Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Láska a sex

Včera platilo, že poriadny muž nerobí nič polovičato - dnes nestačí, ani keď to robí naplno!

Aj keď naraz privediete deväť žien do iného stavu, aj tak sa po mesiaci nestanete šťastným otcom. Zato pokus to môže byť zaujímavý.

Geniálne je to, čo dokáže zmeniť malé na veľké bez pridávania hmoty zvonku.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Mnohí si trúfajú na viac, ako v skutočnosti dokážu.

Zlodej, ktorý si chce zachovať celú kožu, musí pohnúť rozumom. Aj keď si to neradi priznávame, zlodeji spravidla hýbu viac rozumom ako poctivci. Asi preto sa majú v živote oveľa lepšie.

Čím je vo väčšom bezpečí ten, kto radí, tým jeho rada za menej stojí.

(Murphyho zákony v bájkach)
O podnikaní a vede - VII. večer

Dobré riešenie je aplikovateľné prakticky na každý problém.

Pomocou logiky sa nedá zistiť rozdiel medzi možným a nemožným.

Honosnosť hlavného vchodu je nepriamo úmerná základnej platbyschopnosti firmy.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Oheň a voda

Stretli sa dvaja židia v zákopoch a začali si rozprávať, ako sa dostali na vojnu. Vyšlo najavo, že sa obaja dali na vojnu dobrovoľne. Ja som slobodný, nikoho nemám, vojna sa mi páči... A tak som teda tu. A čo ty? – Čo ti budem rozprávať? Ja som ženatý a mám rád svätý pokoj, tak som tu.

Zo štatistiky vyplýva, že najčastejšou príčinou, pre ktorú branci nemôžu ísť na vojnu, vôbec nie je náhle úmrtie dotyčného. Podľa našich zistení s takouto diagnózou ešte nikoho neodviedli. Regrúti sa, ktovie prečo, chytajú diagnóz s oveľa nižšou šancou na úspech. Takýmito sú predovšetkým slepota a hluchota. Hluchotu neodporúčame – mohli by vás odviesť k čističom prúdových motorov. Slepota je o niečo lepšia, ale tiež to nie je bohviečo...

Poznanie je poklad, ale kľúčom k nemu je prax. (Fuller)

(Zrnká úsmevu)

Udrie ešte kríza? Najhoršie má Slovensko stále pred sebou, varujú pre HN ekonomickí experti

22. 8. 2023 Strach z rizika ekonomického úpadku sa v minulom roku šíril po celom svete. Vysoké tempo zdražovania sa stalo globálnym problémom a varovaním, že sa treba pripraviť na ťažké časy. To, že je hrozba veľmi reálna, sa potvrdilo napríklad v susednom Česku, ktoré sa už v druhom polroku 2022 prepadlo do miernej technickej recesie a v podobnej situácii sa začiatkom tohto roka ocitlo aj Nemecko.
Postupné zmierňovanie rekordných úrovní inflácie však vyvoláva pozitívne nálady v súčasných výhľadoch ďalšieho ekonomického rastu. Na druhej strane, v úsilí krotiť rýchle zdražovanie centrálne banky spustili najmasívnejšie zvyšovanie úrokových sadzieb v tomto storočí. Európska centrálna banka od júna minulého roka zvýšila sadzby o 425 bázických bodov. Výsledkom sú hypotéky za vyše štyri percentá a menej dostupné zdroje aj na investície.
HN sa preto spýtali expertov, či je hrozba recesie už skutočne zažehnaná a aké dôsledky hrozia aj pre slovenskú ekonomiku.
Je dôležité pripomenúť si, že v modernej histórii, minimálne za ostatných 50 rokov, každé výrazné zvýšenie úrokových sadzieb malo za následok hospodársku recesiu. Najsilnejším argumentom pre opatrnosť je však pre mňa fakt, že zvyšovanie úrokových sadzieb sa jednoducho ešte nestihlo do ekonomickej aktivity preliať. Po očistení o infláciu sú úrokové sadzby stále ešte negatívne, teda v princípe o nejakom uťahovaní reálnych menových podmienok asi ešte nie je namieste hovoriť.
Navyše, veľká časť domácností, ale aj podnikov má svoje úvery zafixované na nízkych úrovniach, ktoré prevládali pred zvyšovaním sadzieb centrálnymi bankami...
B
(Zdroj: hnonline.sk)

Železnice ponúkajú zájazdy

8. 3. 2010 Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) začali ponúkať pobytové a poznávacie zájazdy pre verejnosť. Správca železničnej infraštruktúry zájazdy ponúka prostredníctvom organizačnej zložky - Závodu služieb železníc. Okrem dovolenky do bulharského Sozopolu, ktorú už inzeroval v dennej tlači, zahrnuje ponukový katalóg aj poznávacie výlety do Ríma, Paríža, Londýna, Moskvy či do Nórska a Maroka.
Železnice začali zájazdy predávať už vlani, zo začiatku len pre vlastných zamestnancov. Dovolenku si u nich tento rok môžu zakúpiť aj ďalší záujemcovia. Ako štátna organizácia zatiaľ nemajú uzatvorené poistenie proti úpadku. Ponuku spoločnosti v roku 2009 využilo 146 železničiarov a ich rodinných príslušníkov. Zamestnanci železničných spoločností sú využívaním voľných zahraničných cestovných lístkov zvýhodnení, pretože tie im umožňujú cestovať niekedy lacnejšie až o polovicu. Na Slovensku podniká v tejto oblasti aj osobný prepravca Železničná spoločnosť Slovensko a nákladný prepravca Železničná spoločnosť Cargo Slovakia. U železničiarov je záujem o cestovanie po koľajniciach stále veľký a napriek súčasnému rozmachu cestovných kancelárií a leteckých spoločností cestovanie po koľajniciach cenovo výhodnejšie.
(Zdroj: HNONLINE)

Situácia na trhu práce sa nezlepšuje

8. 3. 2010 Napriek tomu, že rozruch okolo Grécka sa postupne zmierňuje a akcie vymazali väčšiu časť strát z predošlých týždňov, nasledujúce týždne budú pre výhľad zotavenia globálnej ekonomiky a tým aj výhľad stability finančného trhu rozhodujúce. Trh práce najmä v USA a eurozóne bude naďalej pod drobnohľadom investorov. Aj keď formálne sa už ekonomiky týchto celkov z recesie vymanili, situácia na trhu práce sa nezlepšuje, len sa už nezhoršuje tak výrazne ako pred niekoľkými mesiacmi.
Napriek poklesu miery nezamestnanosti (aktuálne 9,7% oproti 10,1% v októbri 2009) v USA pracovné miesta stále ubúdajú (U.S. Non-farm payrolls za posledné tri mesiace zaznamenali kumulatívny pokles o ďalších 171 tis. pracovných miest) , a teda zamestnanosť klesá. Pre paradox klesajúcej zamestnanosti a klesajúcej miery nezamestnanosti sa ponúka jednoduché vysvetlenie. Čoraz viac nezamestnaných hľadanie pracovného miesta vzdáva. Tým sa dostávajú sa mimo trh práce, resp. mimo oficiálnych štatistík nezamestnanosti. Zamestnanosť v priebehu ekonomického cyklu vykazuje typické známky tzv. meškajúceho indikátora a v súčasnom období zlepšeniu na trhu práce nepridáva ani negatívna sezónnosť (zima). Ak však ani počas jarných mesiacov nedôjde najmä v USA a eurozóne k tvorbe nových pracovných miest, je pravdepodobné, že rozvinuté ekonomiky budú naďalej prinajlepšom paberkovať na hranici recesie. Situácia je o to komplikovanejšia, že v súčasnosti sú už intervenčné možnosti fiškálnej a menovej politiky značne vyčerpané (hrozba stagflácie, vysoká zadlženosť verejných financií).
(Zdroj: HNONLINE)

Nové pracovné miesta budú pribúdať pomaly

5. 3. 2010 Podľa odborníkov do polovice roka veľa nových pracovných miest nepribudne. A pomaly to pôjde aj potom. Podľa najnovších čísel Štatistického úradu čaká na príležitosť vyše 370-tisíc ľudí. Keďže mnohí už žijú len z dávok v hmotnej núdzi, šetria. Prepad spotreby domácností, ktorý odzrkadľuje zhoršovanie finančnej situácie slovenských domácnosti sa prehlbuje. Terčom politických strán pred parlamentnými voľbami bude podľa analytikov beznádej nezamestnaných. Všetci budú sľubovať riešenia, ktorými ich situáciu zlepšia.
Tí, ktorí si prácu udržali doteraz, by sa už o miesto nemali báť. Za plat, ktorí dostávajú sú vďační, hoci vlani sa im veľmi nezvýšil. To je aj prípad jedného zo slovenských baníkov. Zarába okolo osemsto eur a je rád, že má prácu. Tento baník patrí medzi tých šťastnejších, ktorí si v regióne žijú nad pomery. Priemerná mzda v okrese nedosahuje podľa údajov spoločnosti Merces ani 600 eur a je jednou z najnižších v republike. Tradične najviac zarábajú a najistejšie zamestnanie majú ľudia v IT sektore. Zdá sa, že dopyt po technológiách sa nekončí a bude čoraz väčší. Príliš sa na ňom neodrazila ani kríza. Firmy majú záujem aj o absolventov.
(Zdroj: HNONLINE)

Počet Slovákov pracujúcich v zahraničí klesá

4. 3. 2010 Počet Slovákov pracujúcich v zahraničí sa znižuje. Tento počet v roku 2009 klesol o vyše 23 %. V minulom roku podľa zistení Štatistického úradu v zahraničí pracovalo asi 129 tisíc Slovákov, čo bolo o 39 tisíc menej ako v roku 2008.
Najvyšší úbytok Slovákov zaznamenali v ČR a vo Veľkej Británii. V roku 2009 najviac občanov SR migrovalo za prácou do Rakúska a Česka. Podľa odvetvovej štruktúry sa ich najviac uplatnilo v stavebníctve a priemysle. Reálne čísla však môžu byť iné, keďže zisťovania Štatistického úradu podľa medzinárodnej metodiky zahŕňajú len osoby, ktorú sú v zahraničí do jedného roka.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner