Ubytovacie zariadenia navštívilo v januári medziročne viac hostí
13. 3. 2024
Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku navštívilo v januári tohto roka 374.000 hostí, čo bolo medziročne viac o osem percent. Návštevnosť sa takmer vyrovnala hodnotám v turisticky úspešnom roku 2019, ale do hodnôt rekordného januára 2020 chýbalo ubytovateľom ešte 17 percent návštevníkov. Hostia strávili v hoteloch a penziónoch o takmer 11 percent viac nocí ako pred rokom, ich počet prekročil 958-tisíc, priemerná doba pobytu v januári predstavovala 2,6 noci. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Dvojtretinový podiel v štruktúre ubytovaných hostí tvorili domáci návštevníci, ich počet medziročne vzrástol na 238.000 hostí. V porovnaní s rekordným januárom 2020 (posledný január neovplyvnený pandémiou) chýbalo ubytovateľom 16 % domácich turistov (44-tisíc). Počet zahraničných návštevníkov medziročne narástol takmer o desatinu (na 136.000 cudzincov), bolo ich o 18 percent menej ako v roku 2020.
Najviac hostí navštívilo kraje zamerané na zimný cestovný ruch na horách, Žilinský a Prešovský, ktoré spolu tvorili viac ako polovicu celkovej návštevnosti. Oba tieto regióny mali nad 60-tisíc domácich hostí a líšili sa len počtom cudzincov, ktorých bolo výrazne menej v Prešovskom kraji. Na treťom mieste bol Bratislavský kraj, ktorý navštívilo 19 percent turistov SR a ako v jedinom regióne tu väčšinu hostí tvorili zahraniční hostia.
V medziročnom porovnaní návštevnosť vzrástla vo všetkých krajoch Slovensko okrem Košického kraja. Ani jeden región však nedosiahol rekordy počtu návštevníkov z januára 2020. Najbližšie k nim bol Žilinský kraj, ktorému chýbalo už len sedem percent hostí, ostatné regióny zaostávali dvojciferne. Najvýraznejší prepad o viac ako štvrtinu mali Trenčiansky, Nitriansky a Bratislavský kraj.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Niektoré mestá pre vírus zastavili MHD
18. 3. 2020
Tlačenica v rannej električke číslo 3 sa pomaly stáva spomienkou. Každodennú realitu tvorí obraz vyľudnených vozidiel hromadnej dopravy s prímesou pachu po dezinfekčných prostriedkoch.
Mestá sa s opatreniami proti šíreniu koronavírusu vyrovnávajú rôznym spôsobom. Napríklad Trnava zaviedla mestskú dopravu zadarmo. Iné obce ako Senec či Komárno zas MHD dočasne zastavili.
Koronavírus láme väzy našej ekonomike
16. 3. 2020
Pre mnohých malých a stredných podnikateľov sa začal tento rok veľmi dobre. Firmy aj napriek chýbajúcim finančným rezervám mali zaplatené záväzky i pohľadávky, vysoké predaje šli ruka v ruke s rastúcimi tržbami. Očakávané cinkanie kasy však vystriedalo ticho a podpisovanie výpovedí.
Do biznisu sa totiž vkradol koronavírus. Rapídny pokles zákazníkov v kamenných predajniach a príkaz zatvoriť obchodné centrá v kombinácii s vysokými nájmami ohrozilo celý biznis. Príkladom je aj konateľ spoločnosti prevádzkujúcej sieť maloobchodných prevádzok situovaných v obchodných centrách, podľa ktorého je situácia v biznise aktuálne neznesiteľná. Tržby totiž padli na minimum, firma bola nútená zastaviť platby dodávateľom a navyše musel podpísať výpovede pre všetkých 35 zamestnancov. Pre citlivosť situácie si však neželá byť menovaný.
Najväčšia slovenská hlinikáreň obmedzila výrobu
13. 3. 2020
Pre zníženie objemu výroby hliníka v žiarskom Slovalcu o 16 percent v roku 2020, o ktorom rozhodlo predstavenstvo spoločnosti koncom minulého roka, odstavili počas januára v elektrolýznej hale 37 z 226 pecí.
Slovalco, ktoré je najväčším výrobcom hlinníka na Slovensku, o tom informuje v aktuálnom vydaní Hutníka, novín firiem žiarskeho priemyselného parku. Akcionári sa dohodli, že počas roka 2020 bude mesačne výroba kovu znížená o 2400 ton, čo v ročnom vyjadrení predstavuje pokles o približne 16 percent objemu výroby plánovanej na rok 2020.
Ekonomika eurozóny v poslednom štvrťroku vzrástla
11. 3. 2020
Ekonomika Európskej únie v štvrtom štvrťroku podľa sezónne prepočítaných údajov vzrástla oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 0,2 percenta. Oznámil to dnes štatistický úrad Eurostat, dáta už nezahŕňajú Britániu.
Je to lepší výsledok, než uvádzal prvý rýchly odhad, podľa ktorého rast predstavoval len 0,1 percenta. Aj tak je ale rast pomalší ako v treťom štvrťroku, kedy predstavoval 0,4 percenta. Hospodársky rast krajín eurozóny vo štvrťroku spomalil na 0,1 z 0,3 percenta v predchádzajúcich troch mesiacoch, potvrdili štatistici. V medziročnom porovnaní eurozóna vzrástla o jedno percento a celá Únia o 1,2 percenta. V treťom štvrťroku predstavoval medziročný rast 1,3 percenta v eurozóne a 1,6 percenta v celej EÚ.