Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Ako bojovať s klebetou

Klebety sú podobné ohnivkám reťaze. Keď ich okolo obete správne pospájate, nemá šancu uniknúť.

Úspešný človek je ten, kto dokáže o ostatných vymyslieť viac klebiet ako oni o ňom.

V boji s klebetou sa nedá zvíťaziť, nanajvýš prežiť.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Informácie pre šéfa

Keď dvaja dostanú tú istú informáciu, nikdy z nej nevyvodia ten istý záver.

Vždy je výhodnejšie, ak je k dispozícii niekto, na koho možno hodiť zodpovednosť za svoje chyby.

Nie je žiadna hanba nebyť bohatým. Ale ani žiadna výhoda.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Kto dokáže z vlastného nedostatku urobiť prednosť, neumrie chudobný.

Klamstvo, ktoré sa nedá dokázať, má cenu pravdy.

V prvom kole vždy vyhráva krása tela. Občas dôjde aj na druhé kolo a tam jednoznačne vyhráva krása ducha. Problém je len v tom, že dnes sa nikomu nechce čakať na druhé kolo.

(Murphyho zákony v bájkach)
Dobrá rada stojí groš

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

(Zrnká úsmevu)

Úroky už rastú aj na vkladoch

6. 2. 2023 Treba už konečne nahlas povedať, že bohatnúť nie je hanba. Ide len o spôsob, akým môžeme bohatnúť, napísal pred viac ako desaťročím Milan Lasica*, síce pri inej príležitosti, ale platí to aj pri investovaní.
Ak totiž pravidelne investujete aj menšiu sumu, ktorá vám nemusí chýbať, úroky sa nabaľujú k už investovaným, ale aj zarobeným peniazom. Ak by ste to takto robili 15 rokov s 50 eurami mesačne, pri 5-percentom zhodnotení by ste mohli mať na účte približne 13 400 eur, pri 9-percentom zhodnotení by to bolo dokonca o vyše päťtisíc eur naviac. Záleží samozrejme na vývoji na trhoch. Ak by sa im darilo horšie, pri 2-percentom zhodnotení by ste mali po pätnástich rokoch 10,5-tisíca eur.**
Na výhody investovania postupne prichádzajú aj Slováci. Kým v roku 2018 investovala do fondov, cenných papierov či dlhopisov len pätina Slovákov, vlani to bola už takmer tretina. Rastie aj naša dôvera v zlato, vlani doň investovalo takmer 20 percent ľudí, necelá desatina dáva peniaze do kryptomien**. Samozrejme prím stále hrajú sporiace účty či životné poistenie.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Korektúry v ďalšom šrotovnom

31. 3. 2009 Štát dá do šrotovného ďalší balík peňazí. Po dnešnom rokovaní Rady pre hospodársku krízu to oznámil predseda vlády. Dodal, že väčšina členov rady ohodnotila toto opatrenie ako významné a odporučila v ňom pokračovať.
K určitým korektúram, ktoré sa môžu týkať ceny kupovaného nového vozidla, alebo veku starého vozidla, pri ktorého zošrotovaní bude možné o podporu požiadať, však dôjde. O konkrétnych podmienkach nového balíka šrotovného, aj o celkovej sume, ktorú štát poskytne, budú ešte rokovať experti a ministri financií a hospodárstva. Podľa premiéra by druhý balík mal byť zároveň posledným. Šrotovné podľa nových podmienok by sa mohlo začať vyplácať už na budúci týždeň.
(Zdroj: HNONLINE)

Prostriedky na zatepľovanie domov a bytov

31. 3. 2009 Rada pre hospodársku krízu sa venovala aj problematike zatepľovania. Členovia rady sa dohodli, že o vyčlenení konkrétnej výšky prostriedkov na zatepľovanie sa rozhodne na ďalšom rokovaní.
Premiér oznámil, že rada je pripravená rozhodnúť o zvýšení objemu finančných prostriedkov, ktoré sú v Štátnom fonde rozvoja bývania.  Vyčlenené prostriedky by mali uspokojiť všetky požiadavky, ktoré na fond v súčasnosti sú. Premiér zároveň oznámil, že rada v  ďalšom období nebude prijímať opatrenia, ktoré by zvyšovali deficit štátneho rozpočtu.
(Zdroj: HNONLINE)

Správca ciest zodpovedá za jamy na ceste i za škodu na aute

30. 3. 2009 Nabehli ste autom na výtlk a poškodili ste si pnemumatiku alebo podvozok? Určite nie ste tento rok ani prvý ani posledný. Najmä počas prvých jarných týždňov si treba dávať pozor.
Ak sa  jame predsa len nevyhnete, za škodu, ktorá sa vám stala, je zodpovedný správca cesty. Pri cestách  druhej a tretej triedy je ním krajská samospráva, pri cestách prvej triedy Slovenská správa ciest, v prípade diaľnic Národná diaľničná spoločnosť a obec, ak sa vám to stane za jej označením.
K peniazom sa ľahšie dostanete v prípade, že  máte uzavretú havarijnú poistku. Poisťovňu by ste mali volať kvôli obhliadke.  Poisťovňa škodu nahradí a následne ju bude vymáhať od správcu. Ak nemáte havarijnú poistku, o odškodnenie žiadajte sami. Výsledok by mal byť taký istý. Poškodený, aj keď má  uzatvorené iba povinné zmluvné poistenie, má nárok na odškodnenie vo výške škody, aká mu bola spôsobená a danie motorového vozidla do pôvodného stavu.  
V oboch prípadoch by mal poškodený dostať náhradu v plnej výške. Poškodený je však povinný dostatočne preukázať príčinu vzniku škody, ako aj jej výšku. Pre tento účel je nevyhnutné škodu, ktorá vznikla, zdokumentovať.
Ak pri vymáhaní peňazí budú chýbať dôkazy, škodu vám nikto nepreplatí. Správca komunikácie sa zodpovednosti zbaví v prípade, ak preukáže, že nebolo v medziach jeho možností tieto chyby odstrániť, ani na ne predpísaným spôsobom upozorniť.
(Zdroj: HNONLINE)

Slovensko najmenej rizikové

27. 3. 2009 V porovnaní s ostatnými krajinami strednej a východnej Európy (SVE) je Slovensko vnímané pri hodnotení dopadov hospodárskej krízy ako jedna z najmenej rizikových krajín.
Konštatuje sa to v analýze Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR. Slovensko toto hodnotenie získalo na základe nízkej zadĺženosti obyvateľstva, stabilnému makroekonomickému prostrediu a vďaka zavedeniu eura v úvode tohto roka. Pozícia Slovenska je relatívne stabilná  z pohľadu dopadov nízkeho prílevu kapitálu. Úvery sú bezpečne kryté domácimi depozitmi. Slovensko v posledných rokoch znižovalo deficit verejných financií a deficit bežného účtu bol na relatívne udržateľnej úrovni.  Podľa inštitútu je Slovensko  vnímané  ako jedna z najmenej rizikových krajín  v regióne SVE, aj vďaka vstupu do eurozóny začiatkom roka 2009. 
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner