Udrie ešte kríza? Najhoršie má Slovensko stále pred sebou, varujú pre HN ekonomickí experti
22. 8. 2023
Strach z rizika ekonomického úpadku sa v minulom roku šíril po celom svete. Vysoké tempo zdražovania sa stalo globálnym problémom a varovaním, že sa treba pripraviť na ťažké časy. To, že je hrozba veľmi reálna, sa potvrdilo napríklad v susednom Česku, ktoré sa už v druhom polroku 2022 prepadlo do miernej technickej recesie a v podobnej situácii sa začiatkom tohto roka ocitlo aj Nemecko.
Postupné zmierňovanie rekordných úrovní inflácie však vyvoláva pozitívne nálady v súčasných výhľadoch ďalšieho ekonomického rastu. Na druhej strane, v úsilí krotiť rýchle zdražovanie centrálne banky spustili najmasívnejšie zvyšovanie úrokových sadzieb v tomto storočí. Európska centrálna banka od júna minulého roka zvýšila sadzby o 425 bázických bodov. Výsledkom sú hypotéky za vyše štyri percentá a menej dostupné zdroje aj na investície.
HN sa preto spýtali expertov, či je hrozba recesie už skutočne zažehnaná a aké dôsledky hrozia aj pre slovenskú ekonomiku.
Je dôležité pripomenúť si, že v modernej histórii, minimálne za ostatných 50 rokov, každé výrazné zvýšenie úrokových sadzieb malo za následok hospodársku recesiu. Najsilnejším argumentom pre opatrnosť je však pre mňa fakt, že zvyšovanie úrokových sadzieb sa jednoducho ešte nestihlo do ekonomickej aktivity preliať. Po očistení o infláciu sú úrokové sadzby stále ešte negatívne, teda v princípe o nejakom uťahovaní reálnych menových podmienok asi ešte nie je namieste hovoriť.
Navyše, veľká časť domácností, ale aj podnikov má svoje úvery zafixované na nízkych úrovniach, ktoré prevládali pred zvyšovaním sadzieb centrálnymi bankami...
B
(Zdroj: hnonline.sk)
Ceny výrobkov išli nahor, potraviny zdraželi o takmer dve percentá
16. 6. 2021
Májová inflácia štvrtý mesiac za sebou zvyšovala dynamiku, ceny boli medziročne vyššie o 2,2 percenta. Medziročne ťahali ceny nahor najmä palivá.
Zvýšenie dynamiky ovplyvnil najmä medzimesačný rast cien potravín, najvýraznejšie pri ovocí a zelenine, ktoré však zostali v priemere lacnejšie ako pred rokom. Informoval o tom štatistický úrad.
Medzimesačný rast cien sa oproti aprílu zrýchlil na 0,8 percenta (v apríli ceny medzimesačne vzrástli iba o 0,2 percenta).
Rast zaznamenali všetky odbory. Najvýraznejší vplyv na vývoj mali predovšetkým vyššie ceny v odbore potraviny a nealkoholické nápoje, a to najmä ceny potravín o 1,8 percenta.
Medzimesačne vyššie ceny malo všetkých deväť tried tejto skupiny, najmä však ovocie o 7,7 percenta, zelenina o 4,8 percenta, ale tiež chlieb a obilniny o 1,8 percenta či mäso o 0,5 percenta. Pokles v rámci odboru bol iba pri cenách nealkoholických nápojov o 0,2 percenta.
Index spotrebiteľských cien sa v máji oproti aprílu zvýšil v domácnostiach zamestnancov a v nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 0,8 percenta, v domácnostiach dôchodcov o 1,1 percenta.
Medziročná hodnota inflácie v máji, ktorá vzrástla na úroveň 2,2 percenta, bola aj naďalej ovplyvnená skôr odbormi s nižšou váhou v rámci spotrebného koša.
V
Koaliční poslanci idú opäť zasiahnuť do gastrolístkov
14. 6. 2021
Nerovnosti pri zdaňovaní rôznych foriem stravovania, konkrétne stravovacích poukážok, by sa mali odstrániť. Zároveň sa má zjednodušiť administratíva pre zamestnávateľov. Navrhujú to koaliční poslanci v novele Zákonníka práce, ktorú predložili na júnovú schôdzu Národnej rady.
Od 1. marca tohto roka si u zamestnávateľa, ktorý dovtedy zabezpečoval stravovanie formou tzv. gastrolístkov, zamestnanci môžu vybrať medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravovanie. Ak zamestnávateľ prispieva v týchto prípadoch na stravovanie v rozsahu upravenom v Zákonníku práce, z hľadiska daní a odvodov podľa predkladateľov neexistuje rozdiel medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravovanie.
Poslanci však poukázali na to, že ak zamestnávateľ prispieva na stravovanie zamestnancov formou finančného príspevku na stravovanie nad rámec Zákonníka práce z vlastných zdrojov, táto "nadrámcová" suma je pre zamestnávateľa daňovo neuznaným nákladom a u zamestnanca sa zdaňuje daňou z príjmov zo závislej činnosti. Na rozdiel od toho, ak zamestnávateľ prispieva na stravovanie svojich zamestnancov nad rámec Zákonníka práce z vlastných zdrojov, pri stravovacích poukážkach je táto suma pre zamestnávateľa daňovo uznaným nákladom, no u zamestnanca sa nezdaňuje.
V
Firmy sa snažia o zelené riešenia, ale len v malom
11. 6. 2021
Ekologické investície firiem za posledné roky naberajú na obrátkach. A nepoľavili ani počas pandémie. Napriek tomu, že väčšina spoločností bojovala so zvýšenými nákladmi alebo nižšími tržbami, až štyri z piatich podnikov pôsobiacich na Slovensku zavádzajú technológie a procesy, ktoré šetria životné prostredie.
„Tretina z nich ich už zaviedla, polovica ich zavádza a len 16 percent spoločností sa o ne vôbec nezaujíma,“ píše sa v záveroch výskumu, ktorý pre ČSOB urobila agentúra Datank na vzorke 400 respondentov.
V
Svetová banka očakáva najvyšší rast globálnej ekonomiky za takmer 50 rokov
9. 6. 2021
Svetová banka výrazne zlepšila prognózu tohtoročného vývoja svetovej ekonomiky, pričom počíta s najvýraznejším rastom za posledných 50 rokov. K rastu by mali prispieť vakcinačné programy a masívne vládne stimuly v bohatých krajinách.
Svetová banka v najnovšej správe o vyhliadkach svetovej ekonomiky Global Economic Prospects uviedla, že v roku 2021 počíta s rastom o 5,6 percenta po minuloročnom poklese o 3,5 percenta, keď pandémia nového koronavírusu prinútila vlády obmedziť ekonomickú aktivitu, informovala agentúra AP. Nová prognóza predstavuje výrazné zlepšenie v porovnaní s januárovým odhadom na úrovni 4,1 percenta.
Ak sa nový odhad Svetovej banky naplní, bude to najvýraznejší rast globálnej ekonomiky od roku 1973, v ktorom dosiahol 6,6 percenta. Zároveň to bude najvýraznejší rast z obdobia recesie za posledných 80 rokov.
Rast by mali ťahať najmä veľké a priemyselne rozvinuté ekonomiky, dodala Svetová banka. Zároveň však upozornila, že mnohé rozvíjajúce sa trhy aj naďalej zápasia s pandémiou nového koronavírusu a jej dôsledkami.
V