Vplyv ochrany spotrebiteľa na obchodníkov od 1. 7. 2024
21. 10. 2024
Za obchodníkov v súlade s novým zákonom o ochrane spotrebiteľa patri kamenné obchody a e-shopy.
Medzi najvýznamnejšie zmeny, ktoré prináša nový zákon pre obchodníkov (kamenné obchody i e-shopy) môžeme zaradiť tieto:
• zavedenie pojmu obchodník namiesto doposiaľ používaných pojmov predávajúci (v zákone o ochrane spotrebiteľa) a dodávateľ (v Občianskom zákonníku) - zavedením tohto nového pojmu sa zabezpečuje terminologická jednotnosť na národnej i európskej úrovni,
• rozšírenie informačných povinností – napr. povinnosť informovať spotrebiteľa o popredajnom servise, vrátane povinnosti poskytnutia kontaktných údajov obchodníka, na ktorých bude spotrebiteľovi k dispozícii (telefónne číslo a e-mail) alebo povinnosť informovať spotrebiteľa o znížení ceny tovaru (o zľave),
• vypustenie povinností, ktoré nadmerne zaťažujú obchodníkov (bez reálneho prínosu pre ochranu spotrebiteľov) – napr. vypustenie duplicitnej úpravy náležitostí dokladu o kúpe alebo vypustenie povinnosti zverejňovať oznam o plánovanom dočasnom zatvorení prevádzkarne aspoň 24 hodín vopred,
• zavedenie mechanizmu tzv. druhej šance – t. j. zavedenie viacerých inštitútov smerujúcich k upusteniu od uloženia sankcie v prípadoch, ak obchodníci dobrovoľne ukončia porušovanie právnych predpisov a uskutočnia nápravu v prospech poškodených spotrebiteľov,
• zavedenie nových zásad ukladania sankcií s cieľom zabrániť ukladaniu likvidačných pokút s tým, že sadzby pokút sú určené aj percentuálnym podielom z obratu obchodníka – napr. orgán dohľadu môže uložiť obchodníkovi za porušenie zákonnej povinnosti pokutu vo výške od 200 eur do 2 % obratu obchodníka za predchádzajúce účtovné obdobie, najviac 200 000 eur,
• zavedenie nového typu sankcie (pre e-shopy) – odstránenie alebo zmena obsahu uverejneného v online rozhraní alebo výmaz domény.
K
Ceny elektriny zvýši nový poplatok
8. 10. 2010
Vláda SR schválila od januára budúceho roka zavedenie poplatku, ktorým budú koncoví odberatelia prispievať na likvidáciu vyradených jadrových elektrárni.
Zavedenie tohto poplatku je súčasťou balíka vládnych opatrení na zlepšenie kondície verejných financií. Poplatok vo výške 0,3 centa za spotrebovanú kilowatthodinu (kWh) elektriny zvýši príjmy Národného jadrového fondu, čo u bežnej domácnosti predstavuje tento poplatok zhruba 9 eur ročne.
Slovenský vinári môžu do 15 októbra požiadať o dotácie
8. 10. 2010
Slovenskí vinári môžu do 15.októbra požiadať o nenávratný finančný príspevok z eurofondov s podporou ministerstva pôdohospodárstva na investície.
Príspevky majú byť určené na vnútorné vybavenie predajných a prezentačných priestorov v rámci výrobného podniku. Výška investície sa pohybuje od 5 000 do 50 000 eur. Podpora je určená pre mikropodniky, malé a stredné podniky. Jej výška dosahuje maximálne 40 % oprávnených nákladov pre Bratislavský kraj a maximálne 50 % pre ostatné kraje.
Devízové príjmy SR z turizmu medziročne klesli
5. 10. 2010
Devízové príjmy SR z príjazdového cestovného ruchu dosiahli za sedem mesiacov tohto roka 934,1 milióna eur. Medziročne to predstavuje pokles o 1,3%.
Devízové výdavky Slovákov sa znížili o 1,5 % na 879,1 milióna eur. Podiel individuálnej turistiky na celkovom objeme devízových príjmov tvoril 94,2 % a organizovaná turistika 5,8 %.
Verejný dlh narastie až na 45,8 % HDP
4. 10. 2010
Ministerstvo financií odhaduje nárast verejného dlhu SR medzi rokmi 2008 a 2013 z úrovne 27,7 % na 45,8 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Podľa skupiny analytikov v roku 2012 by mal verejný dlh dosiahnuť najvyššiu relatívnu hodnotu 47,3 %, pričom rok na to by mal jeho podiel na HDP začať klesať. Rezort financií tvrdí, že výrazný nárast dlhu verejnej správy súvisí najmä s prehĺbením deficitu v rokoch 2009 a 2010.