Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho zákony a komentáre

Najväčšia radosť je škodoradosť.

Polovičná pravda má rovnakú cenu ako celá lož.

Čo je prospešné zdraviu, ešte nemusí byť prospešné životu.

(Murphyho zrnká II)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Sila, ktorú nemáme pod kontrolou, začne v prvom rade pôsobiť proti nám.

Priateľ vám najlepšie pomôže s tým, čo vôbec nepotrebujete.

Nič nie je väčšie a silnejšie ako strach.

(Murphyho zákony v bájkach)
Parkinsonove zákony - V. večer

Tímová práca je dôležitá tým, že dáva možnosť za neúspech obviniť druhých.

Kto rozkazuje iným, nepozná nemožné.

Priprav sa na to, že najväčšie uznanie sa dostane tomu, kto spravil najmenej.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphyho vynálezy

Ak sa niekto dusí kockou ľadu, najľahšie mu pomôžete tak, že mu do hrdla nalejete vriacu vodu – ľad sa roztopí takmer okamžite.

Predtým, ako si začnete strihať nechty, natrite ich na červeno – ľahšie ich potom nájdete na koberci.

Vodotesné čajové vrecko ušetrí nervy všetkým, ktorí prácne lovia čajové vrecko na dne čajníka.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho postrehy

Kde pijú, pi. Kde jedia, jedz. Kde pracujú, radšej nezavadzaj.

Život má aj svoje dobré stránky – len sa k nim dá ťažko prelistovať.

Svadba je cena, ktorú zaplatia muži za sex. Sex je cena, ktorou zaplatia ženy za svadbu.

(Murphyho zrnká II)

Ubytovacie zariadenia navštívilo v januári medziročne viac hostí

13. 3. 2024 Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku navštívilo v januári tohto roka 374.000 hostí, čo bolo medziročne viac o osem percent. Návštevnosť sa takmer vyrovnala hodnotám v turisticky úspešnom roku 2019, ale do hodnôt rekordného januára 2020 chýbalo ubytovateľom ešte 17 percent návštevníkov. Hostia strávili v hoteloch a penziónoch o takmer 11 percent viac nocí ako pred rokom, ich počet prekročil 958-tisíc, priemerná doba pobytu v januári predstavovala 2,6 noci. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Dvojtretinový podiel v štruktúre ubytovaných hostí tvorili domáci návštevníci, ich počet medziročne vzrástol na 238.000 hostí. V porovnaní s rekordným januárom 2020 (posledný január neovplyvnený pandémiou) chýbalo ubytovateľom 16 % domácich turistov (44-tisíc). Počet zahraničných návštevníkov medziročne narástol takmer o desatinu (na 136.000 cudzincov), bolo ich o 18 percent menej ako v roku 2020.
Najviac hostí navštívilo kraje zamerané na zimný cestovný ruch na horách, Žilinský a Prešovský, ktoré spolu tvorili viac ako polovicu celkovej návštevnosti. Oba tieto regióny mali nad 60-tisíc domácich hostí a líšili sa len počtom cudzincov, ktorých bolo výrazne menej v Prešovskom kraji. Na treťom mieste bol Bratislavský kraj, ktorý navštívilo 19 percent turistov SR a ako v jedinom regióne tu väčšinu hostí tvorili zahraniční hostia.
V medziročnom porovnaní návštevnosť vzrástla vo všetkých krajoch Slovensko okrem Košického kraja. Ani jeden región však nedosiahol rekordy počtu návštevníkov z januára 2020. Najbližšie k nim bol Žilinský kraj, ktorému chýbalo už len sedem percent hostí, ostatné regióny zaostávali dvojciferne. Najvýraznejší prepad o viac ako štvrtinu mali Trenčiansky, Nitriansky a Bratislavský kraj.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Tisíce ľudí súkromné penzie nedostanú. Čo s ich úsporami?

1. 3. 2013 V druhom pilieri sú tisíce ľudí s nízkymi či nepravidelnými príjmami, ktoré nebudú stačiť na vyplácanie súkromnej penzie.
Kým iným sporiteľom - začínajúcim penzistom v roku 2015 po desiatich rokoch sporenia začnú z 2. piliera vyplácať časť dôchodku, kto si nasporil málo, rentu dostávať nebude. Štát a správcovia súkromných dôchodkov už riešia, čo spravia s takýmito ľuďmi a ich peniazmi.

Najlepšie na Slovensku zarábajú tridsiatnici a štyridsiatnici

1. 3. 2013 Podľa štatistík najlepšie na Slovensku zarábajú ľudia vo veku od 35 do 44 rokov.
Ich priemerná mesačná hrubá mzda vo všetkých odvetviach hospodárstva a v priemere za všetky kraje je 906 eur mesačne. Najmenej zarábajú ľudia do 24 rokov. Ich priemerný mesačný hrubý plat je 652 eur. Dôvodom, prečo majú mladí ľudia najnižšie platy je, že ešte nemajú potrebnú prax a skúsenosti, ktoré zvyšujú plat, a zároveň ide o ľudí, ktorí majú skončené nižšie ako vysokoškolské vzdelanie. Toľko, čo si zarobí za svoj život zamestnanec so strednou školou za 5 rokov, si vysokoškolsky vzdelaný človek zarobí už za necelé štyri roky.

Prezident podpísal novelu zákona o potravinách

27. 2. 2013 Prezident SR podpísal novelu zákona o potravinách z dielne ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Výrobcovia, predajcovia a prepravcovia potravín si tak budú musieť od 1. apríla dávať väčší pozor na kvalitu a bezpečnosť potravín. Nová legislatíva dáva viac právomocí kontrolórom a policajtom a zároveň sprísňuje sankcie za nedostatky. Pokuty pre nepoctivých obchodníkov a dopravcov sa po novom môžu vyšplhať až k sume piatich miliónov eur v prípade, že na trh opakovane umiestnia nekvalitný a zdraviu škodlivý tovar. Prezident odobril aj novelu zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy. Tá ruší značný rozsah výnimiek oslobodzujúcich od platenia odvodov za odňatie kvalitnej poľnohospodárskej pôdy na stavebné účely. Zákon nadobudne účinnosť 1. apríla tohto roku.

Zamestnávanie ľudí cez agentúry sa môže sprísniť

27. 2. 2013 Dvaja zamestnanci v jednej firme a dve rozdielne pravidlá.
Na jednej strane štandardný zamestnanec, ktorému po dvoch rokoch musela dať firma zmluvu na dobu neurčitú. Na druhej strane pracovník z personálnej agentúry, ktorému takéto pravidlá nehrozia a každý rok musí zmluvu obnovovať. Tento problém by mal čoskoro riešiť rezort práce s odborármi. Cez personálne agentúry, ktoré asociácia zastrešuje, pracuje denne približne 30-tisíc ľudí.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Svetozár
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner