Vplyv ochrany spotrebiteľa na obchodníkov od 1. 7. 2024
21. 10. 2024
Za obchodníkov v súlade s novým zákonom o ochrane spotrebiteľa patri kamenné obchody a e-shopy.
Medzi najvýznamnejšie zmeny, ktoré prináša nový zákon pre obchodníkov (kamenné obchody i e-shopy) môžeme zaradiť tieto:
• zavedenie pojmu obchodník namiesto doposiaľ používaných pojmov predávajúci (v zákone o ochrane spotrebiteľa) a dodávateľ (v Občianskom zákonníku) - zavedením tohto nového pojmu sa zabezpečuje terminologická jednotnosť na národnej i európskej úrovni,
• rozšírenie informačných povinností – napr. povinnosť informovať spotrebiteľa o popredajnom servise, vrátane povinnosti poskytnutia kontaktných údajov obchodníka, na ktorých bude spotrebiteľovi k dispozícii (telefónne číslo a e-mail) alebo povinnosť informovať spotrebiteľa o znížení ceny tovaru (o zľave),
• vypustenie povinností, ktoré nadmerne zaťažujú obchodníkov (bez reálneho prínosu pre ochranu spotrebiteľov) – napr. vypustenie duplicitnej úpravy náležitostí dokladu o kúpe alebo vypustenie povinnosti zverejňovať oznam o plánovanom dočasnom zatvorení prevádzkarne aspoň 24 hodín vopred,
• zavedenie mechanizmu tzv. druhej šance – t. j. zavedenie viacerých inštitútov smerujúcich k upusteniu od uloženia sankcie v prípadoch, ak obchodníci dobrovoľne ukončia porušovanie právnych predpisov a uskutočnia nápravu v prospech poškodených spotrebiteľov,
• zavedenie nových zásad ukladania sankcií s cieľom zabrániť ukladaniu likvidačných pokút s tým, že sadzby pokút sú určené aj percentuálnym podielom z obratu obchodníka – napr. orgán dohľadu môže uložiť obchodníkovi za porušenie zákonnej povinnosti pokutu vo výške od 200 eur do 2 % obratu obchodníka za predchádzajúce účtovné obdobie, najviac 200 000 eur,
• zavedenie nového typu sankcie (pre e-shopy) – odstránenie alebo zmena obsahu uverejneného v online rozhraní alebo výmaz domény.
K
Zmeny pri transformácii účtovného záznamu
3. 1. 2022
Novela zákona o účtovníctve prináša od 1. 1. 2022 pozitívne zmeny pri transformácii účtovného záznamu.
Prevod z listinnej podoby do elektronickej sa môže vykonať aj skenovaním. Uvedenú možnosť upravuje ustanovenie § 33 ods. 5 zákona o účtovníctve. Doteraz fungovala výlučná povinnosť transformácie len pomocou zaručenej konverzie, ktorú je možné aj naďalej vykonať. Výstupom skenovania je sken vo formáte PDF, PNG, JPEG, JPG, TIFF. Takýto účtovný záznam bude považovaný za preukázateľný a nie je potrebné uchovávať ho v pôvodnej listinnej podobe. Skenovať je možné všetky druhy účtovných dokladov. Je možné napríklad skenovať aj pokladničné doklady, ktoré boli doteraz typicky listinným účtovným záznamom. Pri transformácii účtovného záznamu musia byť dodržané viaceré všeobecné podmienky. Prvou podmienkou je, že transformovaný účtovný záznam musí byť preukázateľný, na základe čoho je zabezpečená vierohodnosť pôvodu, neporušiteľnosť obsahu a čitateľnosť účtovného záznamu. Druhou podmienkou je, že účtovný záznam môže byť predmetom transformácie len raz, čo znamená, že už raz transformovaný účtovný záznam do elektronickej podoby nie je možné spätne previesť na listinnú podobu. Treťou podmienkou je, že účtovný záznam musí byť uchovávaný v podobe, ktorá je výsledkom transformácie. Ako príklad môžeme uviesť, že faktúra v listinnej podobe sa skenom transformuje do elektronickej podoby, čo znamená, že sa uchováva v elektronickej podobe.
V
Ekonomická nálada na Slovensku sa zhoršila
31. 12. 2021
Dôvera slovenských podnikateľov a spotrebiteľov bola v decembri 2021 najnižšia za posledných deväť mesiacov. Najväčšie obavy panovali na konci roka medzi podnikateľmi v obchode a v službách, mierny pokles dôvery nastal aj v priemysle.
Ekonomická nálada na Slovensku sa v decembri zhoršila. Súhrnný sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu klesol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 5 bodov na úroveň 94,8, čo je najnižšia hodnota od marca tohto roka a zároveň výrazne pod úrovňou dlhodobého priemeru (o 7,7 bodu).
Pretrvávajúce problémy s dodávkami v priemysle, ktoré brzdia hospodársky rast, ovplyvnili na konci roka aj náladu podnikateľov v tomto odvetví. Indikátor dôvery po sezónnej úprave v decembri poklesol o 3,3 percentuálneho bodu (p. b.) na hodnotu -3,3.
Vývoj nepriaznivo ovplyvnilo najmä očakávané zníženie produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch, a to najmä vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, dopravných prostriedkov a farmaceutických výrobkov.
V
Koronavírus realitnému trhu neuškodil
27. 12. 2021
Obchodovanie s nehnuteľnosťami ovplyvnila pandémia nového koronavírusu tento rok oveľa menej než vlani. Ľudia sa s vírusom naučili žiť a realitný trh bol na vyšších obrátkach ako počas pandemickej jari či jesene 2020.
Pre TASR to skonštatoval analytik Realitnej únie Vladimír Kubrický. Obchodom na realitnom trhu však podľa neho pomohlo aj to, že pandémia bola od apríla do septembra na ústupe. Práve počas týchto mesiacov bývajú realitné transakcie na vzostupe.
Pri pohľade do minulosti analytik poznamenal, že pandémia spôsobila na realitnom trhu presný opak toho, čo sa po jej vypuknutí očakávalo.
"Mal sa znížiť dopyt a zvýšiť ponuka – ako dôsledok vyčíňania nového vírusu a koronakrízy. Predpoklady, že ľudia budú pod ťarchou svojich ekonomických problémov nútení hromadne predávať strechu nad hlavou, sa však nenaplnili," okomentoval analytik.
Ľudia síce od začiatku pandémie zmenu bývania často riešili, ale nie pre zlú finančnú situáciu. Dôvodom bolo podľa analytika to, že byt či dom sa pre nich stal oveľa dôležitejším prvkom než pred pandémiou.
V
Zdražovanie sa nezastaví ani v budúcom roku
22. 12. 2021
Keď Národná banka v júni oznamovala, že rýchlemu rastu cien sa nevyhneme, na budúci rok stanovila tempo na základe spoločného európskeho indexu na 2,5 percenta.
Odvtedy sa však veľa zmenilo a v jej zimnej predikcii sú už očakávania úplne iné. V roku 2022 má byť inflácia viac ako dvojnásobne vyššia.
Už minulý mesiac medziročné tempo inflácie podľa harmonizovaného indexu dosiahlo 4,8 percenta. Centrálna banka teraz v revidovanom odhade na rok 2022 ráta so zrýchlením na 5,7 percenta a s kulmináciou na začiatku roka.
V