Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Márnivosť môže byť nebezpečná

Čim je človeku lepšie, tým menej myslí na zadné kolieska.

Kamaráta nepodtrhni skôr, ako si sám v bezpečí.

Tým, že sa človek nafúkne, ešte sa nestane balónom a nezačne lietať.

(Murphyho zákony v bájkach)
O podnikateľoch

Ak sa všetko hrnie oproti vám, ste v nesprávnom prúde.

Návod na riešenie problémov: Len málo vašich problémov sa nedá vyriešiť dynamitom.

Ak ste na prvý pokus neuspeli, treba zmeniť definíciu úspechu.

(Murphyho zákonník)
Veda a omyly

Vedátor je tvor, ktorý má za sebou už všetky omyly, ktorých sa možno dopustiť v určitej úzkej oblasti.

Učte sa z omylov iných. Nebudete žiť dosť dlho na to, aby ste sa stihli naučiť všetko len z vlastných omylov.

Najväčším prínosom vedy je, že sa jednoznačne podarilo dokázať, že všetko je mnohoznačné.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Človek a byrokracia

Ak chcete poraziť byrokraciu, urobte váš problém ich problémom.

Sťažnosti na byrokrata sa strácajú smerom k jeho nadriadený, rovnako ako úplatky, určené nadriadenému.

Byrokratická pravidlá rastú rovnakou rýchlosťou ako burina.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphyho zákony a komentáre

Čo je prospešné zdraviu, ešte nemusí byť prospešné životu.

Nikdy nie je tak zle, aby zajtra nemohlo byť horšie.

Vždy sa vyplatí vopred si zistiť, odkiaľ fúka najsilnejší vietor.

(Murphyho zrnká II)

Účtovníctvo po novom?

28. 3. 2023 Mať účtovný systém je v súčasnosti nutnosť, nie luxus. Systémy šetria množstvo času a v dennej agende dnes eliminujú nepopulárne a rutinné činnosti, pri ktorých vzniká bežne veľa chýb. Výkonný riaditeľ divízie Small Business, zo spoločnosti Seyfor, Tomáš Loukota, radí, čo zohľadňovať pri ich výbere.
Čo dnes platí? Kvalitu vyberajte podľa funkcionalít softvéru, ale aj cez dizajn užívateľského prostredia. Nezabúdajte, že spoľahlivý dodávateľ účtovného systému funguje aj ako poradca v rámci zákazníckeho servisu. Tak, ako v mnohých iných oblastiach, budúcnosť účtovných systémov bude spojená s umelou inteligenciou.
J

Slovenská ekonomika sa podľa OECD spomalí

23. 5. 2019 Nezamestnanosť by mala naďalej klesať, ukazuje najnovšia správa. Tempo rastu slovenskej ekonomiky sa podľa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) spomaľuje. Vyplýva to z najnovšej prognózy, ktorú organizácia zverejnila v utorok na svojej internetovej stránke. Podľa nej slovenské hospodárstvo sa v tomto roku zväčší o 3,5 percenta po vlaňajšom raste o 4,1 percenta.
V budúcom roku by slovenský hrubý domáci produkt mal posilniť ešte menej, a to o 3,4 percenta. Vo februári OECD pritom predpovedala, že hospodársky rast Slovenska sa v tomto roku zrýchli oproti vlaňajšku o 0,2 percentuálneho bodu na 4,3 percenta. Najnovšia predikcia organizácie však napriek spomaleniu ekonomiky predpokladá ďalší pokles nezamestnanosti na Slovensku z vlaňajšej úrovne 6,5 percenta na 5,8 percenta v tomto roku a 5,4 percenta v roku 2020. Spotrebiteľské ceny v SR by podľa OECD mali v tomto roku stúpnuť o 2,6 percenta a budúcoročná inflácia by mala byť vo výške 2,7 percenta. Aj globálna ekonomika podľa OECD v tomto roku posilní menej ako vlani. Podľa najnovšej prognózy organizácie svetové hospodárstvo sa v roku 2019 zväčší o 3,2 percenta a v budúcom roku o 3,4 percenta. Vlani globálna ekonomika posilnila o 3,5 percenta.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Energie na Slovensku v porovnaní s priemerom EÚ zdraželi menej

23. 5. 2019 Štatistici z Bruselu porovnávali ceny elektriny a plynu. Medziročný rast cien elektriny a plynu pre domácnosti na Slovensku v druhej polovici vlaňajška bol miernejší v porovnaní s priemerom za celú Európsku úniu. Elektrina na Slovensku v druhej polovici roku 2018 medziročne v priemere zdražela o 1,4 percenta na 14,60 eura za 100 kWh, pričom v rámci celej EÚ bol rast v priemere o 3,5 percenta na 21,10 eura za 100 kWh.
Cena plynu na Slovensku v priemere stúpla o 3,1 percenta na 4,60 eura za 100 kWh. Rast v rámci celej EÚ bol o 5,7 percenta na 6,70 eura za 100 kWh. Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Najviac elektrina pre domácnosti v národných menách zdražela na Cypre, v Španielsku a v Holandsku. Elektrina pre domácnosti zlacnela iba v štyroch krajinách EÚ, a to v Lotyšsku, Poľsku, Nemecku a v Litve. Pri vyjadrení v eurách mali v druhej polovici roku 2018 najlacnejšiu elektrinu domácnosti v Bulharsku (v priemere 10,10 eura za 100 kWh), Litve (11 eur) a Maďarsku (11,20 eura). Najviac za elektrinu platili domácnosti v Dánsku (31,20 eura), Nemecku (30 eur) a v Belgicku (29,40 eura). Plyn pre domácnosti v národných menách v druhom polroku 2018 medziročne najviac zdražel v Írsku, Bulharsku a Švédsku a zlacnel v Chorvátsku, Portugalsku, Maďarsku a Nemecku. Pri vyjadrení v eurách mali najlacnejší plyn v Maďarsku a Rumunsku (zhodne 3,50 eura za 100 kWh) a v Chorvátsku (3,60 eura). Najdrahší plyn pre domácnosti bol vo Švédsku (12,20 eura), Taliansku (9,50 eura) a Dánsku (9,10 eura).
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Slovenská ekonomika porastie o 3,7 percenta, odhaduje rozpočtová rada

23. 5. 2019 Rozpočtová rada zverejnila krátkodobú prognózu. Slovenská ekonomika porastie v druhom štvrťroku medziročne o 3,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) a za celý rok 2019 potom o 3,8 percenta HDP. Vyplýva to z májovej krátkodobej prognózy ekonomiky, ktorú v pondelok zverejnila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) na sociálnych sieťach. Prognóza zároveň upozorňuje na riziká rastu, ktorými sú najmä slabší vývoz a nenaplnené predpoklady zrýchľujúcej sa spotreby domácností.
HDP by podľa prognózy mal vzrásť medziročne o 3,7 percenta aj v treťom štvrťroku. "Odhad na celý rok 2019 je na úrovni 3,8 percenta medziročne, čo predstavuje voči pôvodnej prognóze výboru pre makroekonomické prognózy (VpMP) z februára 2019 pri úrovni štyri percentá negatívne riziko vo výške 0,2 percentuálneho bodu HDP," uviedla RRZ. Za prvý štvrťrok slovenská ekonomika podľa Štatistického úradu SR vzrástla medziročne rovnako o 3,7 percenta. Posledné štvrťroky zaostali za očakávaniami. Kancelária RRZ upozornila na to, že rast HDP bol za posledné štvrťroky pod očakávaniami prognózy VpMP z dôvodu nižšej úrovne čistého vývozu z konca roku 2018. Najväčšie riziko na druhý štvrťrok 2019 vidí RRZ v zahraničnom obchode najmä pre nižšie vývozy. "Spomaľovanie vývozu potvrdzovali i tvrdé dáta o odpracovaných hodinách, mesačnom vývoze tovarov a zahraničnom dopyte našich významných obchodných partnerov," spresnila RRZ v prognóze. Spotrebitelia menia náladu. Zmiešané signály okolo spotrebnej aktivity poskytli posledné mesačné údaje na odhad spotreby domácností. Zatiaľ čo sentiment spotrebiteľov vykazoval prudké výkyvy, z pohľadu maloobchodníkov sa očakávania objednávok mierne zhoršovali. Modelové odhady medzikvartálneho rastu spotreby domácností na druhý štvrťrok sa zhoršili z 0,91 percenta na 0,78 percenta, čo je však stále medziročný rast o tri percentá. Pozitívom vo vzťahu k rastu HDP môže byť spotreba verejnej správy, ktorá by mohla rásť rýchlejšie, ako predpokladali pôvodné prognózy.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Na havarijné úseky pôjdu milióny

22. 5. 2019 Cesta z Nitry do Zlatých Moraviec, horské priechody Donovaly, Makov a Šturec, obchvat Martina či Bardejova. To sú len niektoré zo 79 úsekov ciest prvej triedy, ktoré by sa v priebehu nasledujúcich štyroch rokov mali dočkať hladšej vozovky. Slovenská správa ciest predpokladá, že na zasanovanie kľúčových úsekov naprieč krajmi bude potrebovať 166 miliónov eur.
Podľa zverejnených materiálov má však najväčšiu šancu získať zákazku ten, kto cenu najviac podlezie. „Jediným kritériom na hodnotenie ponúk je cena ponúknutá uchádzačmi za celý predmet zákazky vypracovaná podľa podmienok a požiadaviek uvedených v podkladoch,“ avizuje správca ciest. Z najlepších ponúk chce správa ciest vytvoriť rámcovú dohodu s maximálne tromi uchádzačmi a následne konkrétne úseky obstarávať elektronickou aukciou.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner