Väčšina miest na Slovensku bude musieť zvýšiť dane a poplatky, tvrdí únia
28. 10. 2019
Samosprávy budú nahrádzať výpadky príjmov v dôsledku zvýšenia nezdaniteľnej časti základu dane. Väčšina miest na Slovensku bude musieť zvýšiť daň z nehnuteľností a ďalšie poplatky, aby tak vykryla výpadky príjmov, ktoré budú mať samosprávy v dôsledku viacerých zákonov prijatých v Národnej rade Slovenskej republiky, najmä novelizácie zvyšujúcej nezdaniteľnú časť príjmov fyzických osôb. Po stredajšom rokovaní to z diskusie Prezídia Únie miest Slovenska (ÚMS) tlmočil na tlačovom brífingu prezident únie a primátor Trenčína Richard Rybníček."Môžem jednoznačne povedať, že sa tak chystá urobiť vyše 95 percent členov ÚMS," skonštatoval. Členmi únie je približne tretina miest na Slovensku, v ktorých žijú asi dve tretiny mestského obyvateľstva v Slovenskej republike. Podľa Rybníčka budú však k rovnakému kroku donútené aj mnohé obce.
"Dôvod je rovnaký ako v prípade miest, zabezpečiť zdroje na to, aby služby, ktoré v rámci svojich kompetencií samosprávy poskytujú, udržali minimálne na rovnakej úrovni ako v súčasnosti a zároveň sa pripravili aj na ekonomicky horšie časy, ktoré nás čakajú," zdôraznil Rybníček. Viceprezident ÚMS a primátor Hlohovca Miroslav Kollár zároveň podotkol, že samosprávy nemajú inú možnosť, keďže sú povinné zostavovať vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet. "Ak nezvýšia dane, nebudú tak môcť urobiť," skonštatoval. Rybníček zopakoval, že chystané nepopulárne opatrenia sú dôsledkom viacerých zákonov, ktoré v poslednom období zákonodarcovia prijali a premietajú sa do výšky výdavkov samospráv."Sú to tzv. chodníková novela, obedy zadarmo, veľmi výrazne zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu fyzických osôb, ale aj novela zákona o sociálnych službách a tiež novela o základných požiadavkách na bezpečnosť detských ihrísk, to všetko zvyšuje naše výdavky," upozornil. Odmietol zároveň argumentáciu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, že mestá a obce majú pri lepšom výbere daní a pri zvýšených príjmoch v posledných rokoch dostatočné zdroje na financovanie nových opatrení. Rybníček tvrdí, že zvýšené výdavky v dôsledku sociálnych balíčkov a ďalších legislatívnych úprav zvyšujú výdavky nad úroveň príjmov. Rybníček v súvislosti so stredajším rokovaním Prezídia ÚMS potvrdil, že jednou z priorít únie je pokračovať v príprave reformy verejnej správy. "Budeme tvrdo vyžadovať od budúcej vlády i parlamentu, aby sa vytvorila komisia pre štrukturálnu reformu štátnej a verejnej správy," dodal s tým, že chce spolupracovať aj so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS). Nezdaniteľná časť základu dane sa od budúceho roka zvýši z 19,2-násobku na 21-násobok sumy platného životného minima. Návrh novely zákona o dani z príjmov z dielne poslancov Mosta-Híd Irén Sárközy, Tibora Bastrnáka a Bélu Bugára schválil parlament v polovici septembra, 4. októbra novelu podpísala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Cieľom novely je zvýšiť životnú úroveň pracujúcich, poukazuje sa pritom na zvyšujúcu sa daňovú záťaž zamestnancov v Slovenskej republike, na čo upozornila aj eurokomisia. Novela a nižšie výnosy z daní budú znamenať aj nižšie príjmy samospráv, ktoré sú financované práve z týchto výnosov.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Mestá, obce a finančné ištitúcie sa nesmú kríze len prizerať
30. 1. 2009
Mali by sa do boja s ňou aktívne zapojiť. Objem peňazí v mestách a obciach je pomerne veľký a treba z nich prispieť na niektoré z opatrení.
Jedným zo základných nástrojov môžu byť štátne sociálne podniky,
ktoré by do konca tohto roka mali
zamestnať okolo 10-tisíc ľudí. Finančné domy by sa mali prestať obávať
poskytovať úvery zdravým firmám. Preto je štát odhodlaný garantovať 55 percent
výšky úverov.
Rozšírenie elektronických služieb katastra
29. 1. 2009
Navrhovaná novela katastrálneho zákona vytvára základné legislatívne podmienky na elektronizáciu katastrálnych služieb.
Mala by tiež prispieť k zjednodušeniu a zrýchleniu katastrálneho konania.
Súčasťou elektronických služieb bude zabezpečenie efektívnej centrálnej expedície
písomností z katastra nehnuteľností.
Elektronické služby katastra budú zahrnovať nielen
poskytovanie informácií z katastra nehnuteľností, ale aj podávanie návrhov na
zápis vkladov práv k nehnuteľnostiam do katastra nehnuteľností elektronickou
cestou.
Elektronizácia služieb katastra je súčasťou Operačného
programu Informatizácie spoločnosti a súčasťou plnenia uznenia vlády z mája
2008 o národnej koncepcii informatizácie verejnej správy.
Slovglass v konkurze čaká na nového vlastníka
29. 1. 2009
V júli minulého roku podal Slovglass na seba návrh na konkurz. O novom majiteľovi sklární majú veritelia rozhodnúť v druhej polovici februára.
Záujemcovia sa môžu uchádzať buď o ktorýkoľvek z troch
závodov Slovglassu, alebo o celú časť sklární bez dlhu. Pohľadávky sklární majú
zostať v konkurze. To však nemení nič na tom, že päťsto ľudí pracujúcich v
sklárňach dostáva v týchto dňoch výpovede. Možno predpokladať, že zamestnancov
sklární príjme do pracovného pomeru nový majiteľ Slovglassu.
Ak ste v úpadku, môžete vyhlásiť osobný bankrot
29. 1. 2009
Vinou globálnej krízy sa časť ľudí môže dostať do situácie, keď si nebudú vedieť s dlhmi poradiť. Skrývať sa pred dlžníkmi nie je riešením.
Lepšie je vyhlásiť osobný bankrot. Kto uvažuje o tejto možnosti, mal by sa
oboznámiť s pravidlami, ktoré pre túto situáciu upravuje zákon. V každom prípade je dobré prizvať si na pomoc advokáta.
Od januára 2006 na Slovensku môže
bankrot vyhlásiť aj fyzická osoba. Tento inštitút sa zatiaľ v praxi nevyužíva
často. V roku 2008 bolo na základe súdnych rozhodnutí len päť dlžníkov v konaní o oddlžení.
Záujemcovia si informácie o
osobnom bankrote môžu nájsť na stránke ministerstva spravodlivosti -
www.justice.gov.sk.