Ubytovacie zariadenia navštívilo v januári medziročne viac hostí
13. 3. 2024
Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku navštívilo v januári tohto roka 374.000 hostí, čo bolo medziročne viac o osem percent. Návštevnosť sa takmer vyrovnala hodnotám v turisticky úspešnom roku 2019, ale do hodnôt rekordného januára 2020 chýbalo ubytovateľom ešte 17 percent návštevníkov. Hostia strávili v hoteloch a penziónoch o takmer 11 percent viac nocí ako pred rokom, ich počet prekročil 958-tisíc, priemerná doba pobytu v januári predstavovala 2,6 noci. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Dvojtretinový podiel v štruktúre ubytovaných hostí tvorili domáci návštevníci, ich počet medziročne vzrástol na 238.000 hostí. V porovnaní s rekordným januárom 2020 (posledný január neovplyvnený pandémiou) chýbalo ubytovateľom 16 % domácich turistov (44-tisíc). Počet zahraničných návštevníkov medziročne narástol takmer o desatinu (na 136.000 cudzincov), bolo ich o 18 percent menej ako v roku 2020.
Najviac hostí navštívilo kraje zamerané na zimný cestovný ruch na horách, Žilinský a Prešovský, ktoré spolu tvorili viac ako polovicu celkovej návštevnosti. Oba tieto regióny mali nad 60-tisíc domácich hostí a líšili sa len počtom cudzincov, ktorých bolo výrazne menej v Prešovskom kraji. Na treťom mieste bol Bratislavský kraj, ktorý navštívilo 19 percent turistov SR a ako v jedinom regióne tu väčšinu hostí tvorili zahraniční hostia.
V medziročnom porovnaní návštevnosť vzrástla vo všetkých krajoch Slovensko okrem Košického kraja. Ani jeden región však nedosiahol rekordy počtu návštevníkov z januára 2020. Najbližšie k nim bol Žilinský kraj, ktorému chýbalo už len sedem percent hostí, ostatné regióny zaostávali dvojciferne. Najvýraznejší prepad o viac ako štvrtinu mali Trenčiansky, Nitriansky a Bratislavský kraj.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Štátu bude chýbať 350 miliónov eur
27. 6. 2013
Daňové a odvodové príjmy štátu budú v tomto roku nižšie o ďalších takmer 350 miliónov eur.
Podľa ministra financií poklesnú daňové a odvodové príjmy v roku 2013 oproti februárovej prognóze o 0,5 % HDP a v budúcom roku o 0,8 % HDP, čo predstavuje zhruba 611 mil. eur.
Podiel slovenských potravín v našich obchodoch klesá
27. 6. 2013
Podiel slovenských potravín na pultoch našich obchodných reťazcov klesá.
V porovnaní s minulým rokom sa podiel slovenských potravín v našich obchodoch znížil o dva percentuálne body zo 46 % na 44 %, čo zároveň predstavuje pokles o 4,3 %.
Podľa výsledkov prieskumu je najviac slovenských potravín zastúpených na regáloch reťazcov Coop Jednota (64 %) a CBA (57 %), naopak výrazne najnižšie zastúpenie našich výrobkov je v reťazci Lidl, a to 18 %.
Namiesto škrtov reformy
26. 6. 2013
Úsporné balíky prichádzajú na Slovensko príliš často.
Ľudia si museli uťahovať opasky v roku 2011, následne prišiel tohtoročný balík a na rok 2014 sa pripravujú ďalšie úsporné opatrenia.
Na Slovensku ide vláda tento rok znížiť deficit verejných financií z minuloročných 4,3 percenta na 2,9 percenta výkonu ekonomiky, pričom jednorazové opatrenia majú byť najmenej 0,8 percenta.
Slovensko začína viac zarábať na rope
26. 6. 2013
Po minuloročnom poklese ziskov štátneho Transpetrolu by tržby firmy v tomto roku mali stúpnuť.
Firma uzavrela zmluvy o odbere ropy so Slovnaftom a aj s rafinériou v českom Litvínove. Výpadok dodávky do ČR vlani spôsobil pokles výnosov na necelých 51 miliónov. Nie je jasný aký vplyv na odber českej ropy bude mať kríza. Česká ekonomika je tento rok v recesii, podobne ako ekonomiky viacerých krajín eurozóny. Situácia sa mala v druhej polovici tohto roka zlepšiť, ale návrat k hospodárskemu rastu ekonómovia odhadujú až v roku 2014.