Udržiavanie poľnohospodárskej plochy, aktívneho poľnohospodára a kondicionality
2. 9. 2024
Nariadenie vlády SR č. 222/2024 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 435/2022 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na udržiavanie poľnohospodárskej plochy, aktívneho poľnohospodára a kondicionality po novom upravuje kondicionalitu.
Poľnohospodár je povinný dodržiavať požiadavky hospodárenia a normy dobrého poľnohospodárskeho a environmentálneho stavu pôdy, ktoré sú uvedené v prílohe č. 2 k tomuto nariadeniu. Poľnohospodár s celkovou výmerou poľnohospodárskej plochy najviac 10 ha nepodlieha kontrole a zníženiu podpory.
Na poľnohospodárskej ploche orná pôda, okrem plôch viacročných plodín, tráv a iných bylinných krmovín a pôdy ležiacej úhorom sa musí dodržiavať povinnosť striedania tej istej plodiny na tej istej ploche počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov; v prípade zaradenia medziplodiny v období najneskôr od 1. novembra do výsevu jarných plodín v nasledujúcom roku alebo do výsevu následnej plodiny, možno pestovať tú istú plodinu na tej istej poľnohospodárskej ploche aj druhý rok a v prípade plodín jesenného zberu možno výsev vykonať aj po zbere týchto plodín po 1. novembri, ak vzhľadom na nepriaznivé klimatické podmienky nemožno vykonať výsev v určenom termíne, poľnohospodár vykoná výsev bezodkladne potom, čo pominuli nepriaznivé klimatické podmienky a povinnosť striedania tej istej plodiny na tej istej ploche počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov sa uplatní v treťom roku, diverzifikácie plodín na poľnohospodárskej ploche orná pôda s celkovou výmerou od 10 ha do 30 ha spôsobom pestovania aspoň dvoch rôznych plodín; hlavná plodina nesmie pokrývať viac ako 75 % výmery tejto ornej pôdy, alebo diverzifikácie plodín na poľnohospodárskej ploche orná pôda s celkovou výmerou ornej pôdy viac ako 30 ha spôsobom pestovania aspoň troch rôznych plodín; hlavná plodina nesmie pokrývať viac ako 75 % výmery tejto ornej pôdy a dve hlavné plodiny spoločne nesmú pokrývať viac ako 95 % výmery tejto ornej pôdy.
Táto podmienka neplatí, ak sa viac ako 75 % ornej pôdy využíva na pestovanie tráv alebo iných bylinných krmovín, ponecháva sa úhorom, využíva sa na pestovanie bôbovitých plodín alebo je predmetom kombinácie týchto využití, viac ako 75 % poľnohospodárskej plochy, na ktorú možno poskytnúť podporu, tvoria trvalé trávne porasty, využíva sa na pestovanie tráv alebo iných bylinných krmovín alebo na pestovanie plodín pod vodou počas významnej časti roka, alebo počas významnej časti vegetačného cyklu, alebo je predmetom kombinácie týchto využití, alebo predstavuje veľkosť ornej pôdy do 10 hektárov. Poľnohospodár certifikovaný sa považuje za poľnohospodára, ktorý spĺňa túto normu DPEP. Uvedené nariadenie vlády nadobúda účinnosť 1. septembra 2024.
K
Cena elektriny v roku 2020 porastie
10. 6. 2019
Regulované ceny elektriny pre domácnosti a malé podniky by mali v budúcom roku významne zdražieť. Cena jednej megawatthodiny (MWh) by mohla stúpnuť o približne 10 eur, čo by predstavovalo medziročný nárast ceny asi o 20%.
Dôvodom je aktuálne platný regulačný vzorec, počítajúci s cenami elektriny obchodovanej na komoditnej burze v Prahe. Domácnosti by sa preto mali pripraviť na fakt, že elektrina výrazne zdražie. Dôvodom na jej zdražovanie však nie je len cena samotnej elektriny, ale aj ceny distribučných poplatkov či tarifa za prevádzku systémov. V prípade, že sa regulačnému úradu podarí skresať tieto položky, môže docieliť, že zdražovanie nebude až také markantné, no ani úrad sa mu nedokáže vyhnúť úplne.
Nemecká firma zamestná v Detve 200 ľudí
10. 6. 2019
Spoločnosť ZF Friedrichshafen AG, dodávateľ podvozkových komponentov na osobné vozidlá, otvorila vo štvrtok v Detve ďalší závod v SR. Jeho plocha je 11.000 štvorcových metrov a už v prvej fáze zamestná 200 ľudí.
Zamestnancami budú najmä obyvatelia mesta a zároveň by táto investícia mala zvýšiť zatiaľ nízku ponuku služieb. Závod v budúcnosti plánuje spolupracovať so strednými školami, aby ponúkol programy duálneho vzdelávania, ktoré vníma ako rozhodujúce pri získavaní lokálnych odborných znalostí a súčasne pri zabezpečení kvalifikovanej pracovnej sily.
Rast ekonomiky sa v rokoch 2020 a 2021 spomalí
10. 6. 2019
Európska centrálna banka (ECB) síce zlepšila prognózy v prípade vývoja ekonomiky eurozóny na tento rok, v nasledujúcich dvoch rokoch však odhad zhoršila. Banka informovala, že zatiaľ čo v marcovej prognóze počítala s rastom v roku 2020 na úrovni 1,6 % a v roku 2021 na úrovni 1,5 %, v súčasnosti vidia reálnejšie rast len na úroveň 1,4 %.
Predpokladá sa, že dôvodom môže byť aj pokračujúce napätie v medzinárodnom obchode. Banka však stále vyhlasuje, že je pripravená použiť v prípade potreby všetky dostupné zdroje na podporu ekonomiky.
Farmári sa chcú vrátiť do Bratislavy. Nedosiahli takmer nič
7. 6. 2019
Pohli sa len pozemkové úpravy. Potleskom a transparentmi s povzbudivými odkazmi vítali ľudia pred takmer rokom slovenských farmárov na bratislavskom Tyršovom nábreží. Roľníci protestnou jazdou na traktoroch vyzývali vládu, aby urýchlene riešila pretrvávajúce problémy v poľnohospodárstve.
Ich najkľúčovejšou požiadavkou bolo sceľovanie rozdrobenej pôdy a vznik špecializovaného vyšetrovacieho tímu, ktorý by prešetril podozrenia z podvodov s eurodotáciami. Rok po jazde sa chcú do Bratislavy vrátiť a usporiadať farmársky deň so slovenskými výrobkami, aby sa poďakovali za podporu. "Cítime, že Bratislava stála v týchto protestoch za nami," hovorí jedna z vedúcich postáv farmárskej iniciatívy Patrik Magdoško. Ich návšteva sa však môže zmeniť aj na blokádu dopravy v hlavnom meste. Farmári totiž upozorňujú, že takmer žiadnu z ich požiadaviek vláda dosiaľ nevyriešila.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)