Vláda zaradila výstavbu a dobudovanie rýchlostných a diaľničných úsekov medzi strategické investície
14. 11. 2024
Navrhovaný úsek R4 s dĺžkou vyše 55 kilometrov prechádza okresmi Prešov a Svidník. Stavba zahŕňa štyri mimoúrovňové križovatky, 66 mostov na R4, 12 mostov nad R4 a sedem mostov mimo R4. Rýchlostná cesta R4 v úseku od hraníc s Poľskom po Lipníky bude tiež patriť medzi strategické investície. Na návrh Ministerstva dopravy SR to v stredu schválila vláda. Nový úsek rýchlostnej cesty by mal v budúcnosti slúžiť na zvýšenie plynulosti a bezpečnosti dopravy a tiež odbremeniť okolité obce od tranzitnej dopravy. Navrhovaný úsek R4 s dĺžkou vyše 55 kilometrov prechádza okresmi Prešov a Svidník. Stavba zahŕňa štyri mimoúrovňové križovatky, 66 mostov na R4, 12 mostov nad R4 a sedem mostov mimo R4. Počíta tiež s tromi ekoduktmi a dvomi odpočívadlami. Investorom projektu je Národná diaľničná spoločnosť. Určiť projekt ako strategickú investíciu umožňuje zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete, ktorý podpísal prezident Peter Pellegrini 26. júna. Tento zákon poslanci Národnej rady schválili opätovne po tom, ako ho vetovala predchádzajúca hlava štátu Zuzana Čaputová. Cieľom právnej normy je urýchliť výstavbu projektov vo verejnom záujme.
Aj projekt vybudovania diaľnice D1 až po hranicu s Ukrajinou vláda na svojom rokovaní zaradila medzi strategické investície. Investičný projekt zahŕňa výstavbu nového úseku diaľnice D1 od Bidoviec po štátnu hranicu s Ukrajinou v dĺžke 72 kilometrov. "Realizácia projektu D1 Bidovce - štátna hranica Slovenská republika/Ukrajina predstavuje významný krok v rámci rozvoja dopravnej infraštruktúry Slovenskej republiky. Projekt prispieva k zvýšeniu plynulosti a bezpečnosti cestnej dopravy, znižuje záťaž na existujúce komunikácie a zlepšuje životné prostredie pre obyvateľov dotknutých oblastí. Zároveň bude predstavovať významný koridor pre budúcu obnovu Ukrajiny," píše sa v predkladacej správe. Začiatok výstavby je naplánovaný na prvý kvartál 2028, práce by mali potrvať tri roky. Úsek je zaradený do základnej transeurópskej dopravnej siete na Slovensku. Súčasťou diaľnice má byť sedem mimoúrovňových križovatiek i dve odpočívadlá - Michalovce a Vyšné Nemecké, protihlukové steny, mosty a ekodukty. Investorom projektu je Národná diaľničná spoločnosť.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Tisíce online pokladníc stále nie sú v prevádzke
18. 10. 2019
Divoký západ v podnikaní na Slovensku sa pomaly končí. Finančnej správe pomáha bojovať proti daňovým podvodom polovica podnikateľov. Druhá zatiaľ iba dostáva upozornenia, aby už nečakala a naštartovala eKasu. V systéme eKasa do polovice októbra pracuje a vydáva doklady s QR kódmi viac ako 132-tisíc elektronických registračných pokladníc. Takmer polovica podnikateľov s online pokladnicami tak nerobí.
Finančná správa, ktorá stojí za online napojením registračných pokladníc na jej portál, od roku 2012 zaviedla do praxe aj iné opatrenia z akčného plánu boja proti daňovým podvodom. Napríklad daňovú kobru, kontrolný výkaz DPH, obmedzovanie platieb v hotovosti. „Znížili sme daňovú medzeru zo 41 na 26 percent a do štátnej pokladnice priniesli 3,7 miliardy eur,“ vyčíslila Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančnej správy. Peniaze napriek tomu unikajú. „Daňová medzera v odvetviach Horeca – hotely, reštaurácie, bary; maloobchod a služby, je vysoká. V roku 2014 bola 491 miliónov eur. Potrebujeme opatrenia, ktoré budú podvody eliminovať. Od eKasy si sľubujeme, že zníži daňovú medzeru práve v týchto odvetviach,“ vysvetľuje.
Práca pre 1 500 ľudí. Pri Košiciach rastie logistický park
16. 10. 2019
Dobrá správa pre trh práce na východe Slovenska. Po nedávno ohlásenom hromadnom prepúšťaní v oceliarskom gigante U. S. Steel Košice totiž v utorok spustili v okrese Košice-okolie výstavbu veľkého logistického centra.
Prácu by tu malo nájsť až 1 500 ľudí. Projekt sa stavia v blízkosti obce Nová Polhora, asi 15 kilometrov od Košíc v smere na Prešov. Pôjde o prvý projekt developera P3 v regióne. V okrese Košice-okolie je pritom nezamestnanosť až deväťpercentná, zatiaľ čo v priľahlých okresoch sa číslo pohybuje hlboko pod piatimi percentami.
Eximbanka podporí export slovenských podnikateľov
14. 10. 2019
Čistý zisk Eximbanka odhaduje v budúcom roku na úrovni 560 tisíc eur. Eximbanka plánuje, že v budúcom roku prostredníctvom úverových a záručných aktivít podporí export slovenských podnikateľov v celkovom objeme 1,1 mld. eur. Je to o takmer 16 percent viac v porovnaní s očakávanou skutočnosťou za tento rok. Uvedený objem počíta s podporou exportu pri priamych úveroch klientom v sume 625 mil. eur, priamych úveroch na pohľadávky z vývozu vo výške 35 mil. eur a vystavených zárukách klientom v objeme 440 mil. eur.
Vyplýva to z návrhu rozpočtu Exportno-importnej banky SR, o ktorom by mala v pondelok rokovať vláda. Celkové výnosy za bankovú a poisťovaciu činnosť by mali dosiahnuť 15,5 mil. eur, čo by oproti očakávanej skutočnosti za tento rok malo byť zvýšenie o 10,4 percenta. Celkové prevádzkové náklady by mali klesnúť o necelé percento na 8,2 mil. eur. Ich objem je spojený najmä s optimalizáciou v oblasti personálnych nákladov. Čistý zisk Eximbanka odhaduje v budúcom roku na úrovni 560 tis. eur, čo znamená nárast o necelé dve percentá. V teritoriálnej oblasti sa Eximbanka bude orientovať okrem EÚ hlavne na krajiny Spoločenstva nezávislých štátov, Ruskú federáciu, Balkán a severnú Afriku. Komoditná štruktúra bude kopírovať odvetvia, v ktorých pôsobia klienti Eximbanky s najväčším podielom strojárenského, chemického, celulózo-papierenského a elektrotechnického priemyslu. Exportno-importnú banku zriadili zákonom z roku 1997. Poslaním Eximbanky je podpora slovenského exportu prostredníctvom bankových a poisťovacích aktivít. Jej úlohou je zlepšiť hospodársku výmenu Slovenskej republiky so zahraničím a zvýšiť konkurencieschopnosť slovenských výrobcov na zahraničných trhoch.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Finančná správa upozorňuje kampaňou na povinnosť zaviesť eKasy
14. 10. 2019
Podnikatelia musia začať evidovať tržby elektronickými pokladnicami do konca roka. Finančná správa SR pokračuje v intenzívnom informovaní podnikateľov, ktorí zatiaľ neevidujú tržby v systéme eKasa. Spustila reklamnú kampaň aj na sociálnej sieti, ktorá dopĺňa doterajšie opatrenia, ako napríklad upozornenia, plagáty a letáky dostupné na úradoch a informovanie prostredníctvom médií, informovala v piatok Finančná správa.
Finančná správa spustila reklamu na sociálnej sieti s názvom "je najvyšší čas!" Je to heslo kampane, v ktorej chatbot FS Taxana vyzýva podnikateľov, ktorí ešte stále neevidujú tržby v systéme eKasa, na čo najskoršie pripojenie. "V textovom oznámení upozorňuje podnikateľov na to, že čo najskorším pripojením sa k systému sa vyhnú náporu v posledných dňoch roka. Kapacity servisných technikov zo spoločností, ktoré dodávajú eKasu, môžu byť totiž rezervované na dlhší čas vopred," pripomenula hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Ivana Skokanová. Podnikatelia musia v eKase evidovať tržby okamžite po jej dodaní výrobcom, dovozcom alebo distribútorom. Reklamná kampaň na sociálnej sieti dopĺňa prechádzajúce opatrenia. Vo štvrtok (10. 10.) rozposlala finančná správa do elektronických schránok na portáli finančnej správy softwarningové upozornenie tým podnikateľom, ktorí ešte neevidujú tržby v systéme eKasa. Na daňových a colných úradoch sú zároveň k dispozícii informačné letáky či plagáty. Tie bude finančná správa distribuovať aj na ďalšie štátne či samosprávne inštitúcie. Podnikatelia musia začať evidovať tržby elektronickými registračnými pokladnicami pripojenými online na systém finančnej správy najneskôr do konca roka. Za nesplnenie tejto povinnosti im hrozia vysoké pokuty. V súčasnosti Finančná správa eviduje 132.552 pripojených elektronických registračných pokladníc z celkového počtu viac ako 200.000.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk )