Vplyv ochrany spotrebiteľa na obchodníkov od 1. 7. 2024
21. 10. 2024
Za obchodníkov v súlade s novým zákonom o ochrane spotrebiteľa patri kamenné obchody a e-shopy.
Medzi najvýznamnejšie zmeny, ktoré prináša nový zákon pre obchodníkov (kamenné obchody i e-shopy) môžeme zaradiť tieto:
• zavedenie pojmu obchodník namiesto doposiaľ používaných pojmov predávajúci (v zákone o ochrane spotrebiteľa) a dodávateľ (v Občianskom zákonníku) - zavedením tohto nového pojmu sa zabezpečuje terminologická jednotnosť na národnej i európskej úrovni,
• rozšírenie informačných povinností – napr. povinnosť informovať spotrebiteľa o popredajnom servise, vrátane povinnosti poskytnutia kontaktných údajov obchodníka, na ktorých bude spotrebiteľovi k dispozícii (telefónne číslo a e-mail) alebo povinnosť informovať spotrebiteľa o znížení ceny tovaru (o zľave),
• vypustenie povinností, ktoré nadmerne zaťažujú obchodníkov (bez reálneho prínosu pre ochranu spotrebiteľov) – napr. vypustenie duplicitnej úpravy náležitostí dokladu o kúpe alebo vypustenie povinnosti zverejňovať oznam o plánovanom dočasnom zatvorení prevádzkarne aspoň 24 hodín vopred,
• zavedenie mechanizmu tzv. druhej šance – t. j. zavedenie viacerých inštitútov smerujúcich k upusteniu od uloženia sankcie v prípadoch, ak obchodníci dobrovoľne ukončia porušovanie právnych predpisov a uskutočnia nápravu v prospech poškodených spotrebiteľov,
• zavedenie nových zásad ukladania sankcií s cieľom zabrániť ukladaniu likvidačných pokút s tým, že sadzby pokút sú určené aj percentuálnym podielom z obratu obchodníka – napr. orgán dohľadu môže uložiť obchodníkovi za porušenie zákonnej povinnosti pokutu vo výške od 200 eur do 2 % obratu obchodníka za predchádzajúce účtovné obdobie, najviac 200 000 eur,
• zavedenie nového typu sankcie (pre e-shopy) – odstránenie alebo zmena obsahu uverejneného v online rozhraní alebo výmaz domény.
K
Domácnosti si vydražia lacnejší plyn
25. 9. 2017
Slovenské domácnosti sa tretieho novembra prvýkrát zapoja do energetickej aukcie. V susednom Česku takýmto spôsobom od roku 2013 ušetrili na plyne vyše 31 miliónov eur, približne 330 eur na spotrebiteľa ročne. Dokopy v Európe dražilo od roku 2010 vyše dva a pol milióna odberateľov.
Domácnosti majú možnosť zaregistrovať sa na stránke prvaaukciaenergii.sk, čím sa stanú súčasťou energetického kolektívu. Dodávateľom tak vznikne možnosť získať naraz množstvo nových klientov. Musia však súťažiť s konkurenciou – vyhráva ten, kto dá najnižšiu cenu. Spotrebitelia zároveň dostanú výhodnejšiu ponuku, ako keby oslovovali distribútorov individuálne. Pre firmy sú aukcie bežným spôsobom nákupu energií, pre domácnosti to bude u nás premiéra.
Zákaz predaja porušili nábytkári aj potraviny
25. 9. 2017
Sviatok či nesviatok. Po Alze, ktorú už vyšetruje bratislavská Inšpekcia práce, otvorila minulý piatok dvere zákazníkom aj Galéria bývania Styla na bratislavských Zlatých pieskoch. Zákazníci v jej obchodoch mohli nakupovať napriek tomu, že bol sviatok. Podľa informácií HN mali počas dňa pracovného pokoja otvorené i AAA Auto a Malina Store.
Na rozdiel od Alzy v jednotlivých predajniach obchodného centra pre bývanie nevítali návštevníkov zamestnanci, ale priamo predajcovia. V takomto prípade nová legislatíva otvorenie obchodov umožňuje. „Viacerí majitelia obchodov prejavili záujem mať otvorené aj počas sviatkov, pretože vnímajú posledné legislatívne zmeny ako možnú konkurenčnú výhodu oproti veľkým sieťovým nábytkárom typu Ikea, Kika a Sconto,“ hovorí Martin Šimun, generálny riaditeľ Galérie bývania Styla. Celkovo brány svojich obchodov v piatok otvorilo 6 predajní, ale do budúcna to môže byť až 22 zo súčasne prevádzkovaných 53 obchodov, keďže v nich predávaú samotní majitelia.
Cenné papiere po novom
21. 9. 2017
Ministerstvo financií Slovenskej republiky vypracovalo návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch).
Navrhovaným zákonom sa transponuje smernica 2014/65/EÚ (zmenená smernicou 2016/1034/EÚ) do právneho poriadku Slovenskej republiky. Smernica 2014/65/EÚ a nariadenie 600/2014/EÚ (zmenené nariadením 2016/1033/EÚ), spoločne označované ako balík MiFID II, sa vzťahujú na trhy s cennými papiermi, investičných sprostredkovateľov a miesta obchodovania. Zmenou v zákone sa navrhlo zbierať údaje efektívnym a harmonizovaným spôsobom. Vzhľadom na uvedené sa vypracovala aj nová infraštruktúra zberu údajov a zavádza sa regulácia nad poskytovateľmi služieb vykazovania údajov.
Zmena v zákone o patentoch
21. 9. 2017
Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky predložil do legislatívneho procesu návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 435/2001 Z. z. o patentoch, dodatkových ochranných osvedčeniach a o zmene a doplnení niektorých zákonov (patentový zákon).
Hlavným účelom navrhovanej novely je zmodernizovať a precizovať hmotnoprávne aj procesnoprávne ustanovenia. Mnohé inštitúty sú spoločné pre všetky najvýznamnejšie predmety priemyselného vlastníctva (patenty, dizajny, úžitkové vzory, ochranné známky) a predkladaný návrh zabezpečuje principiálnu jednotnosť ich právnej úpravy.