Udržiavanie poľnohospodárskej plochy, aktívneho poľnohospodára a kondicionality
2. 9. 2024
Nariadenie vlády SR č. 222/2024 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 435/2022 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na udržiavanie poľnohospodárskej plochy, aktívneho poľnohospodára a kondicionality po novom upravuje kondicionalitu.
Poľnohospodár je povinný dodržiavať požiadavky hospodárenia a normy dobrého poľnohospodárskeho a environmentálneho stavu pôdy, ktoré sú uvedené v prílohe č. 2 k tomuto nariadeniu. Poľnohospodár s celkovou výmerou poľnohospodárskej plochy najviac 10 ha nepodlieha kontrole a zníženiu podpory.
Na poľnohospodárskej ploche orná pôda, okrem plôch viacročných plodín, tráv a iných bylinných krmovín a pôdy ležiacej úhorom sa musí dodržiavať povinnosť striedania tej istej plodiny na tej istej ploche počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov; v prípade zaradenia medziplodiny v období najneskôr od 1. novembra do výsevu jarných plodín v nasledujúcom roku alebo do výsevu následnej plodiny, možno pestovať tú istú plodinu na tej istej poľnohospodárskej ploche aj druhý rok a v prípade plodín jesenného zberu možno výsev vykonať aj po zbere týchto plodín po 1. novembri, ak vzhľadom na nepriaznivé klimatické podmienky nemožno vykonať výsev v určenom termíne, poľnohospodár vykoná výsev bezodkladne potom, čo pominuli nepriaznivé klimatické podmienky a povinnosť striedania tej istej plodiny na tej istej ploche počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov sa uplatní v treťom roku, diverzifikácie plodín na poľnohospodárskej ploche orná pôda s celkovou výmerou od 10 ha do 30 ha spôsobom pestovania aspoň dvoch rôznych plodín; hlavná plodina nesmie pokrývať viac ako 75 % výmery tejto ornej pôdy, alebo diverzifikácie plodín na poľnohospodárskej ploche orná pôda s celkovou výmerou ornej pôdy viac ako 30 ha spôsobom pestovania aspoň troch rôznych plodín; hlavná plodina nesmie pokrývať viac ako 75 % výmery tejto ornej pôdy a dve hlavné plodiny spoločne nesmú pokrývať viac ako 95 % výmery tejto ornej pôdy.
Táto podmienka neplatí, ak sa viac ako 75 % ornej pôdy využíva na pestovanie tráv alebo iných bylinných krmovín, ponecháva sa úhorom, využíva sa na pestovanie bôbovitých plodín alebo je predmetom kombinácie týchto využití, viac ako 75 % poľnohospodárskej plochy, na ktorú možno poskytnúť podporu, tvoria trvalé trávne porasty, využíva sa na pestovanie tráv alebo iných bylinných krmovín alebo na pestovanie plodín pod vodou počas významnej časti roka, alebo počas významnej časti vegetačného cyklu, alebo je predmetom kombinácie týchto využití, alebo predstavuje veľkosť ornej pôdy do 10 hektárov. Poľnohospodár certifikovaný sa považuje za poľnohospodára, ktorý spĺňa túto normu DPEP. Uvedené nariadenie vlády nadobúda účinnosť 1. septembra 2024.
K
Priemysel si polepšil
11. 1. 2010
Slovenský priemysel si po prvý raz od septembra 2008 vlani v novembri medziročne polepšil. Produkcia podnikov v novembri stúpla o 1,5 %, zatiaľ čo v októbri sa po úprave znížila o 5,6 %. Informoval o tom dnes Štatistický úrad.
Za prvých jedenásť mesiacov roku 2009 priemyselná výroba klesla medziročne o 15,8 %. V novembri 2009 priemysel potiahla najmä výroba dopravných prostriedkov, ktorá stúpla medziročne o 16,2 %, v porovnaní s októbrovým prepadom zhruba o desatinu. Odvetvie, ktoré patrí k ťahúňom ekonomiky, v jedenástom mesiaci vykázalo prvý medziročný prírastok od septembra 2008.
Od januára do konca novembra 2009 však pokleslo o 30,8 %. Produkcia strojov a zariadení si v novembri 2009 polepšila o 8,2 %, zatiaľ čo v desiatom mesiaci spadla o 5,8 %. Výroba elektrických zariadení zrýchlila medziročný rast z októbrových 4,9 % na 7,3 %.
Medziročný pokles na 2,2 % zmiernila v novembri 2009 produkcia počítačových, elektronických a optických výrobkov. Jeho produkcia sa v októbri znížila o 15,4 %.
Najvýraznejší prepad, o 22,8 % , v jedenástom mesiaci 2009 zaznamenala výroba základných farmaceutických výrobkov a prípravkov. V októbri 2009 sa znížila o 5,9 % percenta.
Samotná priemyselná výroba po očistení od ťažby a dobývania a dodávok energií celkovo v novembri 2009 vzrástla o 2,6 %. V októbri po revízii klesla o 6,2 %. Odvetvie ťažby a dobývania stúplo v novembri 2009 o 6,8 % v porovnaní s októbrovým prírastkom, ktorý bol 5,6 %. Odvetvie dodávok energií si v novembri medziročne pohoršilo o 5,7 %.
Stavebníctvo zmiernilo medziročný prepad
11. 1. 2010
V novembri 2009 slovenské stavebníctvo zmiernilo medziročný prepad. V jedenástom mesiaci klesla produkcia odvetvia o 13,5 % v porovnaní s októbrovým znížením o 22 %. Vyplynulo to z pondelňajších informácií Štatistického úradu. Za jedenásť mesiacov roku 2009 odvetvie spadlo medziročne v stálych cenách o viac ako desatinu.
V absolútnom vyjadrení dosiahla hodnota stavebnej produkcie v novembri 2009 v bežných cenách 542,1 milióna €, v októbri predstavovala 511,8 milióna €. Po zohľadnení sezónnych vplyvov stúpla novembrová stavebná produkcia v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 13,7 %.
Prvý rok v eurozóne
8. 1. 2010
Slovensko oslávilo prvý rok v eurozóne. Vláda tvrdí, že členstvo v menovej únii uchránilo našu krajinu pred najhoršími vplyvmi minuloročnej ekonomickej krízy. Niet pochýb o tom, že prijatie spoločnej európskej meny tesne pred tým, ako globálna ekonomická kríza postihla región, ušetrilo Slovensko prudkých pohybov výmenných kurzov, ktoré pocítili jeho stredoeurópski susedia. Vo svojom článku zverejnenom na internetovej stránke to uvádza denník Financial Times.
Menej isté je podľa denníka to, či členstvo v eurozóne bolo v roku 2009 výraznou pomocou pre ekonomiku, konštatuje denník. Podľa odhadov slovenskej centrálnej banky sa hrubý domáci produkt (HDP) v roku 2009 zmenšil o zhruba 4,8 %, čo je trochu horšie v porovnaní s Českou republikou, kde sa zmenšenie ekonomiky odhaduje na úrovni 4,1 %. Počas krízy česká koruna oslabila a napomohla exportu.
Podľa slov hlavného ekonóma UniCredit Bank Slovakia, v prípade slovenskej ekonomiky orientovanej na export by počas ekonomickej krízy došlo k oslabeniu národnej meny, ak mala voľne plávajúci kurz. Podľa jeho názoru sa euro viac ukázalo ako nevýhoda.
Guvernér českej centrálnej banky zasa tvrdí, že členstvo v eurozóne pomohlo Slovensko ochrániť pred najhoršími ekonomickými turbulenciami, ktoré postihli zvyšok regiónu. Slovensko si napríklad na medzinárodných trhoch môže požičiavať lacnejšie ako Česká republika. Podľa jeho odhadov v roku 2010 slovenská ekonomika vzrastie o 3,1 %, čo je oveľa viac ako v prípade ekonomiky ČR, pre ktorú české ministerstvo financií odhaduje rast na úrovni 0,3 %.
Pri návrate hospodárskeho rastu sa vracajú aj niektorí investori, ktorých láka perspektíva vyhnutia sa menovým rizikám. Podľa hovorcu spoločnosti Volkswagen Slovakia, ktorá začína v Bratislave produkciu nových malých automobilov, euro umožňuje robiť dlhodobé plány a eliminuje riziká v oblasti výmenných kurzov. Potvrdzuje to tiež investície taiwanskej spoločnosti AU Optronics, ktorá sa definitívne rozhodla vybudovať na Slovensku novú fabriku na výrobu komponentov do LCD televízorov.
Dopyt v maloobchode je stále slabý
7. 1. 2010
Tržby vo vnútornom obchode SR v novembri 2009 poklesli v porovnaní s októbrom v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov o 1,8 %, v ubytovaní o 4,6 %, v činnostiach reštaurácií o pohostinstiev o 2,7 % a v maloobchode o 0,7 %. Tržby vo veľkoobchode sa nezmenili. Dnes o tom informoval Štatistický úrad SR.
V novembri tržby v maloobchode klesli medziročne o 9,8 % na 1,5 miliardy eur. V maloobchode so zariadeniami pre informačné a komunikačné technológie však vzrástli o 7,8 %, v nešpecializovaných predajniach o 6,3 % a v predajniach s tovarom pre kultúru a rekreáciu o 4 %. V tomto odvetví klesli za prvých jedenásť mesiacov vlaňajška tržby o 10,4 % na 15,7 miliardy eur.
Tržby odzrkadľujú slabý spotrebiteľský dopyt ovplyvňovaný zlou situáciou na trhu práce, kde pokračuje rast nezamestnanosti a nezamestnaným prepusteným na začiatku predchádzajúceho roka končí zároveň polročné obdobie, počas ktorého dostávali dávku v nezamestnanosti.