Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Pravda a blufovanie

Čím neuveriteľnejšie niečo znie, tým vyššia je pravdepodobnosť, že tomu uveria.

Každá historka má vždy tri strany: našu, vašu a tú pravdivú.

Čím viac toho ľuďom natárate, tým menej si budú pamätať.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphy a byrokrati

Aby argument mohol byť akceptovaný, musí byť vyjadrený holou vetou a už na prvý pohľad musí byť jasné, že je nevyvrátiteľný.

Tuctový človiečik si zaslúži tuctovú metódu obsluhy.

Základný zákon byrokracie hovorí, že: Čo nie je na papieri, to neexistuje.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Prečo máme radi informáciu?

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Všeobecné ustanovenia

Skazené veci vyzerajú vždy lepšie, ako tie neskazené.

Nevŕtajte do vecí – pokazia sa aj samy!

Proti tým, čom vám chcú dobre, niet ochrany.

(Murphyho zákonník)
Oheň a voda

Stretli sa dvaja židia v zákopoch a začali si rozprávať, ako sa dostali na vojnu. Vyšlo najavo, že sa obaja dali na vojnu dobrovoľne. Ja som slobodný, nikoho nemám, vojna sa mi páči... A tak som teda tu. A čo ty? – Čo ti budem rozprávať? Ja som ženatý a mám rád svätý pokoj, tak som tu.

Prebieha zákopová vojna. Priateľský vojak Kohn každé ráno vystrčí zo zákopu na palici svoju prilbu a nepriateľský vojak zo zákopu naproti do nej celý deň strieľa. Aj dnes Kohn vystrčí prilbu – a nič – streľba žiadna. – Hej, prečo nestrieľaš – kričí na nepriateľa vojak Kohn. – Minuli sa mi náboje, - kričí naspäť nepriateľský vojak. – Predám za dolár kus. Ak vezmeš celú tisícku, dám ti päť percent zľavu, - ponúka vojak Kohn.

Zo štatistiky vyplýva, že najčastejšou príčinou, pre ktorú branci nemôžu ísť na vojnu, vôbec nie je náhle úmrtie dotyčného. Podľa našich zistení s takouto diagnózou ešte nikoho neodviedli. Regrúti sa, ktovie prečo, chytajú diagnóz s oveľa nižšou šancou na úspech. Takýmito sú predovšetkým slepota a hluchota. Hluchotu neodporúčame – mohli by vás odviesť k čističom prúdových motorov. Slepota je o niečo lepšia, ale tiež to nie je bohviečo...

(Zrnká úsmevu)

Účet za ignorovanie reforiem vystavila inflácia. Slovensko na európske pomery výrazne chudobnie

22. 3. 2023 Slovensko má našliapnuté stať sa najchudobnejšou krajinou Európskej únie. Spôsobia to vysoké cena a slabý rast miezd Domáca ekonomika prestala s nástupom finančnej krízy dobiehať životnú úroveň bohatých západných štátov. Inflačná kríza zasa spôsobila, že rast slovenských mzdových nákladov nestíha držať tempo s oveľa chudobnejším Bulharskom. Podľa prepočtu hrubého domáceho produktu na obyvateľa v parite kúpnej sily dosiahlo Slovensko ku koncu roka 2021 len 68 percent priemeru Európskej únie. Horšie tom boli obyvatelia Grécka so 65 percentami a Bulharska s 55 percentami. O pár rokov však už o nelichotivý titul najchudobnejšej európskej krajiny bude bojovať aj Slovensko. Takéto nepríjemné varovanie ukázali najnovšie dáta Európskeho štatistického úradu. Inflácia na Slovensku patrí medzi najvyššie v Európe, zatiaľ čo v raste mzdových nákladov je krajina na chvoste rebríčka. S prudkým rastom cien rozpadnutá koalícia však veľa nespraví. Tento boj prehral aj nekompromisný regulátor voľného trhu Viktor Orbán. Maďarsko totiž v súčasnosti čelí najprudšiemu zdražovaniu v EÚ, inflácia tam vo februári dosiahla 25,8 percenta. Slovenský rast cien v tom istom období skončil na úrovni 15,4 percenta.
Nízke dane, vysoké mzdy
Politici však dokážu prostredníctvom reforiem tlačiť smerom nahor mzdy. Maďarsku sa to darí. Hodinové náklady práce v poslednom vlaňajšom kvartáli medziročne vzrástli o 14,9 percenta. Bol to tretí najlepší výsledok v rámci jednotného trhu. Slovenským firmám v tom istom období vzrástli mzdové náklady len o 3,9 percenta. Úspech maďarskej ekonomiky stojí na nízkych firemných daniach. Deväťpercentná sadzba patrí k najnižším v Európskej únii. Budapešť zároveň podnikateľov zaťažila relatívne vysokou daňou z dividend. Tej sa však nadnárodné koncerny môžu vyhnúť vďaka medzinárodným zmluvám zakazujúcim dvojité zdanenie. Takto nastavený systém láka do krajiny zahraničné investície a výsledkom je nízka nezamestnanosť. Firmy tak musia o nových zamestnancov bojovať razantnejším zvyšovaním miezd.
B
(Zdroj: www.trend.sk/ekonomika)

Nezamestnanosť by mala na prelome rokov klesnúť pod sedem percent

26. 6. 2017 Nezamestnanosť v SR by mala na prelome rokov 2017 a 2018 klesnúť pod úroveň 7 percent. Uviedol to dnes v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (Smer-SD) za účasti predsedu opozičného hnutia Sme rodina Borisa Kollára v súvislosti s historicky najnižšou májovou mierou nezamestnanosti na úrovni 7,35 percenta.
Nezamestnanosť v SR pôjde podľa neho ešte "dole", nie však skokovito, rekvalifikácie nezamestnaných ľudí budú však drahšie ako doteraz. "V portfóliu nezamestnaných na úradoch už nezostáva tá kvalita ako v časoch, keď sme evidovali napríklad raz toľko nezamestnaných. Teda aj výber ľudí z tohto portfólia bude pre zamestnávateľov zložitejší," upozornil minister. Podľa Kollára si pri súčasnej nízkej slovenskej nezamestnanosti treba všimnúť aj to, že mnohé okolité krajiny majú ešte nižšiu mieru nezamestnanosti, než má Slovensko. "V tomto istom čase je nezamestnanosť v Česku 4,1 percenta, v Maďarsku 4,3 percenta a napríklad v Rumunsku 5,3 percent," poznamenal Kollár s tým, že 150 000 štátnych zamestnancov nemá štátom garantovanú minimálnu mzdu. Opozičný poslanec upozornil, že "ľudia sa len z čísel nenajedia". "Ľudia síce majú prácu, ale majú aj slušný, dôstojný život? Nemajú," zdôraznil. "V zahraničí je podľa neho 500 000 Slovákov, z toho asi 300 000 ľudí dlhodobo, pretože na Slovensku sa im nedarí si zabezpečiť slušnú existenciu," dodal Kollár.
zdroj: hnonline.sk

Fabrika v Lozorne prišla o kontrakt s Volkswagenom, hrozí prepúšťanie

26. 6. 2017 Výrobca sedadiel pre automobily Adient prišiel o zákazku na kompletizáciu sedadiel pre SUV modely vyrábané v bratislavskom závode Volkswagenu. Získal ju konkurenčný francúzsky dodávateľ Faurecia, píše Trend.
Viac ako 350 zamestnancov závodu v Lozorne má istú pracovnú náplň len do konca septembra.„Môžeme potvrdiť, že jeden zo zákazníkov nepredĺžil obchodný kontrakt so spoločnosťou Adient. Momentálne analyzujeme vzniknutú situáciu a ďalšie možnosti závodu. Žiadne finálne rozhodnutie ešte nepadlo,“ uviedla portálu šéfka komunikácie Adient pre regióny Európa a Afrika Claudia Steinhoff. Podľa informácií Trendu je v pláne aj prepúšťanie. Všetko ale bude závisieť od toho, či firma nájde náhradu za ukončený kontrakt s Volkswagenom. V hre by tak teoreticky mohlo byť aj zavretie celej fabriky. Adient na Slovensku zamestnáva viac ako štyritisíc ľudí. Väčšina pracuje v šiestich výrobných podnikoch. Okrem Lozorna, kde vyrába kompletné sedadlové systémy, má dva závody v Žiline. Jeden na produkciu sedadiel a druhý na textílie.

Suma životného minima sa má po 4 rokoch zvýšiť.

15. 6. 2017 Naposledy sa výška životného minima upravovala 1. júla v roku 2013.Sumy životného minima (ŽM) sa po štyroch rokoch budú na Slovensku upravovať. Ministerstvo práce predložilo do pripomienkového konania opatrenie, ktorým sa životné minimum od začiatku júla tohto roka pre dospelú osobu zvýši o 0,7 %, teda o 1,39 eura na 199,48 eura.
Pri druhej spoločne posudzovanej osobe rezort práce navrhuje nárast sumy životného minima o 97 centov na 139,16 eura a na nezaopatrené dieťa, resp. zaopatrené neplnoleté dieťa sa suma životného minima zvýši o 64 centov na 91,06 eura. Mesačný daňový bonus na dieťa sa zvýšiNaviazané sú pritom na ňu viaceré daňové veličiny, ktoré od júla tohto roka stúpnu tiež. „Mesačný daňový bonus na dieťa sa zvýši zo sumy 21,41 eura na sumu 21,56 eur, teda pôjde o sumu 258,72 eura ročne.Nezdaniteľná časť základu dane by sa mala zvýšiť zo sumy 3803,33 eura na 3830,02 eura. Hranica základu dane, od ktorého sa bude uplatňovať sadzba dane 25 %, sa zvýši zo sumy 35 022,31 eura na 35 268,06 eura,“ priblížil Radovan Ihnát zo Slovenskej komory daňových poradcov.V oblasti mimo daní bude mať zvýšenie životného minima vplyv na zvýšenie rodičovského príspevku, prídavku na dieťa, ale aj minimálneho dôchodku, hranice nároku na predčasný starobný dôchodok alebo výšku nepostihnuteľnej sumy pri exekučných zrážkach.„Toto zvýšenie opäť otvára otázku, do akej miery je logické viazať niektoré daňové veličiny práve na sumu životného minima. Priemerná mzda zamestnancov vzrástla zo sumy 842 eur v roku 2014 na sumu 920 eur v roku 2016. Nakoľko suma nezdaniteľnej časti základu dane sa nemenila, väčšia časť príjmu fyzických osôb bola predmetom dane a ich efektívna sadzba dane sa zvýšila,“ upozorňuje Ihnát.

Úrady avizujú zmeny, po novom akceptujú aj platbu kartou

13. 6. 2017 Úradom budú hroziť mastné pokuty, ak nezačnú s občanmi komunikovať elektronicky. Samozrejme, v prípade, že ľudia takúto formu uprednostnia.
Už žiadne chodenie na poštu po úradné rozhodnutia ani zháňanie kolkov. Odpadnúť by malo aj vystávanie v radoch pri predkladaní žiadostí. To sú najväčšie zmeny, ktoré ešte tento rok čakajú na občanov v rámci zlepšovania elektronických služieb verejnej správy. Od prvého novembra štát odštartuje centrálne doručovanie úradných rozhodnutí. V praxi to bude znamenať, že každá štátna inštitúcia zašle svoje rozhodnutie na jedno miesto – do Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES). Táto štátna agentúra ich potom bude distribuovať občanom. Ľudia, ktorí si zriadia elektronickú schránku, tak budú dostávať všetky rozhodnutia už len e-mailom. Tým odpadne zbytočné chodenie na poštu pre doporučené zásielky do vlastných rúk. Takéto schránky si zatiaľ zriadilo len asi 20-tisíc ľudí. Na rozdiel od podnikateľov to nemajú povinné. Všetci občania, ktorí si nechcú zriadiť takúto schránku, zostanú v „papierovom“ režime. NASES im bude zasielať úradné dokumenty klasickou poštou. Tento projekt by mal poriadne odľahčiť aj štátnu pokladnicu, myslí si podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Náklady verejnej správy sa znížia. „Teraz to robí každý rezort vo vlastnej réžii, používa vlastnú tlač a vlastné zasielanie,“ opísuje súčasný stav Pellegrini. Aké nové elektronické služby dostanú občania Centrálne doručovanie úradných rozhodnutí (od 1. 11. 2017) – ľudia budú dostávať rozhodnutia úradov do vlastných elektronických schránok. Platba platobnou kartou (od 1.11. 2017) – človek na úradoch už nebude musieť platiť prostredníctvom kolkov. Bude môcť použiť kartu alebo internetbanking. Centrálna elektronická podateľňa (od 1. 1. 2020) – ľudia budú podávať žiadosti, ako aj ďalšie formuláre cez jedno centrálne miesto. Pokuty pre úradníkov (1. 1. 2018) – ak inštitúcie nebudú dodržiavať zákon o e-Governmente, tak môžu dostať pokutu od 1000 do 25 000 eur. Tá môže byť zosobnená aj konkrétnemu úradníkovi. Od začiatku novembra už nebudú musieť ľudia kupovať ani kolky – všade vo verejnej správe sa bude dať zaplatiť platobnými kartami alebo cez internet banking. Tieto služby zavedie štát na základe novely zákona o e-Governmente, s ktorou sa budú zaoberať poslanci na najbližšej schôdzi. Začne sa v utorok. Ako ďalej vyplýva z novely, do roku 2020 by mal štát zriadiť aj centrálnu elektronickú podateľňu. Pre bežných ľudí to bude znamenať, že svoje žiadosti už nebudú musieť zasielať, prípadne nosiť osobitne na každý úrad – bude na to určené len jedno elektronické miesto. Pellegrini si od novely sľubuje aj to, že jednotlivé rezorty nebudú zbytočne žiadať od ľudí zaručené elektronické podpisy, čím by sa mala odstrániť ďalšia zbytočná byrokracia.
Zdroj: aktuality.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner