Udržiavanie poľnohospodárskej plochy, aktívneho poľnohospodára a kondicionality
2. 9. 2024
Nariadenie vlády SR č. 222/2024 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 435/2022 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na udržiavanie poľnohospodárskej plochy, aktívneho poľnohospodára a kondicionality po novom upravuje kondicionalitu.
Poľnohospodár je povinný dodržiavať požiadavky hospodárenia a normy dobrého poľnohospodárskeho a environmentálneho stavu pôdy, ktoré sú uvedené v prílohe č. 2 k tomuto nariadeniu. Poľnohospodár s celkovou výmerou poľnohospodárskej plochy najviac 10 ha nepodlieha kontrole a zníženiu podpory.
Na poľnohospodárskej ploche orná pôda, okrem plôch viacročných plodín, tráv a iných bylinných krmovín a pôdy ležiacej úhorom sa musí dodržiavať povinnosť striedania tej istej plodiny na tej istej ploche počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov; v prípade zaradenia medziplodiny v období najneskôr od 1. novembra do výsevu jarných plodín v nasledujúcom roku alebo do výsevu následnej plodiny, možno pestovať tú istú plodinu na tej istej poľnohospodárskej ploche aj druhý rok a v prípade plodín jesenného zberu možno výsev vykonať aj po zbere týchto plodín po 1. novembri, ak vzhľadom na nepriaznivé klimatické podmienky nemožno vykonať výsev v určenom termíne, poľnohospodár vykoná výsev bezodkladne potom, čo pominuli nepriaznivé klimatické podmienky a povinnosť striedania tej istej plodiny na tej istej ploche počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov sa uplatní v treťom roku, diverzifikácie plodín na poľnohospodárskej ploche orná pôda s celkovou výmerou od 10 ha do 30 ha spôsobom pestovania aspoň dvoch rôznych plodín; hlavná plodina nesmie pokrývať viac ako 75 % výmery tejto ornej pôdy, alebo diverzifikácie plodín na poľnohospodárskej ploche orná pôda s celkovou výmerou ornej pôdy viac ako 30 ha spôsobom pestovania aspoň troch rôznych plodín; hlavná plodina nesmie pokrývať viac ako 75 % výmery tejto ornej pôdy a dve hlavné plodiny spoločne nesmú pokrývať viac ako 95 % výmery tejto ornej pôdy.
Táto podmienka neplatí, ak sa viac ako 75 % ornej pôdy využíva na pestovanie tráv alebo iných bylinných krmovín, ponecháva sa úhorom, využíva sa na pestovanie bôbovitých plodín alebo je predmetom kombinácie týchto využití, viac ako 75 % poľnohospodárskej plochy, na ktorú možno poskytnúť podporu, tvoria trvalé trávne porasty, využíva sa na pestovanie tráv alebo iných bylinných krmovín alebo na pestovanie plodín pod vodou počas významnej časti roka, alebo počas významnej časti vegetačného cyklu, alebo je predmetom kombinácie týchto využití, alebo predstavuje veľkosť ornej pôdy do 10 hektárov. Poľnohospodár certifikovaný sa považuje za poľnohospodára, ktorý spĺňa túto normu DPEP. Uvedené nariadenie vlády nadobúda účinnosť 1. septembra 2024.
K
Richter si dal vypracovať analýzu trhu práce za 4,7 milióna eur
30. 1. 2017
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR si ide dať vypracovať prognózy vývoja trhu práce na Slovensku a v regiónoch za 4,7 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Na zákazku vyhlásil rezort súťaž, o ktorej informoval vo vestníku verejného obstarávania.
Víťaz súťaže by mal pripravovať prognózy počas rokov 2017 až 2020. "Požaduje sa najmä komplexná metodika pokrývajúca všetky aktivity projektu vrátane jej pravidelnej ročnej aktualizácie, komplexná analýza zamestnanosti a verifikácia prognóz, správa o priebehu zberu dát a vyhodnotenie výsledkov z výberových kvalitatívnych a kvantitatívnych prieskumov," objasňuje vo vestníku rezort práce. Taktiež by mali byť vypracované krátkodobé prognózy vývoja na trhu práce v oblasti očakávaných budúcich potrieb zamestnancov, nezamestnanosti, počtu absolventov, počtu uvoľnených pracovných miest, počtu živnostníkov. Víťaz tendra by mal pripravovať aj prehľadné prezentácie výsledkov pre ústredie práce a jednotlivé úrady práce. Záujemcovia o tender môžu predložiť svoje ponuky a žiadosti do 20. februára tohto roka. V súťaži sa pritom nepoužije elektronická aukcia. Celkovo by mala zákazka trvať 42 mesiacov od jej zadania. Projekt má byť financovaný z eurofondov.
zdroj: hnonlne.sk
Nové ceny elektriny
27. 1. 2017
Ani najnovšie rozhodnutie o cenách energie nepoteší všetkých odberateľov. Regulačný úrad vrátil distribučné poplatky za elektrinu a plyn po kritike za ich zvýšenie na pôvodné hodnoty. Kým napríklad pre samosprávy to znamená ušetrenie, v opačnej pozícii sú podľa informácií HN najmä veľkí priemyselní odberatelia elektriny na strednom Slovensku.
Na zvyšovanie upozorňuje žilinská automobilka Kia Motors Slovakia. „Aktuálne zverejnené nové cenové rozhodnutie bude pre nás znamenať ďalšie zvýšenie ceny regulovanej časti o viac ako štyri percentá,“ potvrdil pre HN hovorca spoločnosti Jozef Bačé. Poplatky, ktoré tvoria regulovanú časť elektriny, sa podieľajú na jej celkovej cene viac ako 60 percentami. Zvyšok tvorí samotná komodita, ktorú si firmy nakupujú na voľnom trhu od samotných dodávateľov. Jej cena pritom v poslednom roku na trhoch klesala. Kia vysvetľuje, že komoditu bude tento rok odoberať lacnejšie – no na poplatkoch si aj napriek tomu priplatí. Podľa odborníkov môže byť takýchto prípadov viacero. „Tým, ktorým mohli podľa rozhodnutia náklady klesnúť, sa po novom opäť zvýšia,“ upozorňuje aj šéfredaktorka portálu energia.sk Lenka Ferenčáková.
zdroj: hnonline.sk
Štát si od poisťovní vypýtal odvod
25. 1. 2017
Poisťovne v tomto roku začali zdražovať niektoré druhy neživotných poistiek. Hore išlo najmä havarijné, ale aj cestovné poistenie. Môže za to najmä nový osempercentný odvod z poistného, ktoré si od nich vypýtal štát cez novelu zákona o poisťovníctve z konca minulého roka. O konkrétnych percentách zvýšenia cien poisťovne hovoriť nechcú, ale priznávajú, že s cenami išli hore.
Ostatné poisťovne odpovedali, že výšku poistného upravujú, ale nie paušálne o nejaké percento, ale individuálne podľa jednotlivých segmentov. Medzi odborníkmi na poistný trh sa šušká o zvýšení cien najmä pri havarijných poistkách od 10 do 20 percent. Poplatky finančným inštitúciám napríklad za auto by tak mohli ísť hore o niekoľko desiatok eur. Cestovné poistky už tiež išli mierne hore. Poistky za byty a domy sa zatiaľ poisťovne zdráhajú zdražovať, lebo sa boja konkurencie. Poisťovne už na jeseň zdražovali povinné zmluvné poistenie. To však nebolo preventívne kvôli novému odvodu, ale najmä preto, lebo toto poistenie je dlhodobo stratové. Ceny sú veľmi nízke už roky a na toto zákonné poistenie sa už platí osempercentný odvod niekoľko rokov. Vyššie ceny a odvody sa však budú týkať iba nových klientov. V novele zákona o poisťovníctve totiž neprešla retroaktivita. Ak si niekto bude chcieť meniť starú poistku za novú, už sa naň bude vzťahovať nová cena so zohľadneným odvodom. Výhodu má starý klient, ktorému sa poistka len predĺži, pre neho ostane platná pôvodná suma.
zdroj: hnonline.sk
Slovensko si v rebríčku korupcie pohoršilo
25. 1. 2017
Slovensko si v celosvetovom rebríčku vnímania korupcie pohoršilo o tri miesta a umiestnilo sa na 54. priečke. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy organizácie Transparency International (TI), ktorá hodnotí korupciu v 176 krajinách a územiach sveta.
O prvú priečku sa delia Dánsko a Nový Zéland, za nimi skončili ďalšie dve severské krajiny Fínsko a Švédsko. Na opačnej strane rebríčka skončilo Somálsko. V hodnotení za rok 2015 Slovensko získalo 51 bodov zo sto, je síce rovnaký počet ako pred rokom, znamená však posun o štyri miesta v rebríčku nadol. V dnes zverejnenom indexe za minulý rok stratilo oproti predchádzajúcej správe síce len jeden bod, to ale znamenalo prepad o desať miest. V porovnaní s ostatnými dvadsiatich siedmich členskými krajinami Európskej únie si Slovensko pohoršilo a skončilo na siedmom najhoršom mieste. Spomedzi krajín eurozóny sa za nás zaradilo už iba Taliansko a Grécko. Najhoršia situácia v EÚ panuje v oblasti korupcie v Bulharsku (41 bodov), tesne pred ním sa umiestnilo Grécko (44 bodov) a Taliansko (47 bodov). Priemerné európske skóre 65 bodov zo sto, Česko sa tak s 55 bodmi radí k podpriemeru.
zdroj: hnonline.sk