Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Zákony života

Keď tlačíte na pílu, reže nakrivo. Zato, keď ju necháte na pokoji, tak potvora jedna, nereže vôbec.

Človek tým, že sa narodí, sa automaticky stáva hráčom v hre o život bez nádeje na víťazstvo či aspoň remízu.

Optimisti sú ľudia, ktorí veria, že nešťastie sa valí iba na pesimistov.

(Murphyho zákonník)
Čo bolo na počiatku?

Na počiatku nebolo Nič a vzápätí sa aj to pokazilo.

Na počiatku som bol Nič, ale teraz som poslancom!

Chyba je matkou, otcom, synom i dcérou pokroku.

(Murphyho zákonník)
Rady podnikateľom

Kto veľa pýta, málo dostane.

Na to zober jed! Reklama na produkty rodiny Borgiovcov.

Blázon si viac cení šaty ako cnosti.

(Myšlienky bez cla)
Človek a byrokracia

Aj byrokratovi sa ťažko odoláva prosbe povedanej päsťou.

Byrokratovým zámkom je jeho písací stôl a miesto na parkovisku.

Sú takí, ktorí šťastlivo prešli živí cez mínové pole. Oveľa menej je takých, ktorí prešli živí cez byrokratickú mašinériu.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphyho postrehy

Život má aj svoje dobré stránky – len sa k nim dá ťažko prelistovať.

Náboženstvo tvrdí, že dobré dievčatá sa dostanú do neba. Život ukazuje, že zlé dievčatá sa dostanú všade.

Kde pijú, pi. Kde jedia, jedz. Kde pracujú, radšej nezavadzaj.

(Murphyho zrnká II)

Ubytovacie zariadenia navštívilo v januári medziročne viac hostí

13. 3. 2024 Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku navštívilo v januári tohto roka 374.000 hostí, čo bolo medziročne viac o osem percent. Návštevnosť sa takmer vyrovnala hodnotám v turisticky úspešnom roku 2019, ale do hodnôt rekordného januára 2020 chýbalo ubytovateľom ešte 17 percent návštevníkov. Hostia strávili v hoteloch a penziónoch o takmer 11 percent viac nocí ako pred rokom, ich počet prekročil 958-tisíc, priemerná doba pobytu v januári predstavovala 2,6 noci. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Dvojtretinový podiel v štruktúre ubytovaných hostí tvorili domáci návštevníci, ich počet medziročne vzrástol na 238.000 hostí. V porovnaní s rekordným januárom 2020 (posledný január neovplyvnený pandémiou) chýbalo ubytovateľom 16 % domácich turistov (44-tisíc). Počet zahraničných návštevníkov medziročne narástol takmer o desatinu (na 136.000 cudzincov), bolo ich o 18 percent menej ako v roku 2020.
Najviac hostí navštívilo kraje zamerané na zimný cestovný ruch na horách, Žilinský a Prešovský, ktoré spolu tvorili viac ako polovicu celkovej návštevnosti. Oba tieto regióny mali nad 60-tisíc domácich hostí a líšili sa len počtom cudzincov, ktorých bolo výrazne menej v Prešovskom kraji. Na treťom mieste bol Bratislavský kraj, ktorý navštívilo 19 percent turistov SR a ako v jedinom regióne tu väčšinu hostí tvorili zahraniční hostia.
V medziročnom porovnaní návštevnosť vzrástla vo všetkých krajoch Slovensko okrem Košického kraja. Ani jeden región však nedosiahol rekordy počtu návštevníkov z januára 2020. Najbližšie k nim bol Žilinský kraj, ktorému chýbalo už len sedem percent hostí, ostatné regióny zaostávali dvojciferne. Najvýraznejší prepad o viac ako štvrtinu mali Trenčiansky, Nitriansky a Bratislavský kraj.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Neprimerané podmienky v obchodnom vzťahu

16. 1. 2009 Protimonopolný úrad, dodávatelia, obchodné reťazce a ministerstvo hospodárstvo majú rozdielne názory na novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchodnom vzťahu.
Protimonopolný  úrad SR (PMÚ) kritizuje  návrh novely zákona o neprimeraných podmienkach  v obchodných vzťahoch poškodiť domácich dodávateľov. Novelou, ktorú predložilo ministerstvo hospodárstva,  by sa od 1. apríla tohto roka zakázali neprimerané podmienky  v obchodnom vzťahu bez ohľadu na to, či je dodávateľ na odberateľovi ekonomicky závislý alebo nie. Podľa PMÚ novela vychyľuje asymetriu dodávateľsko-odberateľských vzťahov v prospech dodávateľov. Dodávatelia tvrdia, že novelu potrebujú preto, lebo obchodné reťazce, najmä hypermarkety a supermarkety zneužívajú svoju ekonomickú silu vo vzťahoch s nimi. Rezort hospodárstva navrhovanú novelu zdôvodňuje tým, že odberatelia podmieňujú uzatváranie zmlúv s dodávateľmi podpísaním písomného vyhlásenia, že nie sú na odberateľovi ekonomicky závislí. Ako jednu z neprimeraných podmienok v obchodných vzťahoch zákon definuje predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi za cenu nižšiu, ako je jeho výrobná alebo nákupná cena, a to na náklady dodávateľa.      
(Zdroj: SME)

Špekulatívny nákup nehnuteľností končí

15. 1. 2009 Podľa zistení Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) by sa v roku 2009 mali na trh vrátiť obyčajní kupujúci, ktorí stále vyčkávajú na optimálnejšie ceny.
Zmenám v oficiálnych cenníkoch sa developeri v roku 2008 snažili vyhnúť tým, že potenciálnym záujemcom o kúpu nehnuteľností ponúkali najmä pri novostavbách zadarmo rôzne doplnky. Niektoré developerské projekty sa podľa NARKS nielen v tomto roku ale pravdepodobne ani v nasledujúcich nezačnú realizovať. Nové projekty, ktoré sa v súčasnosti pripravujú, budú mať už reálne ceny, ktoré budú odzrkadlovať súčasnú situáciu na trhu s nehnuteľnosťami.  Pozvoľna sa zväčšuje aj rozdiel medzi cenami novostavieb a starších bytov.  
(Zdroj: AKTUÁLNE)

Meny okolitých štátov sa oproti euru oslabili

15. 1. 2009 V stredu meny okolitých štátov oproti euru strácali. Bolo to spôsobené tým, že investori sťahovali svoje prostriedky do menej rizikových mien.
Česká koruna stratila oproti euru zhruba o 50 halierov (z 26,565 CZK/EUR na 27,088 CZK/EUR). Oslabil poľský zlotý (zo 4,145/PLN/EUR na 4,188 PLN/EUR) aj maďarský forint (z 273/700 HUF/EUR na 282,250 HUF/EUR). Dolár považujú investori aj naďalej za bezpečnejší ako euro.  
(Zdroj: HNONLINE)

Predaj nových osobných áut v Európe sa znižuje

15. 1. 2009 V roku 2008 sa predaj osobných áut v Európe znížil o 7,8 %. Podľa informácie automobilového združenia ACEA ide o najväčší prepad predaja za posledných 15 rokov.
Volkswagen vlani predal menej o 4,4 % áut, Renault o 6,9 %, PSA Peugeot Citroen o 9,1 % a Fiat o 5,5 %. Americká automobilka General Motors zaznamenal v Európe pokles o 13,9 %, Chrysler o 22,5 % a Ford o 5,2 %. Predaj o 8,8 % zvýšila len japonská automobilka Nissan Motor Co.  
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner