Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Márnivosť môže byť nebezpečná

Tým, že sa človek nafúkne, ešte sa nestane balónom a nezačne lietať.

V prvom kole vždy vyhráva krása tela. Občas dôjde aj na druhé kolo a tam jednoznačne vyhráva krása ducha. Problém je len v tom, že dnes sa nikomu nechce čakať na druhé kolo.

Čím menej vie človek o probléme, tým ľahšie sa mu rieši.

(Murphyho zákony v bájkach)
Život s Murphyho zákonmi

Ak sa vám zdá, že sa mýlite, tak sa určite mýlite.

Život je jeden veľký vtip, ibaže málo kto mu rozumie.

Neočakávajte, že tomu, čo sa dá predvídať, sa dá aj zabrániť.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Život je žart...

Muž zavolá na letisko a pýta sa: „Viete mi povedať, ako dlho trvá let odtiaľto do Paríža?“ „Moment, pane...“ „Hmmm, celkom rýchlo. Ďakujem.

Vždy si požičaj peniaze od pesimistu, pretože ten nikdy nečaká, že mu ich niekedy vrátiš.

Na policajnej stanici píše policajt zápisnicu o prepadnutí. „Mohli by ste mi povedať, ako ten útočník vyzeral?“ pýta sa policajt. „Samozrejme,“ odvetí muž. „Práve som mu to hovoril, keď ma začal mlátiť.“

(Myšlienky bez cla)
Ako si komplikovať život - II. večer

Ak by bolo lacnejšie kúpiť nové zariadenie, podnik zo zásady bude opravovať staré.

Ak pokus vyjde hneď na prvý raz, niekde sa stala chyba.

Dobre vymyslené podanie mizernej zásady vždy prekoná zlé podanie vynikajúcej zásady.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Informácie pre šéfa

Nie je žiadna hanba nebyť bohatým. Ale ani žiadna výhoda.

Čím menej rozumiete obsahu informáucie, tým viac ste kompetentný o nej rozhodnúť.

Ak do pevnosti môže vyliezť osol s vrecom zlata, tak nie je nedobytná.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Ubytovacie zariadenia navštívilo v januári medziročne viac hostí

13. 3. 2024 Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku navštívilo v januári tohto roka 374.000 hostí, čo bolo medziročne viac o osem percent. Návštevnosť sa takmer vyrovnala hodnotám v turisticky úspešnom roku 2019, ale do hodnôt rekordného januára 2020 chýbalo ubytovateľom ešte 17 percent návštevníkov. Hostia strávili v hoteloch a penziónoch o takmer 11 percent viac nocí ako pred rokom, ich počet prekročil 958-tisíc, priemerná doba pobytu v januári predstavovala 2,6 noci. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Dvojtretinový podiel v štruktúre ubytovaných hostí tvorili domáci návštevníci, ich počet medziročne vzrástol na 238.000 hostí. V porovnaní s rekordným januárom 2020 (posledný január neovplyvnený pandémiou) chýbalo ubytovateľom 16 % domácich turistov (44-tisíc). Počet zahraničných návštevníkov medziročne narástol takmer o desatinu (na 136.000 cudzincov), bolo ich o 18 percent menej ako v roku 2020.
Najviac hostí navštívilo kraje zamerané na zimný cestovný ruch na horách, Žilinský a Prešovský, ktoré spolu tvorili viac ako polovicu celkovej návštevnosti. Oba tieto regióny mali nad 60-tisíc domácich hostí a líšili sa len počtom cudzincov, ktorých bolo výrazne menej v Prešovskom kraji. Na treťom mieste bol Bratislavský kraj, ktorý navštívilo 19 percent turistov SR a ako v jedinom regióne tu väčšinu hostí tvorili zahraniční hostia.
V medziročnom porovnaní návštevnosť vzrástla vo všetkých krajoch Slovensko okrem Košického kraja. Ani jeden región však nedosiahol rekordy počtu návštevníkov z januára 2020. Najbližšie k nim bol Žilinský kraj, ktorému chýbalo už len sedem percent hostí, ostatné regióny zaostávali dvojciferne. Najvýraznejší prepad o viac ako štvrtinu mali Trenčiansky, Nitriansky a Bratislavský kraj.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Rekordne veľa Slovákov má prácu, nezamestnaných je 6,14 percenta ľudí

27. 11. 2017 K zlepšeniu situácie na slovenskom trhu práce prispel rast ekonomiky, ale aj zmena metodiky vo vykazovaní nezamestnanosti. Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku ku koncu októbra tohto roka oproti septembru klesla o 0,28 percentuálneho bodu na 6,14 percenta. Dosiahla tak nové minimum v novodobej histórii krajiny.
Medziročne bola miera nezamestnanosti minulý mesiac nižšia o 2,94 percentuálneho bodu. Informoval o tom na pondelkovej tlačovej konferencii generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) Marián Valentovič, za účasti ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) a predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD). "Veľmi dobrá správa je, že už dnes nemáme na Slovensku žiadny okres, kde by bola miera nezamestnanosti vyššia ako 20 percent. Už aj v Rimavskej Sobote, kde sme mali dlhodobý problém, nezamestnanosť klesla pod túto úroveň," povedal Fico.Najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti zaznamenali úrady práce v okrese Rimavská Sobota (19,83 %). Najnižšiu mieru nezamestnanosti (2,16 %) dosiahol okres Trnava. Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 167 278 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní so septembrom ide o pokles o 7 743 ľudí .Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 79 316 osôb. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na "péenke" alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 7,35 percenta. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,24 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 3,15 percentuálneho bodu. Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval v októbri 200 272 osôb. Medzimesačne to bol pokles o 6 615 osôb, v porovnaní s októbrom vlaňajška je to menej o 84 979 ľudí. Slovenskí zamestnávatelia už dlhšiu dobu upozorňujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a nových zamestnancov hľadajú aj v zahraničí. Slovensko pripravuje zjednodušenie podmienok pre zamestnávanie občanov tretích krajín mimo EÚ, ktoré je v súčasnosti až na výnimky regulované prostredníctvom vydávania povolení. Na konci októbra slovenské úrady práce evidovali viac ako 75.000 voľných pracovných miest. V medzimesačnom porovnaní to predstavovalo nárast o 413 miest. Najviac ich bolo v Bratislavskom kraji, a to 17.016 (podiel 22,6 %), najmenej 4947 v Košickom kraji (podiel 6,6 %).Z hľadiska štruktúry bolo podľa Valentoviča najviac voľných pracovných miest v profesiách operátori a montéri strojov a zariadení (28.703 miest), ďalej kvalifikovaní pracovníci a remeselníci (15.012 miest) a v kategórii pomocní a nekvalifikovaní pracovníci (12.343 miest). K zlepšeniu situácie na slovenskom trhu práce podľa odborníkov prispel rast ekonomiky a investície podnikov, ale aj zmena metodiky vo vykazovaní nezamestnanosti. Tento rok v máji vstúpila do platnosti novela zákona, ktorou štát sprísnil podmienky evidencie ľudí na úradoch práce.
(Zdroj: Sme.sk)

Nezamestnanosť neklesá všade

24. 11. 2017 Napriek tomu, že Slovensko dosahuje historické minimá v počte ľudí bez práce, regionálne rozdiely v krajine sa neznižujú. Nezamestnanosť v okresoch na západe krajiny klesá rýchlejšie ako v okresoch, kde je najviac ľudí bez práce. V diskusnej relácii na TABLET.TV to vyhlásil Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti.
„Vláda na základe zákona určila, ktoré okresy sú najmenej rozvinuté. Podľa stanoveného vzorca sa to najskôr týkalo 12 okresov a nedávno k nim pribudli ďalšie dva okresy. V tomto smere sa regionálne rozdiely neznižujú,“ zdôraznil Páleník, ktorý tvrdí, že okresy na Slovensku môžeme rozdeliť na tri skupiny. Sú výborné okresy, kde je veľmi nízka nezamestnanosť, potom priemerné okresy, kde sa jej miera pohybuje okolo priemeru, a potom veľmi zlé okresy, kde je jej miera na úrovni 1,4 až 1,6-násobku priemeru. Rastúca slovenská ekonomika by mala generovať nové pracovné miesta aj v nasledujúcich mesiacoch. Nezamestnanosť tak bude na Slovensku ďalej klesať, hoci pomalším tempom. Analytik Unicredit Bank Česká republika a Slovensko Ľubomír Koršňák spočítal, že ak by sa všetky voľné pracovné miesta podarilo obsadiť domácimi nezamestnanými registrovanými na úradoch práce, miera disponibilnej nezamestnanosti by klesla už len na 3,37 percenta. Miera evidovanej nezamestnanosti v SR v októbri 2017 dosiahla hodnotu 6,14 percenta. Medzimesačne sa znížila o 0,28 percentuálneho bodu (p. b.), medziročne klesla o 2,94 p. b. Dostala sa tak na najnižšiu úroveň v histórii samostatnosti SR.
(Zdroj: hnonline.sk)

Black Friday zarába obchodníkom čoraz viac

24. 11. 2017 Čoraz populárnejším piatkom „Black Friday“ sa začína predvianočný nákupný maratón, počas ktorého sa zľavy v obchodoch šplhajú na maximá. Záujem o čierny piatok z roka na rok stúpa a predajcovia sa doslova predbiehajú v boji o kupujúcich. Niektorí ponúkajú oproti pôvodným aj ceny nižšie o 80 percent. No i v tomto prípade platí staré známe heslo, že čo sa blyští, nemusí byť zlato. Nie všetky ponúkané zľavy sú také výrazné, ako sa zdajú.
Predávajúci zaznamenávajú každoročné zvýšenie záujmu o Black Friday zo strany nakupujúcich. „Zatiaľ čo vlani sa do tejto akcie zapojili najmä predajne s elektronikou, tento rok sa k nim pridali aj módne a kozmetické značky a ďalšie pribúdajú. Slováci stále citlivo reagujú aj na zľavy, preto očakávame počas víkendu zvýšenú návštevnosť,“ konštatuje Katarína Michaliaková, marketingová manažérka nákupného centra Avion. „V minulosti sme sa na akciu Black Friday nezameriavali, tento rok robíme prvý raz samostatnú cielenú kampaň. Naše skúsenosti z minulých rokov hovoria, že takéto krátkodobé akcie využívajú zákazníci na nákup drahších kusov oblečenia,“ vysvetľuje Jana Oleničová, marketingová riaditeľka Exisport.
(Zdroj: hnonline.sk)

Ďalšie investície v automobilovom priemysle

22. 11. 2017 Štyria výrobcovia komponentov pre automobilový priemysel plánujú na Slovensku investovať dohromady 65,1 milióna eur do rozšírenia existujúcej výroby súčiastok alebo do postavenia nového závodu. Vyplýva to z údajov Ministerstva hospodárstva, ktoré pripravilo návrh na udelenie investičných stimulov spomínaným podnikom.
Prostredníctvom investičných projektov by firmy mali v rôznych regiónoch krajiny vytvoriť celkovo 1097 nových pracovných miest. Investície ohlásili v čase rekordne nízkej nezamestnanosti, ktorá v októbri len tesne presiahla hranicu šiestich percent. Najväčším zo spomínaných zámerov je investícia podniku Dongil Rubber Belt Slovakia z juhokórejskej skupiny DRB holding, ktorý chce na rozšírenie výroby gumových tesnení vo svojej továrni na západnom Slovenskom vynaložiť 19,17 milióna eur. Firma, ktorá už v minulosti dostala stimuly od vlády, dodáva svoje výrobky slovenských továrni automobilky Kia Motors. Novú produkciu plánuje vyvážať do Ruska.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viktória
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner