Vnútropodnikové účtovníctvo v s.r.o.
11. 9. 2023
Aj v prípade spoločnosti s ručením obmedzeným platí, že organizácia vnútropodnikového účtovníctva a spôsob jeho účtovnej aplikácie sú plne v kompetencii samotnej účtovnej jednotky.
Pre účely organizácie vnútropodnikového účtovníctva je nevyhnutné definovať jeho podstatný účel, ktorým môže vo všeobecnosti byť:
- získavanie informácií pre široko zamerané riadenie nákladov a výnosov za s.r.o. ako celok a v rozdelení podľa jednotlivých procesov a činností,
- získavanie informácií pre hodnotenie hospodárnosti a efektívnosti jednotlivých výrobkov, prác a služieb, pričom sa porovnávajú skutočné náklady na jednotlivé výkony s vopred stanovenými nákladmi a prijímajú sa cenové úvahy a rozhodnutia,
- získavanie informácií pre hodnotenie hospodárnosti a efektívnosti v jednotlivých vnútropodnikových útvaroch s.r.o., pričom sa tieto informácie využívajú za účelom vyjadrenia prínosu týchto útvarov k celopodnikovým výsledkom, k odmeňovaniu zamestnancov jednotlivých útvarov a pod.
Vedenie vnútropodnikového účtovníctva je upravené v rámci § 6 Opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z.n.p. V zmysle uvedeného ustanovenia možno vnútroorganizačné účtovníctvo organizovať:
a) v rámci analytických účtov k finančnému účtovníctvu, pričom sa využijú účty Vnútroorganizačné náklady a Vnútroorganizačné výnosy, ktoré sa zaradia do účtových skupín 59 a 69,
b) v samostatnom účtovnom okruhu, pre ktorý sa vytvoria účty v rámci voľných účtových tried 8 a 9 a ich obsahová náplň,
c) kombináciou uvedených postupov podľa písmen a) a b).
Platí tiež, že vo vnútroorganizačnom účtovníctve môže byť obdobie účtovania a vykazovania kratšie ako účtovné obdobie. Spojovacie účty preukazujúce nadväznosť medzi finančným účtovníctvom a vnútroorganizačným účtovníctvom pri jeho organizácii v samostatnom účtovnom okruhu sa vytvárajú v rámci účtových tried 8 a 9 alebo ich funkciu nahrádza technické spracovanie dát. Potrebné je tiež poznamenať, že účty vnútroorganizačného účtovníctva je potrebné uviesť v rámci účtového rozvrhu účtovnej jednotky.
Tatranci očakávajú zopakovanie rekordnej návštevnosti
23. 6. 2016
Vo Vysokých Tatrách na začína letná turistická sezóna. Podnikatelia v cestovnom ruchu očakávajú zopakovanie minuloročnej návštevnosti, ktorá bola rekordná.
Najpočetnejšiu zahraničnú klientelu v našom najvyššom pohorí tvoria v lete Česi. ČTK to povedala šéfka oblastnej organizácie cestovného ruchu Andrea Žigová. Letná sezóna v Tatrách naplno začína po ukončení každoročnej uzávery časti turistických chodníkov najmä vo vysokohorskom teréne, ktorá trvá od začiatku novembra do polovice júna a ktorá sa vzťahuje na približne 200 kilometrov značených chodníkov vrátane prístupu na tatranské vrcholy. Niektoré chodníky sú v súčasnosti stále pod snehom.
zdroj: hnonline.sk
Ceny ropy klesajú už šesť dní
16. 6. 2016
Ceny ropy dnes opäť klesli, už šiesty deň v rade. Dôvodom je blížiace sa referendum Británie o vystúpení z Európskej únie. Investori na trhoch sa rozhodli radšej predať celú škálu svojich aktív, aby ich nezasiahli dôsledky brexitu.
Aj očakávaný rast produkcie ropy, ktorý ešte zvýši nadmerné dodávky komodity na trhy, a tiež obavy o tempo rastu globálnej ekonomiky tlačia ceny ropy nadol. Informovala o tom agentúra Bloomberg. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v júli sa predával za 47,55 dolárov (42,34 eura). To je o 46 centov alebo 0,96 percent menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena augustového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent dnes klesla o 41 centov na 48,56 dolárov za barel.
Slovensko si v konkurencieschopnosti ekonomík polepšilo
8. 6. 2016
Slovensko je 40. najkonkurencieschopnejšou ekonomikou spomedzi 61 hodnotených krajín sveta. Vyplýva to z najnovšieho vydania Svetovej ročenky konkurencieschopnosti ekonomík v roku 2016 švajčiarskeho Inštitútu pre rozvoj manažmentu, ktoré zverejnila Nadácia F. A. Hayeka.
V medziročnom porovnaní sa postavenie Slovenska zlepšilo o šesť miest. Oproti najbližším susedom je v kvalite podnikateľského prostredia za Českou republikou (27.), ktorá sa posunula o dve priečky vyššie. Poľsko si na 33. mieste udržalo svoju minuloročnú pozíciu. Posledné spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky sa umiestnilo Maďarsko na 46. priečke. V rámci ekonomického vývoja si Slovensko polepšilo v zamestnanosti a priaznivo sa vyvíjali aj ceny. Efektivita vlády sa prejavila v lepšom hospodárení a lepších verejných financiách. Štát sa však zhoršil v produktivite podnikateľského prostredia, medzinárodnom obchode a investíciách. Oblasť infraštruktúry priniesla lepšie výsledky pri technológiách a weboch.
zdroj: hnonline.sk
Záujem zahraničných turistov o Slovensko láme rekordy
1. 6. 2016
áujem zahraničných turistov o Slovensko v prvom tohtoročnom štvrťroku pokračoval v raste. Tradične najviac hostí z cudziny tvorili Česi. ČTK o tom dnes informovala Slovenská agentúra pre cestovný ruch, ktorá má na starosti propagáciu krajiny v zahraničí. Slovenskí hotelieri zaznamenali aj vyšší počet domácich návštevníkov.
Od januára do konca marca sa v krajine ubytovalo takmer 380 000 hostí z cudziny, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje nárast o 24 percent. Z toho bolo 109 000 hostí z Česka, teda o 27 percent viac ako vlani. K vyššiemu záujmu turistov v sledovanom období podľa agentúry prispeli okrem iného medzinárodné športové podujatia a dobré podmienky na lyžovanie. Na celkovom počte hostí v ubytovacích zariadeniach na Slovensku sa domáci turisti podieľali 63 percentami, ich počet stúpol oproti minulému roku o 26 percent na viac ako 650 000 osôb.
zdroj: hnonline.sk