Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek a múdrosť

História ľudstva je skladišťom hlúposti, kde sa sem - tam v kúte nachádzajú úbohé zvyšky zdravého rozumu.

Múdrosť je schopnosť vyvarovať sa dokonalosti.

Keď človek získa múdrosť a rozvahu, je už príliš starý na to, aby ich využil.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Ja nič, to Murphy

Každý má toľko, koľko si zaslúži.

O vašom mieste pod Slnkom bude rozhodovať len a len to, akú veľkú informáciu budete mať. V živote prestane platiť: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“ a začne platiť nové: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale byť prvý!

To, že viete, na koho zvalíte vinu, problém nevyrieši, ale človeku to náramne pomôže.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Zákony života

Najjednoduchšie je to, čo vyzerá najzložitejšie.

Človek sa dostane len na chvíľočku na výslnie slávy a do konca života má z toho pripečený mozog.

Kto čaká, ten sa dočká (ale to je bez záruky).

(Murphyho zákonník)
Rady podnikateľom

Opakovanie je matkou múdrosti. Povedala ozvena.

Pes dvoch dvorov zdochne hladom.

Nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky. Lodiar Onassis po tom, ako prišiel o všetky lode.

(Myšlienky bez cla)
Nevytesané pravdy - I. večer

Dobre vyšliapané chodníky nikam nevedú a na nevyšliapaných si už nejeden vykrútil krk.

Problémy a úlohy vždy prichádzajú v zhlukoch, peniaze nikdy.

Skryté závady nikdy nezostávajú dlho skryté.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Ubytovacie zariadenia navštívilo v januári medziročne viac hostí

13. 3. 2024 Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku navštívilo v januári tohto roka 374.000 hostí, čo bolo medziročne viac o osem percent. Návštevnosť sa takmer vyrovnala hodnotám v turisticky úspešnom roku 2019, ale do hodnôt rekordného januára 2020 chýbalo ubytovateľom ešte 17 percent návštevníkov. Hostia strávili v hoteloch a penziónoch o takmer 11 percent viac nocí ako pred rokom, ich počet prekročil 958-tisíc, priemerná doba pobytu v januári predstavovala 2,6 noci. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Dvojtretinový podiel v štruktúre ubytovaných hostí tvorili domáci návštevníci, ich počet medziročne vzrástol na 238.000 hostí. V porovnaní s rekordným januárom 2020 (posledný január neovplyvnený pandémiou) chýbalo ubytovateľom 16 % domácich turistov (44-tisíc). Počet zahraničných návštevníkov medziročne narástol takmer o desatinu (na 136.000 cudzincov), bolo ich o 18 percent menej ako v roku 2020.
Najviac hostí navštívilo kraje zamerané na zimný cestovný ruch na horách, Žilinský a Prešovský, ktoré spolu tvorili viac ako polovicu celkovej návštevnosti. Oba tieto regióny mali nad 60-tisíc domácich hostí a líšili sa len počtom cudzincov, ktorých bolo výrazne menej v Prešovskom kraji. Na treťom mieste bol Bratislavský kraj, ktorý navštívilo 19 percent turistov SR a ako v jedinom regióne tu väčšinu hostí tvorili zahraniční hostia.
V medziročnom porovnaní návštevnosť vzrástla vo všetkých krajoch Slovensko okrem Košického kraja. Ani jeden región však nedosiahol rekordy počtu návštevníkov z januára 2020. Najbližšie k nim bol Žilinský kraj, ktorému chýbalo už len sedem percent hostí, ostatné regióny zaostávali dvojciferne. Najvýraznejší prepad o viac ako štvrtinu mali Trenčiansky, Nitriansky a Bratislavský kraj.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Výroba uhlia potrvá potrvá do konca roka 2035

30. 11. 2009 Podľa návrhu rezortu hospodárstva, významné postavenie slovenského uhlia v elektroenergetike by malo trvať aj po roku 2011, a to minimálne do roku 2020 s výhľadom do roku 2035. Podľa rezortu hospodárstva by prostredníctvom na Slovensku vyťaženého uhlia mali Tepelné elektrárne Nováky vyrobiť do konca roka 2035 viac ako 29 tisíc gigawatthodín elektrickej energie. Novácka tepelná elektráreň by mala spracovať takmer 35 tisíc kiloton slovenského uhlia.
Ak sa s návrhom ministerstva hospodárstva vláda SR stotožní, budú musieť Slovenské elektrárne, a.s. (SE), ktoré vlastnia tepelnú elektráreň v Novákoch, dodržať podiel vyrobenej elektriny z domáceho uhlia ako aj cenu elektriny vyrobenej z domáceho uhlia, ktorú stanoví Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR. . Na základe predĺženia významného postavenia slovenského uhlia pri výrobe elektriny Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. bude musieť zabezpečiť prednostný prístup a prednostný prenos elektriny vyrobenej z domáceho uhlia, ako aj sledovať podiel vyrobenej elektriny z domáceho uhlia na celkovej domácej spotrebe elektriny. Jednotlivé distribučné spoločnosti budú musieť tiež zabezpečiť prednostný prístup a prednostnú distribúciu elektriny vyrobenej z domáceho uhlia a prednostne dodávať elektrinu vyrobenú z domáceho uhlia v určenom objeme z celkového objemu elektriny dodanej koncovým odberateľom. Ministerstvo hospodárstva sa rozhodlo predĺžiť významné postavenie domáceho uhlia pri výrobe elektrickej energie najmä kvôli udržaniu zamestnanosti v regiónoch s ťažbou uhlia a udržaniu bezpečnosti dodávok elektriny.
(Zdroj: PRAVDA)

Lízingový trh odzrkadlil investičnú náladu a stagnuje

30. 11. 2009 Dynamika vývoja nových obchodov lízingových spoločností zostala voči 1. polroku 2009 v podstate nezmenená. Z hľadiska objemu nových obchodov členovia Asociácie leasingových spoločností Slovenskej republiky (ALS) za 9 mesiacov tohto roka realizovali obchody za 1,128 miliardy eur (33,982 miliardy Sk), z čoho 60 miliónov eur (1,807 miliardy Sk) tvorilo financovanie nehnuteľností. Na lízingovom trhu sa tak dosiahlo približne 56 % objemu obchodov porovnateľného obdobia predchádzajúceho roku.
Podľa predsedu predstavenstva ALS je lízingový trh zrkadlom investičných nálad a očakávaní podnikateľských subjektov, ako aj správania sa spotrebiteľov. Podľa trendov a aktuálnych výsledkov sa dá predpokladať, že trh práve dosahuje svoje dno. Výsledky sú však v porovnaní s vývojom v okolitých krajinách regiónu podľa slov predsedu, lepšie. V jednotlivých komoditách sa dynamika vývoja nového financovania mierne líšila. Zatiaľ čo z porovnateľných minuloročných obratov komodita strojov a zariadení dosiahla výšku 54 %, v prípade podnikateľských dopravných komodít to bolo 49 % (úžitkové automobily), resp. 42 % (nákladné vozidlá). Komodita osobných automobilov dosiahla až 70 % zo svojej minuloročnej výšky obratu, a je najmä vďaka menšiemu poklesu medziročného financovania u spotrebiteľov najmenej postihnutou komoditou. Z hľadiska splácania zmlúv už existujúcimi klientmi je táto komodita aj najbezpečnejšou tohtoročnou komoditou. Nakoľko obozretné správanie sa zákazníkov začalo už približne v novembri 2008, v poslednom štvrťroku 2009 sa očakáva zmiernenie medziročného poklesu vývoja lízingového trhu. V roku 2010 sa predpokladá stagnácia veľkosti lízingového trhu na súčasných obratoch, prípadne iba jeho mierny rast jednociferným tempom voči obchodom z tohto roku.
(Zdroj: HNONLINE)

Neoprávnená činnosť Happy Trend Ltd. o. z. Slovensko

27. 11. 2009 Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje na neoprávnenú činnosť spoločnosti Happy Trend Ltd. o.z. Slovensko. Spoločnosť si neplní svoje záväzky vyplývajúce z uzatvorených zmlúv a prijatých vkladov. Jej činnosť je predmetom šetrenia orgánov činných v trestnom konaní, na základe podnetov občanov, ktorí boli touto spoločnosťou poškodení.
Spoločnosť je registrovaná v Nitre ako organizačná zložka zahraničnej firmy na Slovensku a pôsobí tak, že získava od občanov peňažné prostriedky, ktoré má ďalej zhodnotiť. S vkladateľmi uzatvára prostredníctvom sprostredkovateľov uzatvára tzv. zmluvy o investovaní bez konkrétneho účelu s prísľubom zhodnotenia vložených peňažných prostriedkov. Podľa centrálnej banky má činnosť spoločnosti Happy Trend formálne charakter prijímania peňažných vkladov, ktoré sa majú ďalej zhodnotiť. V tejto súvislosti NBS upozorňuje, že podľa zákona o bankách bez bankového povolenia nemôže nikto prijímať vklady, ak osobitný predpis neustanovuje inak a bez takéhoto povolenia nemôže nikto ani poskytovať z vkladov úroky alebo iné odplaty. Spoločnosť Happy Trend Ltd. o.z. Slovensko takéto, ani žiadne iné povolenie, ktoré by ju k tejto činnosti oprávňovalo, nemá. Uzatváraním predmetných zmlúv bez povolenia NBS spoločnosť koná v rozpore so zákonom o bankách.
(Zdroj: HNONLINE )

Dopady krízy

26. 11. 2009 Na podnikoch a firmách sa svetová hospodárska kríza odráža hlavne v tom, že vytvárajú nižšiu pridanú hodnotu a zisky. Rast domácich príjmov a následne aj spotreby spomaľuje. Zamestnanosť klesá a rastie nezamestnanosť, mnohé investície sa pozastavili a znížil sa prílev priamych zahraničných investorov.
Takto charakterizoval dopady krízy guvernér NBS Ivan Šramko. Očakáva tiež, že po kríze budú podniky zamestnávať menší počet zamestnancov ako predtým. Za prvoradú úlohu považuje prilákanie nových investorov, nové investície a udržanie zamestnanosti.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner