Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Manželstvo je podnik

Pani Kohnová vstúpi do nočného baru a pýta sa čašníka: „Prosím vás, nie je tu môj manžel?“ „Nie je, madam,“ úslužne odpovedá čašník. „Ale veď ani neviete, ako sa volá a hneď mi odpovedáte, že tu nie je!“ „Tu nikdy nie je žiadny manžel, madam“ odpovedá sucho čašník.

Napriek neodškriepiteľnému pokroku v emancipácii žien, vďaka ktorému už ženy vedia fajčiť ako muži, piť ako muži i nadávať ako muži, sa v jednom pokrok nepohol ani o krok dopredu: mladé dievča treba vydať, zatiaľ čo mladého muža vydávať netreba...

Pred svadbou maj oči otvorené, po svadbe ich privri. (Fuller)

(Zrnká úsmevu)
Kolíska práva

Dane sú nervy štátu.

Mocou zákona je: rozkazovať, zakazovať, dovoľovať a trestať.

Keď chýbajú peniaze, chýba všetko.

(Myšlienky bez cla)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Čo nebije priamo do očí, zostane nepovšimnuté.

Priateľ vám najlepšie pomôže s tým, čo vôbec nepotrebujete.

Ani tá najlepšia lesť nefunguje naveky.

(Murphyho zákony v bájkach)
Zákony života

Kto čaká, ten sa dočká (ale to je bez záruky).

Ľudská predstavivosť má svoje hranice oveľa nižšie, ako sú hranice možností vecí kaziť sa.

Okolnosti sa vždy usporiadajú tak, aby privodili katastrofu.

(Murphyho zákonník)
Človek a problémy

Aj to najväčšie zlo má svoj malý začiatok, nad ktorým vždy pohŕdavo mávnete rukou.

Optimista verí, že ak niečo má začiatok, má aj koniec. Pesimista vie, že čím je koniec žiadanejší, tým je vzdialenejší.

Riešenie problému zvyčajne spočíva v nájdení riešenia, ale to je vždy problém.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Vlastníctvo bytov a nebytových priestorov

10. 2. 2025 Vlastníctvo bytov a nebytových priestorov upravuje zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.
V zákone dochádza k úpravám vyvolaným zmenou v terminológii, ktorú zavádza nový Stavebný zákon. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome majú povinnosť zabezpečiť správu domu. Táto povinnosť sa vzťahuje na domy, ktoré sú vlastnícky rozdelené na jednotlivé byty a nebytové priestory. Ustanovilo sa, aby sa povinnosť správy nevzťahovala na domy, ktoré pozostávajú najviac z troch jednotiek, či už bytov alebo nebytových priestorov. Táto podmienka je splnená, ak sa v dome nachádzajú spolu (súhrnne) maximálne tri byty alebo nebytové priestory, aj v rôznej kombinácii. Takéto domy sú zákonom vylúčené z povinnosti mať zabezpečenú správu domu prostredníctvom spoločenstva vlastníkov alebo správcu.
K

Ochrana spotrebiteľa od 1. 1. 2019

26. 11. 2018 Cieľom zákona o ochrane spotrebiteľa je prispieť k vysokej právnej istote tak spotrebiteľov, ako aj podnikateľov, a to ustanovením základných pravidiel postupu pri alternatívnom riešení sporu medzi spotrebiteľom a predávajúcim vyplývajúcim zo spotrebiteľskej zmluvy alebo súvisiacim so spotrebiteľskou zmluvou pred subjektom alternatívneho riešenia sporov.

Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov po novovm

26. 11. 2018 Bez ohľadu na právny titul nadobudnutia vlastníctva pristupuje po novele zákona od 1. 11. 2018 nový vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome k zmluve o výkone správy priamo zo zákona už samotným nadobudnutím vlastníckeho práva k bytu alebo nebytovému priestoru bez nutnosti vykonania akéhokoľvek iného právneho úkonu.
To platí aj v prípade nadobudnutia spoluvlastníckeho podielu k bytu alebo nebytového priestoru.

Sociálny výbor dal zelenú obedom zadarmo pre školákov

23. 11. 2018 Hovorí sa o dotácii v sume 1,20 eura na dieťa za deň. Parlamentný sociálny výbor dal zelenú obedom zadarmo pre deti v poslednom ročníku materských škôl a žiakov základných škôl. Schválil novelu zákona o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Jeden z predkladateľov návrhu Erik Tomáš (Smer) informoval, že spolupracujú so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) na tom, aby deti mali skutočne obedy zadarmo.S mestami a obcami ešte rokujú "Musíme sa vysporiadať ešte so situáciou, že na niektorých školách by mohli zriaďovatelia, teda obce a mestá žiadať od rodičov, napriek tomu, že dotácia príde, ešte doplatiť to, čo je navyše.
Veľmi ťažko sa zisťuje zostatok tej sumy," priblížil Tomáš.Poslancov sociálneho výboru však informoval, že rokovania so ZMOS-om sú na dobrej ceste a rodičia by nemali za obedy platiť ani cent navyše. "Sme na dobrej ceste, ale ešte musíme veci dorokovať," podotkol Tomáš. Obedy zadarmo by sa mali týkať asi 517-tisíc detí v školách, a to bez ohľadu na zriaďovateľa. Euro a dvadsať cento. Dotácia má byť v sume 1,20 eura na každé dieťa za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole, alebo vyučovania v základnej škole a odobralo stravu. Celkovo by podľa Smeru mali obedy zadarmo stáť štát 80 až 100 miliónov eur. Podľa návrhu má pritom zriaďovateľ školy, ktorý nezabezpečil diétne jedlo dieťaťu, ktorého zdravotný stav si podľa posúdenia ošetrujúceho lekára vyžaduje diétne stravovanie, povinnosť vyplatiť dotáciu rodičovi alebo fyzickej osobe, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti rozhodnutím súdu, v hotovosti. Výhrady opozície. Opozičná poslankyňa Soňa Gaborčáková (OĽaNO) má k návrhu zopár výhrad, v pléne plánuje predložiť aj pozmeňujúci návrh. Ten má zabezpečiť, aby obed zadarmo mali nielen deti, ale aj iní ľudia spadajúci do hmotnej núdze, keďže toto opatrenie sa bude financovať z tejto kapitoly rezortu práce. "V prvom rade mi vadí, že to ide z dotácie ministerstva práce z oblasti hmotnej núdze. Ak sme chceli robiť toto opatrenie plošne a nemerať to príjmom rodičov, tak sme to mohli urobiť z inej kapitoly, pretože v rámci hmotnej núdze máme 4809 starobných dôchodcov a 1752 invalidných dôchodcov, ktorí tiež potrebujú obed, tak ako deti," skonštatovala Gaborčáková. Upozornila na to, že veľa starých ľudí v samosprávach nemá ani na to, aby si doplácali do stravného. Deti s diétou. Tiež sa obáva, aby sa napríklad deťom s bezlepkovou diétou, resp. so špeciálnou diétou nekrátil kompenzačný príspevok. "Sľúbili ste príspevok aj pre deti, ktoré majú bezlepkovú diétu, ale ony už poberajú kompenzačný príspevok. Obávam sa, že buď sa im bude krátiť kompenzačný príspevok, ak na to isté, čiže na stravu, ideme dávať dotáciu," zaujímala sa Gaborčáková. Rezort práce však ubezpečil, že k tomu dochádzať nebude. Osemročné gymnáziá. Predsedníčka výboru Alena Bašistová (nezaradená) sa zaujímala, či sa nebudú obedy zadarmo vzťahovať aj na deti osemročných gymnázií, čo bola aj jedna z pripomienok legislatívcov. "Osemročné gymnáziá sú strednými školami a toto opatrenie sa zatiaľ nenavrhuje pre stredné školy, ale už sme pri oznámení tohto opatrenia povedali, že ak sa osvedčí v praxi, sme pripravení ho rozšíriť aj na stredné školy," dodal Tomáš.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Komisia hodnotí náš rozpočet pozitívne

22. 11. 2018 Len deň po tom, ako predseda vlády Peter Pellegrini spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom oznámili, že v roku 2020 Slovensko očakáva vyrovnaný rozpočet, naše plány okomentovala aj Európska komisia.
Tá síce nešla až tak do budúcnosti ako predstavitelia našej vlády, no nedávno zverejnený budúcoročný rozpočet je podľa jej slov vo všeobecnosti súlade s Paktom stability a rastu. „Pri schvaľovaní prognóz dvaja zo šiestich hlasujúcich členov označili prognózu za optimistickú,“ píše sa v prognóze. Podľa Komisie slovenská ekonomika očakáva nárast 4,1 percenta v roku 2019, čo sa v podstate zhoduje s tým, čo nám eurokomisia predpovedala v roku 2018. Za týmto rastom je tak v tomto, ako aj v budúcom roku osobná spotreba. Rozdiely v prognóze sú podľa Komisie minimálne. Čo sa týka výdavkov, Komisia predpokladá rýchlejší rast miezd a sociálnych dávok. Na druhej strane sa však v pláne uvádza aj pokles výdavkov na zdravotnú starostlivosť o 108 miliónov eur.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gertrúda
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner