Udrie ešte kríza? Najhoršie má Slovensko stále pred sebou, varujú pre HN ekonomickí experti
22. 8. 2023
Strach z rizika ekonomického úpadku sa v minulom roku šíril po celom svete. Vysoké tempo zdražovania sa stalo globálnym problémom a varovaním, že sa treba pripraviť na ťažké časy. To, že je hrozba veľmi reálna, sa potvrdilo napríklad v susednom Česku, ktoré sa už v druhom polroku 2022 prepadlo do miernej technickej recesie a v podobnej situácii sa začiatkom tohto roka ocitlo aj Nemecko.
Postupné zmierňovanie rekordných úrovní inflácie však vyvoláva pozitívne nálady v súčasných výhľadoch ďalšieho ekonomického rastu. Na druhej strane, v úsilí krotiť rýchle zdražovanie centrálne banky spustili najmasívnejšie zvyšovanie úrokových sadzieb v tomto storočí. Európska centrálna banka od júna minulého roka zvýšila sadzby o 425 bázických bodov. Výsledkom sú hypotéky za vyše štyri percentá a menej dostupné zdroje aj na investície.
HN sa preto spýtali expertov, či je hrozba recesie už skutočne zažehnaná a aké dôsledky hrozia aj pre slovenskú ekonomiku.
Je dôležité pripomenúť si, že v modernej histórii, minimálne za ostatných 50 rokov, každé výrazné zvýšenie úrokových sadzieb malo za následok hospodársku recesiu. Najsilnejším argumentom pre opatrnosť je však pre mňa fakt, že zvyšovanie úrokových sadzieb sa jednoducho ešte nestihlo do ekonomickej aktivity preliať. Po očistení o infláciu sú úrokové sadzby stále ešte negatívne, teda v princípe o nejakom uťahovaní reálnych menových podmienok asi ešte nie je namieste hovoriť.
Navyše, veľká časť domácností, ale aj podnikov má svoje úvery zafixované na nízkych úrovniach, ktoré prevládali pred zvyšovaním sadzieb centrálnymi bankami...
B
(Zdroj: hnonline.sk)
Menšie banky v USA naďalej krachujú, v piatok úrady zatvorili ďalšie dve
14. 3. 2011
Menšie banky v Spojených štátoch naďalej krachujú. Minulý týždeň museli americké úrady zatvoriť ďalšie 2.
Od začiatku roka 2011 tak v USA skrachovalo celkovo 25 bánk. Federálna poisťovňa vkladov sa ale domnieva, že počet bankrotov dosiahol vrchol v minulom roku. Len pre príklad, vlani vyhlásilo krach 157 amerických bánk, zatiaľ čo v predchádzajúcom roku 2009 úrady zatvorili 140 finančných ústavov.
Do r. 2020 sa má v SR zvýšiť zamestnanosť
11. 3. 2011
Miera zamestnanosti v krajinách EÚ by sa mala najneskôr do r. 2020 zvýšiť na minimálne 75 % a výška investícií do vedy a výskumu na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Podiel obnoviteľných zdrojov energie na konečnej spotrebe by sa mal zvýšiť na 20 % a znížiť by sa mali emisie skleníkových plynov. To sú jedny z priorít Stratégie Európa 2020,ku ktorým sa ako členský štát Slovensko.
Maloobchodný predaj v Británii vo februári klesol
11. 3. 2011
Maloobchodný predaj v Británii vo februári klesol, ceny domov sa znížili a firmy stále nezačali najímať nových zamestnancov.
Tieto signály naznačujú, že zotavovanie ostrovnej ekonomiky bude napredovať pomaly a váhavo. Zo štatistických údajov vyplýva, že tržby britských maloobchodníkov vo februári 2011 oproti februáru vlani klesli o 0,4 %. Ešte v januári stúpol maloobchodný predaj medziročne o 2,3 %.
Zamestnanosť v januári v SR rástla najrýchlejšie za posledné 4. roky
11. 3. 2011
Zamestnanosť v slovenskom priemysle rástla v januári najrýchlejšie od jari 2007.
Podľa Štatistického úradu sa v januári zvýšila zamestnanosť v tomto odvetví medziročne o 4,3 % na 493 561 osôb. V ostatných sledovaných odvetviach pokles zamestnanosti naďalej pretrvával. Najvýraznejší prepad bol v ubytovacích a reštauračných službách, medziročne o 3,1 %, resp. 2,9 %.