Udržiavanie poľnohospodárskej plochy, aktívneho poľnohospodára a kondicionality
2. 9. 2024
Nariadenie vlády SR č. 222/2024 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 435/2022 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na udržiavanie poľnohospodárskej plochy, aktívneho poľnohospodára a kondicionality po novom upravuje kondicionalitu.
Poľnohospodár je povinný dodržiavať požiadavky hospodárenia a normy dobrého poľnohospodárskeho a environmentálneho stavu pôdy, ktoré sú uvedené v prílohe č. 2 k tomuto nariadeniu. Poľnohospodár s celkovou výmerou poľnohospodárskej plochy najviac 10 ha nepodlieha kontrole a zníženiu podpory.
Na poľnohospodárskej ploche orná pôda, okrem plôch viacročných plodín, tráv a iných bylinných krmovín a pôdy ležiacej úhorom sa musí dodržiavať povinnosť striedania tej istej plodiny na tej istej ploche počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov; v prípade zaradenia medziplodiny v období najneskôr od 1. novembra do výsevu jarných plodín v nasledujúcom roku alebo do výsevu následnej plodiny, možno pestovať tú istú plodinu na tej istej poľnohospodárskej ploche aj druhý rok a v prípade plodín jesenného zberu možno výsev vykonať aj po zbere týchto plodín po 1. novembri, ak vzhľadom na nepriaznivé klimatické podmienky nemožno vykonať výsev v určenom termíne, poľnohospodár vykoná výsev bezodkladne potom, čo pominuli nepriaznivé klimatické podmienky a povinnosť striedania tej istej plodiny na tej istej ploche počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov sa uplatní v treťom roku, diverzifikácie plodín na poľnohospodárskej ploche orná pôda s celkovou výmerou od 10 ha do 30 ha spôsobom pestovania aspoň dvoch rôznych plodín; hlavná plodina nesmie pokrývať viac ako 75 % výmery tejto ornej pôdy, alebo diverzifikácie plodín na poľnohospodárskej ploche orná pôda s celkovou výmerou ornej pôdy viac ako 30 ha spôsobom pestovania aspoň troch rôznych plodín; hlavná plodina nesmie pokrývať viac ako 75 % výmery tejto ornej pôdy a dve hlavné plodiny spoločne nesmú pokrývať viac ako 95 % výmery tejto ornej pôdy.
Táto podmienka neplatí, ak sa viac ako 75 % ornej pôdy využíva na pestovanie tráv alebo iných bylinných krmovín, ponecháva sa úhorom, využíva sa na pestovanie bôbovitých plodín alebo je predmetom kombinácie týchto využití, viac ako 75 % poľnohospodárskej plochy, na ktorú možno poskytnúť podporu, tvoria trvalé trávne porasty, využíva sa na pestovanie tráv alebo iných bylinných krmovín alebo na pestovanie plodín pod vodou počas významnej časti roka, alebo počas významnej časti vegetačného cyklu, alebo je predmetom kombinácie týchto využití, alebo predstavuje veľkosť ornej pôdy do 10 hektárov. Poľnohospodár certifikovaný sa považuje za poľnohospodára, ktorý spĺňa túto normu DPEP. Uvedené nariadenie vlády nadobúda účinnosť 1. septembra 2024.
K
Firmám ponúknu banky milióny eur
16. 10. 2012
Banky hovoria o načerpaní ďaších peňazí z Európskej investičnej banky.
Peniaze zo zdrojov Európskej investičnej banky podnikateľom ponúkajú hlavne slovenské komerčné banky. Prostriedky budú slúžiť na podporu rozvoja malých a stredných podnikov a tiež samospráv.
O úvery na modernizáciu podniku či rekonštrukciu sa môžu uchádzať všetky malé a stredné firmy a samosprávy, ktoré spĺňajú predpísané kritériá. Výhodami pôžičiek z Európskej investičnej banky sú nízke úročenie a nenávratný finančný grant.
Práve Európska investičná banka má byť hlavným nástrojom únie na podporu rastu malých a stredných podnikov. Kvôli dlhovej kríze v eurozóne sa európski politici rozhodli zvýšiť jej základné imanie o desať miliárd eur na 242 miliárd eur. Slovensko tak na zvýšenie prispeje 26 miliónmi eur.
Minister financií musí vysvetliť vyšší dlh
15. 10. 2012
Verejný dlh štátu má v tomto roku prevýšiť 50 percent HDP.
Minister financií podľa zákona o dlhovej brzde poslancom listom vysvetlí, čo je za tým a tiež ako chce dlh znížiť.
Vláda v návrhu rozpočtu predpokladá, že sa v tomto roku zvýši na 52,2 percenta HDP. To je zhruba 37,4 miliardy eur. Na každého z 5,4 milióna občanov Slovenska tak pripadne dlh vo výške zhruba 6930 eur.
Vlani bol celkový verejný dlh vo výške 43,3 percenta HDP, teda 29,9 miliardy eur. Na jedného občana to bolo v prepočte asi 5540 eur.
Kým verejný dlh neprevýši 53 percent HDP, stačí, ak minister financií napíše vysvetľujúci list, ktorý zašle do parlamentu. Má v ňom navrhnúť aj opatrenia, ako ho znížiť.
V tomto roku má náš dlh stúpnuť zhruba o 7,5 miliardy eur, teda o štvrtinu.
Verejný dlh sa zvýši aj pre záväzky, ktoré máme v eurovale. Do trvalého eurovalu sme v tomto roku poslali vklad 264 miliónov eur.
Priaznivú situáciu na trhu v podobe poklesu úrokov sme využili na to, že sme si doteraz požičali o 1,5 miliardy eur viac, ako sme v tomto roku potrebovali. To tiež zvyšuje tohtoročný dlh, no pomôže nám to o rok.
Podľa plánu sme si mali v tomto roku požičať 7,65 miliardy eur.
Práca nadčas bude dohodárom zrušená
12. 10. 2012
Dohodári odpracujú maximálne 40 hodín týždenne.
O práci navyše sa už so zamestnávateľom nedohodnú.
Vyše pol milióna ľudí pracujúcich na dohodu sa bude musieť obmedziť na odpracovanie len 40 hodín týždenne. Vláda im možnosť odrobiť pár hodín navyše pravdepodobne zruší.
Vláda zavádza pre dohodárov v novele Zákonníka práce viaceré zmeny. V parlamente ju budú definitívne schvaľovať na budúci týždeň.
Počas sviatkov budú obchody zatvorené
10. 10. 2012
Úprava predaja bude súčasťou zmien v Zákonníku práce, ktorý parlament definitívne schváli už o niekoľko dní na októbrovej schôdzi.
Bude tak vytvorený priestor na to, aby mohli ľudia viac času tráviť s rodinami.
V stredu v parlamentnom výbore predložia návrh na zákaz nedeľnej práce v obchodoch. Ak by tento návrh neprešiel, má pripravený iný návrh
len na štátne sviatky.