Vplyv ochrany spotrebiteľa na obchodníkov od 1. 7. 2024
21. 10. 2024
Za obchodníkov v súlade s novým zákonom o ochrane spotrebiteľa patri kamenné obchody a e-shopy.
Medzi najvýznamnejšie zmeny, ktoré prináša nový zákon pre obchodníkov (kamenné obchody i e-shopy) môžeme zaradiť tieto:
• zavedenie pojmu obchodník namiesto doposiaľ používaných pojmov predávajúci (v zákone o ochrane spotrebiteľa) a dodávateľ (v Občianskom zákonníku) - zavedením tohto nového pojmu sa zabezpečuje terminologická jednotnosť na národnej i európskej úrovni,
• rozšírenie informačných povinností – napr. povinnosť informovať spotrebiteľa o popredajnom servise, vrátane povinnosti poskytnutia kontaktných údajov obchodníka, na ktorých bude spotrebiteľovi k dispozícii (telefónne číslo a e-mail) alebo povinnosť informovať spotrebiteľa o znížení ceny tovaru (o zľave),
• vypustenie povinností, ktoré nadmerne zaťažujú obchodníkov (bez reálneho prínosu pre ochranu spotrebiteľov) – napr. vypustenie duplicitnej úpravy náležitostí dokladu o kúpe alebo vypustenie povinnosti zverejňovať oznam o plánovanom dočasnom zatvorení prevádzkarne aspoň 24 hodín vopred,
• zavedenie mechanizmu tzv. druhej šance – t. j. zavedenie viacerých inštitútov smerujúcich k upusteniu od uloženia sankcie v prípadoch, ak obchodníci dobrovoľne ukončia porušovanie právnych predpisov a uskutočnia nápravu v prospech poškodených spotrebiteľov,
• zavedenie nových zásad ukladania sankcií s cieľom zabrániť ukladaniu likvidačných pokút s tým, že sadzby pokút sú určené aj percentuálnym podielom z obratu obchodníka – napr. orgán dohľadu môže uložiť obchodníkovi za porušenie zákonnej povinnosti pokutu vo výške od 200 eur do 2 % obratu obchodníka za predchádzajúce účtovné obdobie, najviac 200 000 eur,
• zavedenie nového typu sankcie (pre e-shopy) – odstránenie alebo zmena obsahu uverejneného v online rozhraní alebo výmaz domény.
K
Vysoké výdavky nedovoľujú Slovákom šetriť
7. 4. 2011
Dve tretiny domácností starostlivo sledujú, na čo míňajú a snažia sa šetriť, ale 43 % priznáva, že neušetria ani euro. Ďalších 21 % nemá o svojom hospodárení s peniazmi prehľad.
Vyplýva to z prieskumu medzi klientmi úverovej spoločnosť HCS. Výsledky poukázali na dve proti-hodné tendencie. Viac ako dve tretiny ľudí prepočítavajú každé euro, snažia sa uskromniť a nemíňať na zbytočnosti. Vyše dvom pätinám sa však nedarí usporiť nič a to hlavne kvôli vysokým cenám za bývanie, energiu, potraviny a oblečenie. Tí, ktorým sa darí ušetriť, priemerne usporia 100 eur mesačne.
Ekonomický rast v Ázii sa spomalí len mierne
7. 4. 2011
Ekonomický rast v Ázii sa síce tento rok a budúci rok mierne spomalí, región si však aj naďalej udrží vysoký rast tesne pod 8%.
Vyplýva to z odhadov, ktorý zverejnila Ázijská rozvojová banka (ADB). Banka však zároveň varovala, že inflácia zostáva pre región veľkým nebezpečenstvom a rast cien potravín by mohol uvrhnúť viac ľudí do chudoby. Vlani ekonomika Ázie stúpla o 9 %, hlavne vďaka vysokému oživenie po globálnej finančnej kríze. V tomto roku sa má rast v 45 ázijských krajinách, vrátane Japonska, mierne spomaliť na 7,8 % a v roku 2012 na 7,7 %.
Hospodársky rast G7 mierne spomalí
6. 4. 2011
Najväčšie ekonomiky vyspelého sveta spomalia v tohtoročnom druhom štvrťroku svoj rast na 2,9 % z 3,2% za prvé tri mesiace roka. Oznámila to vo svojej čiastkovej predpovedi Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
OECD do odhadu nezaradila Japonsko kvôli neistému výhľadu po marcovom zemetrasení a cunami. Trom najväčším ekonomikám eurozóny, Nemecku, Francúzsku a Taliansku, organizácia predpovedá spomalenie rastu na 2,2 % z 3 % t za prvý štvrťrok. Britániu čaká spomalenie z 3 % na 1%, ale ekonomika Spojených štátov podľa OECD zrýchli rast na 3,4 % zo 3,1%.
Kávičkári pozor! Káva bude stáť viac.
6. 4. 2011
Výrazný rast, najsilnejší za posledných 5 mesiacov, zaznamenala včera káva Arabica v dôsledku očakávania jej nedostatku na svetových trhoch.
Bola totiž zverejnená správa, že guatemalske vývozy v marci tohto roka poklesli o 6 % v porovnaní so situáciou v rovnakom období minulého roka. Guatemala patrí v Strednej Amerike medzi najväčších pestovateľov kávy. Aktuálna májová Arabica v New Yorku včera posilnila o 4,8 % na 268,25 centa za váhovú libru.