Ubytovacie zariadenia navštívilo v januári medziročne viac hostí
13. 3. 2024
Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku navštívilo v januári tohto roka 374.000 hostí, čo bolo medziročne viac o osem percent. Návštevnosť sa takmer vyrovnala hodnotám v turisticky úspešnom roku 2019, ale do hodnôt rekordného januára 2020 chýbalo ubytovateľom ešte 17 percent návštevníkov. Hostia strávili v hoteloch a penziónoch o takmer 11 percent viac nocí ako pred rokom, ich počet prekročil 958-tisíc, priemerná doba pobytu v januári predstavovala 2,6 noci. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Dvojtretinový podiel v štruktúre ubytovaných hostí tvorili domáci návštevníci, ich počet medziročne vzrástol na 238.000 hostí. V porovnaní s rekordným januárom 2020 (posledný január neovplyvnený pandémiou) chýbalo ubytovateľom 16 % domácich turistov (44-tisíc). Počet zahraničných návštevníkov medziročne narástol takmer o desatinu (na 136.000 cudzincov), bolo ich o 18 percent menej ako v roku 2020.
Najviac hostí navštívilo kraje zamerané na zimný cestovný ruch na horách, Žilinský a Prešovský, ktoré spolu tvorili viac ako polovicu celkovej návštevnosti. Oba tieto regióny mali nad 60-tisíc domácich hostí a líšili sa len počtom cudzincov, ktorých bolo výrazne menej v Prešovskom kraji. Na treťom mieste bol Bratislavský kraj, ktorý navštívilo 19 percent turistov SR a ako v jedinom regióne tu väčšinu hostí tvorili zahraniční hostia.
V medziročnom porovnaní návštevnosť vzrástla vo všetkých krajoch Slovensko okrem Košického kraja. Ani jeden región však nedosiahol rekordy počtu návštevníkov z januára 2020. Najbližšie k nim bol Žilinský kraj, ktorému chýbalo už len sedem percent hostí, ostatné regióny zaostávali dvojciferne. Najvýraznejší prepad o viac ako štvrtinu mali Trenčiansky, Nitriansky a Bratislavský kraj.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Predvianočné nákupy euro neovplyvnilo
20. 12. 2008
K predzásobovaniu potravinami dochádza len v niektorých oblastiach stredného a východného Slovenska, čo vyplýva skôr zo zvyku.
Euro zatiaľ nemá vplyv na utrácanie Slovákov v obchodoch. Nemalo by ohroziť ani dovolenky. Hotely a reštaurácie sú dostatočne predzásobené eurohotovosťou. Bez problémov by malo byť používanie
platobných kariet.
Banky si za mince neúčtujú poplatky
19. 12. 2008
Podľa novelizovaného znenia zákona o bankách, ktoré nadobudlo účinnosť 13. decembra 2008, musia banky prijímať platné slovenské korunové mince pri platbách či vkladoch v hotovosti bezodplatne a bez obmedzenia celkového počtu.
Až do zavedenia eura na Slovensku si banky
nemôžu účtovať ani žiadny poplatok za prijatie, spracovanie či počítanie mincí.
Od 20. januára 2009 banky môžu obmedziť bezplatnú výmenu na maximálne 100 kusov
korunových bankoviek a korunových mincí. Banky majú však právo požadovať, aby
výmena bankoviek a mincí, ktorých súhrnná hodnota presahuje 15 tisíc eur, bola
najmenej jeden pracovný deň vopred písomne oznámená.
Väzenie za neoprávnené zvyšovanie cien
19. 12. 2008
Už od 20. decembra môžu ísť obchodníci, ktorí neoprávnene zvýšia ceny v súvislosti s prechodom na euro, do väzenia.
Vyplýva
to z novely Trestného zákona, ktorá má ochrániť spotrebiteľov pred neúmerným
zvyšovaním cien. Za trestný čin poškodzovania spotrebiteľa môže byť uložený
trest odňatia slobody v trvaní šesť mesiacov až troch rokov.
Prezident podpísal zákon o cestnej premávke
19. 12. 2008
Od februára 2009 sa v obciach bude jazdiť rýchlosťou 50 km za hodinu, rýchlosť mimo obce zostáva 90 km, na diaľnici 130 km.
Pre autobusy, nákladné autá a kamióny platí
rýchlosť 100 km. Značkami sa môže na
niektorých úsekoch rýchlosť zvýšiť. Pre kamióny platí na diaľniciach zákaz
predbiehania a jazdu budú mať obmedzenú cez víkendy a sviatky. Zákon nariaďuje aj celoročné svietenie.