Vláda schválila balík opatrení na konsolidáciu verejných financií
19. 9. 2024
Väčšinu opatrení na ozdravenie verejných financií v budúcom roku zaradila vláda do jedného legislatívneho balíka. Návrh zákona, ktorým sa novelizujú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií, schválila v stredu s pripomienkami. Rovnako s pripomienkami schválila aj návrh zákona o dani z finančných transakcií. Obidve právne normy navrhla parlamentu prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.
Samotné materiály zatiaľ zverejnené nie sú. O pripomienkach k nim, ktoré môžu pôvodný návrh výrazne upraviť, má po rokovaní vlády informovať minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
Ako v utorok informoval premiér a predseda vládnej strany Smer-SD Robert Fico, koalícia sa dohodla na balíku opatrení, ktoré majú zabezpečiť konsolidáciu verejných financií na úrovni 2,6 až 2,7 miliardy eur. Vďaka tomu má deficit budúci rok klesnúť na 4,7 % HDP. Súčasťou konsolidácie je zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na 23 % a zároveň pokles jej zníženej sadzby na 5 %, ale aj zavedenie dane z finančných transakcií pre firmy či zvýšenie firemnej dane od určitej výšky príjmu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Ceny výrobkov išli nahor, potraviny zdraželi o takmer dve percentá
16. 6. 2021
Májová inflácia štvrtý mesiac za sebou zvyšovala dynamiku, ceny boli medziročne vyššie o 2,2 percenta. Medziročne ťahali ceny nahor najmä palivá.
Zvýšenie dynamiky ovplyvnil najmä medzimesačný rast cien potravín, najvýraznejšie pri ovocí a zelenine, ktoré však zostali v priemere lacnejšie ako pred rokom. Informoval o tom štatistický úrad.
Medzimesačný rast cien sa oproti aprílu zrýchlil na 0,8 percenta (v apríli ceny medzimesačne vzrástli iba o 0,2 percenta).
Rast zaznamenali všetky odbory. Najvýraznejší vplyv na vývoj mali predovšetkým vyššie ceny v odbore potraviny a nealkoholické nápoje, a to najmä ceny potravín o 1,8 percenta.
Medzimesačne vyššie ceny malo všetkých deväť tried tejto skupiny, najmä však ovocie o 7,7 percenta, zelenina o 4,8 percenta, ale tiež chlieb a obilniny o 1,8 percenta či mäso o 0,5 percenta. Pokles v rámci odboru bol iba pri cenách nealkoholických nápojov o 0,2 percenta.
Index spotrebiteľských cien sa v máji oproti aprílu zvýšil v domácnostiach zamestnancov a v nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 0,8 percenta, v domácnostiach dôchodcov o 1,1 percenta.
Medziročná hodnota inflácie v máji, ktorá vzrástla na úroveň 2,2 percenta, bola aj naďalej ovplyvnená skôr odbormi s nižšou váhou v rámci spotrebného koša.
V
Koaliční poslanci idú opäť zasiahnuť do gastrolístkov
14. 6. 2021
Nerovnosti pri zdaňovaní rôznych foriem stravovania, konkrétne stravovacích poukážok, by sa mali odstrániť. Zároveň sa má zjednodušiť administratíva pre zamestnávateľov. Navrhujú to koaliční poslanci v novele Zákonníka práce, ktorú predložili na júnovú schôdzu Národnej rady.
Od 1. marca tohto roka si u zamestnávateľa, ktorý dovtedy zabezpečoval stravovanie formou tzv. gastrolístkov, zamestnanci môžu vybrať medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravovanie. Ak zamestnávateľ prispieva v týchto prípadoch na stravovanie v rozsahu upravenom v Zákonníku práce, z hľadiska daní a odvodov podľa predkladateľov neexistuje rozdiel medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravovanie.
Poslanci však poukázali na to, že ak zamestnávateľ prispieva na stravovanie zamestnancov formou finančného príspevku na stravovanie nad rámec Zákonníka práce z vlastných zdrojov, táto "nadrámcová" suma je pre zamestnávateľa daňovo neuznaným nákladom a u zamestnanca sa zdaňuje daňou z príjmov zo závislej činnosti. Na rozdiel od toho, ak zamestnávateľ prispieva na stravovanie svojich zamestnancov nad rámec Zákonníka práce z vlastných zdrojov, pri stravovacích poukážkach je táto suma pre zamestnávateľa daňovo uznaným nákladom, no u zamestnanca sa nezdaňuje.
V
Firmy sa snažia o zelené riešenia, ale len v malom
11. 6. 2021
Ekologické investície firiem za posledné roky naberajú na obrátkach. A nepoľavili ani počas pandémie. Napriek tomu, že väčšina spoločností bojovala so zvýšenými nákladmi alebo nižšími tržbami, až štyri z piatich podnikov pôsobiacich na Slovensku zavádzajú technológie a procesy, ktoré šetria životné prostredie.
„Tretina z nich ich už zaviedla, polovica ich zavádza a len 16 percent spoločností sa o ne vôbec nezaujíma,“ píše sa v záveroch výskumu, ktorý pre ČSOB urobila agentúra Datank na vzorke 400 respondentov.
V
Svetová banka očakáva najvyšší rast globálnej ekonomiky za takmer 50 rokov
9. 6. 2021
Svetová banka výrazne zlepšila prognózu tohtoročného vývoja svetovej ekonomiky, pričom počíta s najvýraznejším rastom za posledných 50 rokov. K rastu by mali prispieť vakcinačné programy a masívne vládne stimuly v bohatých krajinách.
Svetová banka v najnovšej správe o vyhliadkach svetovej ekonomiky Global Economic Prospects uviedla, že v roku 2021 počíta s rastom o 5,6 percenta po minuloročnom poklese o 3,5 percenta, keď pandémia nového koronavírusu prinútila vlády obmedziť ekonomickú aktivitu, informovala agentúra AP. Nová prognóza predstavuje výrazné zlepšenie v porovnaní s januárovým odhadom na úrovni 4,1 percenta.
Ak sa nový odhad Svetovej banky naplní, bude to najvýraznejší rast globálnej ekonomiky od roku 1973, v ktorom dosiahol 6,6 percenta. Zároveň to bude najvýraznejší rast z obdobia recesie za posledných 80 rokov.
Rast by mali ťahať najmä veľké a priemyselne rozvinuté ekonomiky, dodala Svetová banka. Zároveň však upozornila, že mnohé rozvíjajúce sa trhy aj naďalej zápasia s pandémiou nového koronavírusu a jej dôsledkami.
V