Uloženie Oznámenia o dátume schválenia účtovnej závierky
12. 9. 2023
Oznámenie o dátume schválenia účtovnej závierky ukladá do RÚZ tá účtovná jednotka, ktorá má povinnosť schvaľovania účtovnej závierky.
Ktoré účtovné jednotky sú to, neustanovujú účtovné predpisy, ale osobitné predpisy, podľa ktorých sú účtovné jednotky zriadené. Obchodným spoločnostiam a družstvu povinnosť schválenia účtovnej závierky ustanovuje Obchodný zákonník (zákon č. 513/1991 Zb. v znení n.p.).
Účtovná závierka sa do RÚZ ukladá ako schválená alebo ako neschválená. Ak účtovná jednotka uloží do RÚZ schválenú účtovnú závierku, už nemá povinnosť ukladať do RÚZ oznámenie o dátume schválenia účtovnej závierky.
Ak účtovná jednotka uloží do RÚZ neschválenú účtovnú závierku, môžu nastať dve situácie, a to zostavená účtovná závierka bude bez zmeny schválená alebo účtovné knihy v prípade zistenia chyby v zostavenej, ale neschválenej, účtovnej závierke sa opätovne otvoria a zostaví sa „nová“ riadna účtovná závierka, ktorá bude schválená. Opravná alebo dodatočná účtovná závierka neexistuje, preto aj po opätovnom otvorení účtovných kníh v súlade so ZoÚ možno opäť zostaviť účtovnú závierku len riadnu.
Lehoty uloženia oznámenia o dátume schválenia účtovnej závierky do RÚZ sú do 15 pracovných dní odo dňa schválenia účtovnej závierky, ale najneskôr do konca kalendárneho roka nasledujúceho po roku, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje (účtovná závierka zostavená k 31. 12. 2022 do 31. 12. 2023). Ak zostavená účtovná závierka bude bez zmeny schválená, potom Oznámenie o dátume schválenia účtovnej závierky sa musí do RÚZ uložiť v lehote do 15 pracovných dní (nie kalendárnych) od jej schválenia (§ 23a ods. 4 zákona o účtovníctve), najneskôr do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, za ktoré sa účtovná závierka zostavuje (§ 23a ods. 7 zákona o účtovníctve).
Ak účtovná jednotka z dôvodu chyby v účtovníctve opätovne otvorí účtovní knihy v súlade so ZoU, po vykonanej oprave zostaví účtovnú závierku opäť ako „riadnu“ a túto uloží do RÚZ do 15 pracovných dní od jej schválenia, najneskôr do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, za ktoré sa účtovná závierka zostavuje (§ 23a ods. 7 zákona o účtovníctve). V takomto prípade sa už Oznámenie o dátume schválenia účtovnej závierky do RÚZ už neukladá.
K
Dlh Slovenska tento rok narastie
16. 11. 2016
Hrubý dlh verejnej správy SR by mal byť v tomto roku vyšší ako vlani. Zatiaľ čo podľa októbrovej notifikácie Eurostatu hrubý dlh klesol v roku 2015 na 52,5 percent hrubého domáceho produktu (HDP), v tomto roku má podľa ministerstva financií dosiahnuť 53,1 percent HDP.
Rezort nárast zdôvodňuje potrebou zabezpečiť si hotovostnú rezervu na financovanie záväzkov štátu v budúcom roku. V nasledujúcich rokoch však už počíta so znižovaním hrubého dlhu, pričom v roku 2019 by mal klesnúť na úroveň prvého sankčného pásma. Konštatuje to v materiáli, ktorý dnes schválila vláda. Podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ak dlh dosiahne prvé pásmo tzv. dlhovej brzdy, ktoré je definované v rozpätí od 50 percent do 53 percent HDP, rezort financií má povinnosť Národnej rade (NR) SR písomne zdôvodniť výšku dlhu a predložiť opatrenia na jeho zníženie. Koncom roka 2019 by mal hrubý dlh dosiahnuť úroveň 48,7 percent HDP. Najvýznamnejšie opatrenia predstavujú schválené legislatívne zmeny týkajúce sa daňových a odvodových príjmov doplnených nedaňovými opatreniami. Na strane výdavkov má podľa MF priniesť ďalšie pozitívne efekty najmä spustený projekt Hodnota za peniaze.
zdroj: hnonline.sk
Ekonomika rástla najpomalšie za posledné dva roky
15. 11. 2016
Slovenská ekonomika spomalila v treťom štvrťroku rast oproti predchádzajúcim trom mesiacom na 0,7 percenta z tempa 0,9 percenta v druhom štvrťroku. Vyplýva to z odhadu, ktorý dnes zverejnil slovenský Štatistický úrad.
Tempo medziročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska spomalilo na tri percentá oproti spresnenému rastu 3,8 percenta v druhom štvrťroku. Ekonomika tak rástla najpomalšie od posledného kvartálu 2014. Vývoj bol horší než odhady analytikov, ktorí očakávali medziročný rast HDP tempom 3,4 percenta. Slovenskí štatistici podrobnosti k vývoju HDP neuviedli. Detailnejšie údaje zverejnia na začiatku decembra. Napriek pomalšiemu rastu ekonomiky zamestnanosť v treťom štvrťroku u nás v medziročnom porovnaní o 2,4 percenta vzrástla. Znamená to mierne rýchlejšie tempo ako v predchádzajúcom období. Národná banka Slovenska očakáva, že za celý tento rok vykáže ekonomika rast o 3,5 percenta. Ešte optimistickejšie je ministerstvo financií, ktoré počíta s rastom o 3,6 percenta.
zdroj: hnonline.sk
Trumpove víťazstvo môže ovplyvniť trhy.
9. 11. 2016
Akciové trhy zaznamenali prudký pokles v reakcii na víťazstvo republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských voľbách. Jeho víťazstvo považujú ekonómovia za nástup obdobia neistoty, čo sa odráža aj na vývoji akciových trhov, medzi nimi aj európskeho. Jeden z kľúčových indexov zaznamenal pokles takmer o 3 percentá.
Hlavný index eurozóny EuroStoxx 50 klesol po otvorení trhov o 2,74 percent na 3940,6 bodu. Nasleduje tak vývoj ázijských trhov, ktoré sa už uzatvorili, pričom najmä hlavný index tokijskej burzy Nikkei klesol na záver obchodovania o viac než 5 percent. Kurz dolára zaznamenal oproti košu svetových mien pokles približne o 2 percentá. Naopak, cena zlata vzrástla zhruba o 3 percentá, pričom v skorších hodinách zaznamenala rast takmer o 5 percent. Neskôr však zlato časť ziskov zmazalo. Mexické peso sa voči doláru prepadlo o 13 percent na rekordné minimum 20,75 pesa za dolár. Trump totiž v kampani sľuboval obmedzenie prílevu imigrantov z Mexika do USA aj prehodnotenie obchodných vzťahov medzi oboma krajinami.
zdroj: ihned.cz
Reality u nás dosiahli dlhoročné maximum
2. 11. 2016
Ceny bytov a obytných domov na Slovensku v treťom tohtoročnom štvrťroku dosiahli šesťročné maximum. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnila Národná banka Slovenska (NBS). Podľa analytikov NBS je krajina ale vzdialená od realitnej cenovej bubliny.
Meter štvorcový v bytoch a domoch na Slovensku stál v sledovanom období v priemere 1295 eur. V medziročnom porovnaní reality zdraželi ôsmy štvrťrok v rade. V samotnom treťom tohtoročnom štvrťroku sa ceny zvýšili o 5,4 percenta, čo bol najsilnejší rast od roku 2008. Analytici NBS uviedli, že rast ekonomiky a snaha obyvateľov využiť priaznivé úverové podmienky v čase nízkych úrokových sadzieb vytvárajú predpoklady pre ďalší rast cien nehnuteľností v krajine. Byty a domy na Slovensku rastú rýchlejšie ako priemerná mzda. To znamená, že dostupnosť bývania sa znižuje.
zdroj: hnonline.sk