Vláda schválila balík opatrení na konsolidáciu verejných financií
19. 9. 2024
Väčšinu opatrení na ozdravenie verejných financií v budúcom roku zaradila vláda do jedného legislatívneho balíka. Návrh zákona, ktorým sa novelizujú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií, schválila v stredu s pripomienkami. Rovnako s pripomienkami schválila aj návrh zákona o dani z finančných transakcií. Obidve právne normy navrhla parlamentu prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.
Samotné materiály zatiaľ zverejnené nie sú. O pripomienkach k nim, ktoré môžu pôvodný návrh výrazne upraviť, má po rokovaní vlády informovať minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
Ako v utorok informoval premiér a predseda vládnej strany Smer-SD Robert Fico, koalícia sa dohodla na balíku opatrení, ktoré majú zabezpečiť konsolidáciu verejných financií na úrovni 2,6 až 2,7 miliardy eur. Vďaka tomu má deficit budúci rok klesnúť na 4,7 % HDP. Súčasťou konsolidácie je zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na 23 % a zároveň pokles jej zníženej sadzby na 5 %, ale aj zavedenie dane z finančných transakcií pre firmy či zvýšenie firemnej dane od určitej výšky príjmu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Plyn atakuje 20-ročné minimum
23. 11. 2015
Cena plynu na európskych burzách atakuje historické minimá z roku 1996. Iba pred pár dňami padol na rekordných 17,10 eura za megawatthodinu. Oproti začiatku tohto roka tak stihol zlacnieť až o desať eur.
„Pokles cien plynu na burzách v únii je významný a veľmi nečakaný. Trh očakával, že sa ceny skôr stabilizujú,“ hovorí analytik Colosseum Boris Tomčiak. Prudký pokles cien plynu zastavili až teroristické útoky v Paríži. Na podobné udalosti totiž reagujú trhy citlivo;plyn spolu s ďalšími komoditami preto nárazovo dočasne zdražel. Cena počas dňa útokov vo Francúzsku narástla o vyše euro za megawatthodinu.
zdroj: hnonline.sk
Slováci si môžu dovoliť viac.
11. 11. 2015
Slováci si za svoje platy môžu dovoliť stále viac. Ich priemerné mzdy totiž reálne rástli vo všetkých odvetviach.
V septembri najviac vzrástla priemerná mzda v stavebníctve (medziročný reálny nárast 8,2 percenta), doprave a skladovaní (7,7 percenta) a predaji a oprave motorových vozidiel (6,7 percenta). Vyplýva to z aktuálnych čísel, ktoré zverejnil štatistický úrad.
Rozdiely medzi platmi v jednotlivých odvetviach však ostávajú priepastné. Zatiaľ čo informatici zarábajú v priemere 1 697 eur, ľudia pracujúci v reštauráciách si mesačne prilepšia len o 382 eur.
zdroj: hnonline.sk
Zvýšenie dane z nehnuteľnosti
5. 11. 2015
Bez cenových máp a zmeny zákonov stále platí, že na Slovensku máme najnižšiu daň z nehnuteľností v Európskej únii. Radia nám ich zvýšiť Medzinárodný menový fond, Európska komisia aj Organizácia pre hospodársky rozvoj.
Príjmy tvorili z dane z nehnuteľnosti v roku 2013 na Slovensku 0,4 percenta výkonu ekonomiky. Na porovnanie naši susedia v Maďarsku ju majú 0,6 percenta a v Poľsku 1,2 percenta. Na Západe sú ešte vyššie. Dáni prispievajú do rozpočtu 1,4 percenta a Briti dokonca až 3,2 percenta hrubého domáceho produktu.
Kým mnohé obce a mestá sú pri zvyšovaní dane z nehnuteľností opatrné, radikálny krok chystá Bratislava. Primátor Ivo Nesrovnal avizoval až 100-percentný nárast dane. To by v praxi znamenalo, že daň za štvorcový meter bytu napríklad v Starom Meste by stúpla z dnešných 47 na 94 centov.
zdroj: hnonline.sk
Zmena rodného čísla
28. 10. 2015
Dátum svojho narodenia pozná azda každý. Stačí si zapamätať posledné štvorčíslie rodného čísla a človek sa tak môže identifikovať aj v prípade, že prišiel o všetky doklady.
To sa však už čoskoro zmení. Slováci si budú musieť precvičiť pamäť a naučiť sa nové, náhodné desaťmiestne číslo, ktoré nahradí súčasné rodné číslo. BIFO. Taký je názov identifikátora, ktorý prevezme funkciu rodného čísla. Nový, bezvýznamový, desaťmiestny kód by mal zaistiť vyššiu bezpečnosť osobných údajov. Rozhodlo sa tak na základe odporúčaní Európskej únie, ktorej prekáža, že z rodného čísla sa dá vyčítať dátum narodenia a pohlavie nositeľa. Ďalším dôvodom na zmenu je aj fakt, že rodné číslo by sme v súčasnej podobe mohli používať iba do roku 2054. Potom by sa kombinácie začali opakovať. Nahrádzanie rodných čísel bude postupné. Nebude to však zadarmo. Peniaze na projekt by sme mali získať z eurofondov. Do vrecka si pravdepodobne budú musieť siahnuť aj súkromné firmy, neziskovky a občania. Plánovaná výmena rodných čísel nakoniec nemusí znamenať pozitívny prínos. Nie je totiž vôbec isté, či prospešnosť nových identifikátorov preváži vysoké náklady a rozsiahle zmeny spojené s ich zavedením.