Udržiavanie poľnohospodárskej plochy, aktívneho poľnohospodára a kondicionality
2. 9. 2024
Nariadenie vlády SR č. 222/2024 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 435/2022 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na udržiavanie poľnohospodárskej plochy, aktívneho poľnohospodára a kondicionality po novom upravuje kondicionalitu.
Poľnohospodár je povinný dodržiavať požiadavky hospodárenia a normy dobrého poľnohospodárskeho a environmentálneho stavu pôdy, ktoré sú uvedené v prílohe č. 2 k tomuto nariadeniu. Poľnohospodár s celkovou výmerou poľnohospodárskej plochy najviac 10 ha nepodlieha kontrole a zníženiu podpory.
Na poľnohospodárskej ploche orná pôda, okrem plôch viacročných plodín, tráv a iných bylinných krmovín a pôdy ležiacej úhorom sa musí dodržiavať povinnosť striedania tej istej plodiny na tej istej ploche počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov; v prípade zaradenia medziplodiny v období najneskôr od 1. novembra do výsevu jarných plodín v nasledujúcom roku alebo do výsevu následnej plodiny, možno pestovať tú istú plodinu na tej istej poľnohospodárskej ploche aj druhý rok a v prípade plodín jesenného zberu možno výsev vykonať aj po zbere týchto plodín po 1. novembri, ak vzhľadom na nepriaznivé klimatické podmienky nemožno vykonať výsev v určenom termíne, poľnohospodár vykoná výsev bezodkladne potom, čo pominuli nepriaznivé klimatické podmienky a povinnosť striedania tej istej plodiny na tej istej ploche počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov sa uplatní v treťom roku, diverzifikácie plodín na poľnohospodárskej ploche orná pôda s celkovou výmerou od 10 ha do 30 ha spôsobom pestovania aspoň dvoch rôznych plodín; hlavná plodina nesmie pokrývať viac ako 75 % výmery tejto ornej pôdy, alebo diverzifikácie plodín na poľnohospodárskej ploche orná pôda s celkovou výmerou ornej pôdy viac ako 30 ha spôsobom pestovania aspoň troch rôznych plodín; hlavná plodina nesmie pokrývať viac ako 75 % výmery tejto ornej pôdy a dve hlavné plodiny spoločne nesmú pokrývať viac ako 95 % výmery tejto ornej pôdy.
Táto podmienka neplatí, ak sa viac ako 75 % ornej pôdy využíva na pestovanie tráv alebo iných bylinných krmovín, ponecháva sa úhorom, využíva sa na pestovanie bôbovitých plodín alebo je predmetom kombinácie týchto využití, viac ako 75 % poľnohospodárskej plochy, na ktorú možno poskytnúť podporu, tvoria trvalé trávne porasty, využíva sa na pestovanie tráv alebo iných bylinných krmovín alebo na pestovanie plodín pod vodou počas významnej časti roka, alebo počas významnej časti vegetačného cyklu, alebo je predmetom kombinácie týchto využití, alebo predstavuje veľkosť ornej pôdy do 10 hektárov. Poľnohospodár certifikovaný sa považuje za poľnohospodára, ktorý spĺňa túto normu DPEP. Uvedené nariadenie vlády nadobúda účinnosť 1. septembra 2024.
K
Roboty by na Slovensku mohli nahradiť tretinu pracovných miest
29. 4. 2019
Medzinárodná federácia pre robotiku uvádza, že od roku 2013 až 2017 sa globálna výroba a predaj priemyselných robotov zvýšili o 114 percent. Do roku 2021 sa očakáva, že by trh s robotmi mal každoročne vzrásť o 14 percent. V roku 2021 by sa tak celosvetovo malo vyrobiť viac ako 600-tisíc robotov ročne. Ešte v roku 2001 ich ročne pribudlo zhruba 80-tisíc za rok.
Na Slovensku by podľa aktuálnych údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) mala práve robotizácia v nasledujúcich rokoch meniť trh práce. A to tak, že by sa nimi mala nahradiť približne tretina súčasných pracovných pozícií. Podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Lenky Buchlíkovej robotizácia v nasledujúcich piatich až desiatich rokoch najmenej zasiahne krajiny na severe. Napríklad v Nórsku je takto ohrozených len 6 percent súčasných pracovných pozícií. Najohrozenejšia je stredná a východná Európa, nakoľko tu je veľa nízko kvalifikovanej práce na rozdiel od škandinávskych krajín, ktoré sa zameriavajú na prácu s vyššou pridanou hodnotou.
Japonsko bude na Slovensku hľadať ďalšie investičné príležitosti
26. 4. 2019
Na Slovensko príde misia japonskej agentúry na podporu obchodu, uviedol štátny tajomník. Na Slovensko príde misia Japonskej vládnej agentúry na podporu obchodu a investícií (JETRO), ktorá bude hľadať ďalšie príležitosti pre japonských investorov. Pre TASR to počas návštevy japonského premiéra Šinzóa Abeho povedal štátny tajomník japonského rezortu diplomacie Takeši Osuga.
"So slovenskými orgánmi budú diskutovať o obchode a investíciách aj o možnostiach, ako podporiť ďalší obchod a najmä investície japonského súkromného sektora na Slovensko," priblížil Osuga. V najbližších týždňoch sa tiež v Tokiu uskutoční spoločný seminár Japonska a krajín V4 na úrovni expertov. Jeho hlavnými témami budú globálna ekonomika a voľný obchod. Japonsko sa tiež podľa tajomníkových slov teší na spoluprácu so Slovenskom v rámci OECD, pretože témy slovenského predsedníctva v Rade OECD a japonského predsedníctva v G20 majú množstvo prienikov. Témou slovenského predsedníctva v Rade OECD je "Využitie digitálnej transformácie pre udržateľný rozvoj: príležitosti a výzvy".
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
V Bratislave pribudne nové nákupné centrum
25. 4. 2019
Petržalské Tesco patrí k najstarším veľkým maloobchodným prevádzkam svojho druhu na Slovensku. Už celé mesiace vidieť v jeho okolí čulý stavebný ruch. Jeden z vchodov, ktorý zákazníci využívali celé roky i časť parkoviska, sú minulosťou. Na najväčšom slovenskom sídlisku museli uvoľniť miesto stavbe nového nákupného centra Galéria.
O vznikajúcej obchodnej zóne s vyše 50 prevádzkami dnes informoval Trend s tým, že britský reťazec plánuje otvoriť nové nákupné centrum na jar budúceho roka. Vznikne rekonštrukciou a rozšírením existujúcej stavby. Veľké Tesco v Petržalke využívajú zákazníci od roku 2000 a ide o jeden z prvých hypermarketov, ktorý britský reťazec vybudoval po expanzii na slovenský trh. Úplne prvý hypermarket Tesco otvorili v roku 1999 v Nitre. Prevádzky neskôr pribúdali v každom väčšom meste.
Vzniká nový projekt na podporu zamestnávania v školských kuchyniach
24. 4. 2019
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny pripravuje v spolupráci s mestami a obcami projekt na podporu zamestávania v školských kuchyniach. Spustený bude v máji tohto roka. Ľudia by sa mohli zamestnať najmä ako pomocná pracovná sila. Dôvodom spustenia projektu je zavedenie obedov zadarmo pre deti. Na projekt „Pracuj v školskej kuchyni“ štát vyčlenil 8,5 milióna eur. „Plánujeme prostredníctvom tohto projektu pomôcť zriaďovateľom jedální a kuchýň s vytvorením pracovných miest,“ priblížil generálny riaditeľ ÚPSVR Marián Valentovič.
Vytvorených by mohlo byť približne 1000 pracovných miest, najmä ako pomocná pracovná sila. „Projekt sa spúšťa v priebehu mája, tento mesiac sa začnú prvé náborové procesy na úradoch práce,“ doplnil Valentovič s tým, že preferovaní budú najmä nezamestnaní ľudia v evidencii úradov. Budú musieť získať napríklad hygienické minimum, potravinársky preuViaceré príspevky Zriaďovatelia pritom majú možnosť získať na jedného uchádzača príspevok aj na mentora vo výške necelých 90 eur. „Plus môže zriaďovateľ získať príspevok vo výške 93 eur na pracovný odev, obuv, úrazové poistenie,“ uviedol Valentovič. Príspevok pre uchádzača o pracovné miesto v kuchyni bude môcť byť poskytovaný 10 mesiacov. „Budeme prispievať vo výške 95 % celkovej ceny práce, približne 703,04 eura mesačne zriaďovateľovi a v prípade kvalifikovanejších pracovníkov môžeme poskytovať až 95 % z 1,2-násobku minimálnej mzdy, v tomto prípade je to 843 eur mesačne,“ vyčíslil Valentovič. Minister práce Ján Richter (Smer-SD) avizoval, že mestá a obce majú záujem o tento projekt. „Ak niekto očakáva, že prostredníctvom úradov práce pripravíme neviem aké množstvá špecialistov, kuchárov, to by boli zbytočné očakávania. Vieme zabezpečiť hlavne pomocnú pracovnú silu do jedální. Čo sa týka kuchárov, tak rekvalifikácia prostredníctvom projektov prebieha. Sme pripravení aj s touto otázkou sa vyrovnať,“ upozornil Richter s tým, že prioritne má projekt zabezpečiť pomocnú pracovnú silu.