Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Čo nebije priamo do očí, zostane nepovšimnuté.

Priateľ vám najlepšie pomôže s tým, čo vôbec nepotrebujete.

To čo chceme, je vždy o pár centimentrov ďalej, ako dosiahneme.

(Murphyho zákony v bájkach)
Rady podnikateľom

Kým lenivý myslí, chytrý urobí.

Kto sa raz popálil, aj iskry sa bojí.

Z nás si nikto strieľať nebude! Vyhlásenie dozornej rady spoločnosti Smith & Wesson.

(Myšlienky bez cla)
Človek očami klasikov

Koho šťastena rozmaznáva, príde o rozum.

Medzi ľuďmi sa nič nešíri rýchlejšie ako klebeta.

Múdreho človeka neľaká ani chudoba, ani smrť, ani väzenie.

(Myšlienky bez cla)
Informácie pre šéfa

Každá informácia, ktorú o veci získate, sa minimálne v päťdesiatich percentách prípadov ukáže byť chybnou.

Naproti tomu každá informácia, ktorú sa vám nepodarilo načas získať, ktorú sa vám nepodarilo načas získať, sa ukáže byť stopercentne správnou.

Ak do pevnosti môže vyliezť osol s vrecom zlata, tak nie je nedobytná.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Politika a politici

Politika je umenie vyvolávať problémy, vidieť ich všade, chybne ich hodnotiť a na ich odstránenie použiť najhoršie riešenia.

Bolo by lepšie, keby politici boli podvodníci pôvodom a nie povolaním.

Na tom, aby z prachu vesmíru vznikla Zem, pracoval celý vesmír tisícky rokov. Na to, aby sa Zem zmenila na vesmírny prach, stačí jeden hlúpy politik a pár sekúnd.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Ubytovacie zariadenia navštívilo v januári medziročne viac hostí

13. 3. 2024 Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku navštívilo v januári tohto roka 374.000 hostí, čo bolo medziročne viac o osem percent. Návštevnosť sa takmer vyrovnala hodnotám v turisticky úspešnom roku 2019, ale do hodnôt rekordného januára 2020 chýbalo ubytovateľom ešte 17 percent návštevníkov. Hostia strávili v hoteloch a penziónoch o takmer 11 percent viac nocí ako pred rokom, ich počet prekročil 958-tisíc, priemerná doba pobytu v januári predstavovala 2,6 noci. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Dvojtretinový podiel v štruktúre ubytovaných hostí tvorili domáci návštevníci, ich počet medziročne vzrástol na 238.000 hostí. V porovnaní s rekordným januárom 2020 (posledný január neovplyvnený pandémiou) chýbalo ubytovateľom 16 % domácich turistov (44-tisíc). Počet zahraničných návštevníkov medziročne narástol takmer o desatinu (na 136.000 cudzincov), bolo ich o 18 percent menej ako v roku 2020.
Najviac hostí navštívilo kraje zamerané na zimný cestovný ruch na horách, Žilinský a Prešovský, ktoré spolu tvorili viac ako polovicu celkovej návštevnosti. Oba tieto regióny mali nad 60-tisíc domácich hostí a líšili sa len počtom cudzincov, ktorých bolo výrazne menej v Prešovskom kraji. Na treťom mieste bol Bratislavský kraj, ktorý navštívilo 19 percent turistov SR a ako v jedinom regióne tu väčšinu hostí tvorili zahraniční hostia.
V medziročnom porovnaní návštevnosť vzrástla vo všetkých krajoch Slovensko okrem Košického kraja. Ani jeden región však nedosiahol rekordy počtu návštevníkov z januára 2020. Najbližšie k nim bol Žilinský kraj, ktorému chýbalo už len sedem percent hostí, ostatné regióny zaostávali dvojciferne. Najvýraznejší prepad o viac ako štvrtinu mali Trenčiansky, Nitriansky a Bratislavský kraj.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Zvýšenie komfortu pri platení správnych a súdnych poplatkov

9. 3. 2014 Nový systém úhrady správnych a súdnych poplatkov prostredníctvom tzv. elektronických kolkov prináša zásadnú zmenu v platení týchto poplatkov.
Zámerom je zvýšiť komfort občanov a firiem pri platení správnych a súdnych poplatkov, zjednodušiť a sprehľadniť celý systém a zvýšiť kvalitu finančného riadenia príjmov štátu. V rámci nového systému budú napríklad existovať viaceré možnosti platieb, teda bude možné platiť poplatky aj bezhotovostne. Centrálny platobný systém eKolok nahradí súčasnú formu platenia poplatkov papierovými kolkovými známkami postupne v priebehu roka 2014. Pôjde o jeden z najmodernejších systémov platenia poplatkov v Európe. Ministerstvo financií SR vyhlási obstarávanie na poskytovanie služieb centrálnej evidencie, zúčtovania a vrátenia poplatkov a na prevádzkovanie nového centrálneho systému pre platby poplatkov (eKolok). Prevádzkovateľ systému bude zabezpečovať výber, evidenciu, zúčtovanie a vracanie správnych a súdnych poplatkov prostredníctvom elektronického systému eKolok a plniť ďalšie úlohy vyplývajúce zo zmluvy. Podľa zákona o verejnom obstarávaní je nevyhnutné ku každej zmluve s finančným plnením realizovať verejné obstarávanie, ak sa na danú situáciu nevzťahuje zákonná výnimka. Zároveň však podľa zákona o správnych poplatkoch a zákona o súdnych poplatkoch môže byť prevádzkovateľom nového systému eKolok iba spoločnosť so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu, keďže výnos z týchto poplatkov je príjmom štátneho rozpočtu. A súčasne je podľa zákona splnomocnený zabezpečovať prevádzku systému len ten subjekt, ktorý doposiaľ vykonával distribúciu a predaj papierových kolkových známok. Zmluva bude uzatvorená na dobu desiatich rokov odo dňa nadobudnutia účinnosti zmluvy.

Príspevok na podnikanie pre nezamestnaných

26. 2. 2014 Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť patrí k najviac využívaným a zároveň najviac úspešným spomedzi aktívnych opatrení na trhu práce.
V najbližšom období sa predpokladá zvýšený záujem o uvedený príspevok. Nezamestnaní, evidovaní na úradoch práce, môžu dostať od štátu príspevok na začatie podnikania. Výška tohto príspevku závisí od celkovej ceny práce, typu regiónu a od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese, v ktorom uchádzač bude vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť. Od mája roku 2013 boli podmienky pre pridelenie príspevku zmiernené Nie je už potrebné absolvovanie prípravy na začatie prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti. Zmeny boli podľa neho motivované skúsenosťami z predchádzajúcich rokov a boli prijaté kvôli vyššej adresnosti a efektívnejšiemu využívaniu príspevku. Príspevok sa poskytuje len na čiastočnú úhradu nákladov a len tým uchádzačom o zamestnanie, ktorí sú evidovaní na úrade práce najmenej tri mesiace alebo najmenej 12 mesiacov v prípade, že v období šiestich mesiacov pred zaradením do evidencie pozastavili alebo skončili prevádzkovanie SZČ. Žiadosť sa podáva písomne na úrad práce, v ktorého územnom obvode bude mať živnostník prevádzku. Prikladá sa podnikateľský zámer a kalkulácia nákladov, ktoré sú podkladom pre komisiu vytvorenú výborom pre otázky zamestnanosti. Úspešný žiadateľ uzatvorí s príslušným úradom práce dohodu.

Prvý krát v histórii ceny nestúpajú

18. 2. 2014 Január 2014 však bol v histórii Slovenska z pohľadu cien výnimočný. Inflácia sa podľa Štatistického úradu SR medziročne nezmenila.
To, čo domácnosti v januári ušetrili na lacnejších energiách, minuli na mierne drahších potravinách. Spolu tak mohli vynaložiť za všetky tovary či služby podobnú sumu ako pred rokom. Takáto z pohľadu stavu peňaženky pozitívna situácia je zriedkavá. Inflácia spravidla obsah peňaženiek stenčuje. Inflácia v januári spomalila na 0,0 percenta a dosiahla podľa očakávaní historické minimum.

Upravené pravidlá pre múzea a galérie

18. 2. 2014 Múzeá a galérie budú od mája fungovať podľa upravených pravidiel. Prezident podpísal novelu zákona o múzeách a galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty.
Novela zákona reaguje na požiadavky z praxe národných kultúrnych inštitúcií – Slovenského národného múzea a Slovenskej národnej galérie. Spresňuje ustanovenia platného zákona, ktoré nemajú jednoznačný a zrozumiteľný charakter, napríklad pojmy ako galéria či vedomostný systém múzeí a galérií. Zavádza sa nový pojem – múzejné zariadenie a galerijné zariadenie. Právna norma novelizuje aj zákon o podmienkach vývozu a dovozu predmetu kultúrnej hodnoty pre určenie MK SR ako príslušného orgánu na vystavenie potrebného povolenia. Táto zmena nadväzuje na nové európske normy týkajúce sa vývozu tovaru kultúrneho charakteru. Novela zákona o múzeách a galériách zároveň upravuje i zákon o ochrane pamiatkového fondu. Spresňuje podmienky, za akých musí múzeum prijať do svojej správy archeologické nálezy, ak pochádzajú z archeologických výskumov v regióne, kde múzeum pôsobí.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viktória
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner