejšej menovej politiky popasovať s väčšou hrozbou a to rekordným rastom cien. Aj keď inflačné hrozby sa po poklese burzových cien energií v posledných týždňoch zmierňujú, v prípade pôžičiek sa situácia zlepšuje len veľmi mierne.
B
Priemysel evidoval za minulý rok medziročné zvýšenie tržieb o takmer sedem percent
13. 2. 2023
Priemysel, ako ťažiskové odvetvie ekonomiky, evidoval za celý rok 2022 medziročné zvýšenie tržieb o 6,8 percenta. Zo 16 sledovaných odvetví priemyslu pozitívny výsledok zaznamenalo až 12. Informoval o tom Štatistický úrad. Súhrnné tržby za rok 2022 medziročne dvojciferne vzrástli v doprave a skladovaní, ako aj v informačných a komunikačných činnostiach.
Rast na celoročnej úrovni si udržal aj priemysel. Tesne nad nulou sa ocitli vybrané trhové služby. Ako jediné za rok 2022 medziročne kleslo stavebníctvo. Celoročný výsledok najvýznamnejšie ovplyvnilo zvýšenie tržieb (v stálych cenách) vo výrobe kovov o 13,3 percenta, vo výrobe dopravných prostriedkov o 5,2 percenta a vo výrobe strojov a zariadení o 10,1 percenta. Významný bol tiež rast v dodávke elektriny a plynu o 4,7 percenta, ako aj vo výrobe elektrických zariadení o 13,6 percenta. Tržby za celý rok klesli len vo výrobe počítačových výrobkov o 9,4 percenta a vo výrobe chemikálií o 5,3 percenta. Tržby v priemysle v decembri 2022 medziročne vzrástli o 0,6 percenta. Tempo rastu sa tak spomaľovalo už štvrtý mesiac po sebe a decembrové hodnoty atakovali nulovú hranicu.
S
Štát tento rok začne s výstavbou menších obchvatov za 200 miliónov
10. 2. 2023
Posledný rok dožívajúcej vlády Eduarda Hegera sa nebude niesť v znamení diaľnic. Síce by mal dobehnúť jediný veľký tender pri výstavbe diaľníc, ktorý sa týka dobudovania obchvatu Prešova. Výhliadka ďalších významných projektov sa rysuje až po predčasných voľbách a nástupe novej vlády. V tomto roku sa nanajvýš odštartuje približne trojkilometrové pokračovanie rýchlocesty R1 za Banskou Bystricou v predpokladanej hodnote 90 miliónov eur.
Veľké investície sa však črtajú v prípade štátnych ciest prvej triedy. V tomto roku by na rad mali prísť štyri úplne nové úseky v celkovej hodnote približne 200 miliónov eur. Nové kilometre majú od dopravy odbremeniť okresné mestá na východe a západe Slovenska. Už toto leto by mal Prešov dostať štyri nové kilometre rýchlociest. Obchvat metropoly Šariša tak bude mať hotové už dve etapy z plánovaných troch. Región však čaká ďalšia veľká investícia. Dopravného bremena sa má v blízkej budúcnosti zbaviť aj Sabinov, ktorý sa nachádza necelých 20 kilometrov na severozápad. Leží na ťahu v smere na Starú Ľubovňu či Krakov.
S
Osobitný odvod možno budú platiť aj banky
9. 2. 2023
Poslanec György Gyimesi avizoval, že predloží súvisiaci pozmeňujúci návrh, ktorým sa zabezpečí dodatočný príjem od bánk. Medzi regulované subjekty zaťažené osobitným odvodom by sa mali zaradiť aj banky. V rámci diskusie k návrhu na opätovné zavedenie dotácií na obedy v materských a základných školách v Národnej rade to avizoval predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) aj poslanec György Gyimesi (OĽANO).
Vyšší príjem z osobitného odvodu by mal pokryť aj náklady na dotácie na obedy, ktoré sa tento rok odhadujú na 110 miliónov eur. Návrh by podľa Kollára v rámci koalície nemohli predložiť, pokiaľ by jeho výdavky neboli kryté. "Toto bude kryté novými zdrojmi, ktoré budeme ešte na tejto schôdzi schvaľovať. Bude to špeciálny bankový odvod, možno z poisťovní, neviem z čoho ešte všetkého. Plne to vykryje tento výdavok," vyhlásil. Gyimesi avizoval, že predloží súvisiaci pozmeňujúci návrh, ktorým sa zabezpečí dodatočný príjem od bánk. "Budú medzi regulovanými subjektmi, ktoré budú odvádzať osobitnú daň," doplnil bez bližších informácií. Návrh novely zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach, ktorý predložili poslanci hnutia OĽANO, parlament ešte vlani v novembri posunul do druhého čítania.
S