U domácností sa prejavujú negatívne efekty inflácie, začnú obmedzovať spotrebu
12. 4. 2023
Do nasledujúcich mesiacov očakávame postupné klesanie spotreby domácností, a to najmä v niektorých druhoch maloobchodu, ale aj v službách," tvrdí Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne. V spotrebnom správaní domácností sa začínajú čoraz citeľnejšie prejavovať negatívne efekty vysokej inflácie. Uviedol to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank v komentári k údajom o februárových tržbách maloobchodu, ktoré zverejnil Štatistický úrad.
"Mierne prekvapivým je zloženie poklesu, ktorý ťahá predovšetkým zvyčajne stabilnejší predaj potravín. Vysvetlením tohto relatívne netypického javu by mohla byť štruktúra inflácie, ktorú ťahajú nahor práve potraviny. To negatívne zasahuje najmä nízkopríjmové domácnosti, ktoré sú tak nútené upravovať aj spotrebu základných položiek spotrebného koša, akými potraviny bezpochyby sú. Nemusí sa pritom jednať len o priame zníženie spotreby, ale aj o preskupenie nákupov potravín smerom k lacnejším a zvyčajne menej kvalitným alternatívam," spresnil. Na rozdiel od maloobchodu, tržby v hoteloch a reštauráciách vo februári podľa analytika rástli. Ich nárast mal však prevažne len technický charakter a bol len prirodzenou korekciou extrémne slabého januára, ktorého čísla ovplyvnil rekordne teplý prelom rokov. Vyššie tržby vo februári zaznamenal aj predaj a oprava áut. Spotreba podľa Koršňáka aj v nasledujúcich mesiacoch bude narážať na svoje limity plynúce najmä z rekordne vysokej inflácie. "Po vyčerpaní finančných vankúšov nižšej strednej a nízkopríjmovej skupiny domácností a odznení vianočného efektu – vyššia motivácia siahať na úspory – očakávame ďalšie utlmovanie spotreby domácností na Slovensku," dodal Koršňák.
S
(Zdroj: hnolnine.sk)
Okrem Bratislavy spustí Volkswagen od pondelka výrobu aj v Stupave a Martine
17. 4. 2020
Spoločnosť Volkswagen Slovakia začne po niekoľkotýždňovej prestávke vyrábať od budúceho pondelka 20. apríla okrem Bratislavy aj vo svojich fabrikách v Stupave a v Martine.
Bratislavský závod spustí v jednozmennej prevádzke jeden zo segmentov vyrábajúcich SUV vozidlá, o čom včera ako prvé informovali HN. V ďalších dvoch závodoch budú nabiehať časti produkcie s ohľadom na aktuálny dopyt. Informovala o tom hovorkyňa podniku Lucia Kovarovič Makayová. Firma pre zabezpečenie trvalej výroby prijala ďalšie nariadenia proti šíreniu ochorenia COVID-19. K už zavedeným opatreniam, ako je dodržovanie odstupu, hygiena rúk či povinné nosenie rúška, pribudlo napríklad meranie teploty pri vstupe do závodu alebo do zmluvného autobusu, reorganizácia sedenia v autobusoch a spoločných priestoroch či individuálna dezinfekcia pracovných nástrojov a okolia pracoviska.
Predaj áut padol takmer o polovicu
15. 4. 2020
Pre slabý dopyt po vozidlách sa opäť začína hovoriť o zavedení šrotovného. Automobilový priemysel zažíva najhoršiu ekonomickú krízu od roku 1945, výrobcovia podľa odhadov môžu prísť o viac ako sto miliárd eur.
Na celom svete sú neisté dodávky dielov pre výroby, odbyt na trhu i zdravie pracovníkov. Kombinácia týchto faktorov má na každom európskom trhu rovnaký výsledok. Prepady predajov vozidiel o desiatky percent. A Slovensko nie je výnimkou.
Naša ekonomika padla o 30 percent, hovorí Matovič
15. 4. 2020
Ako otvoríme slovenskú ekonomiku? Práve touto otázkou sa zaoberal v utorok od skorých ranných hodín tím elitných slovenských epidemiológov a infektológov, ktorí následne na poludnie spolu s premiérom Igorom Matovičom a ministrami zdravotníctva a hospodárstva predstúpili s novými informáciami o opatreniach, ktoré po veľkonočných sviatkoch pripravuje vláda.
Hoci sú však aktuálne štatistiky o šírení nákazy na Slovensku optimistické a podľa slov Matoviča by „akákoľvek európska krajina s nami vymenila miesto,“ na teraz sa uvoľňovania prísnych opatrení ľudia nedočkajú. Dôvodom sú „štyri otázniky“, alebo aj oblasti, v ktorých je naďalej hrozbou nekontrolované rozšírenie vírusu.
Ceny pohonných hmôt klesli
14. 4. 2020
Najviac zlacnelo LPG. Ceny 95-oktánového benzínu klesli o 1,73 percenta na 1,136 eura a 98- oktánového benzínu o 0,90 percenta na 1,318 eura Vývoj spotrebiteľských cien pohonných látok v 14. týždni 2020 v porovnaní s cenami v 13. týždni 2020 ovplyvnili nižšie ceny 95-oktánového a 98-oktánového benzínu, skvapalneného plynu (LPG), motorovej nafty a stlačeného plynu (CNG).
Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.. V 14. týždni 2020 v porovnaní s 13. týždňom 2020 sa znížili ceny 95-oktánového benzínu o 0,020 eura alebo o 1,73 percenta na 1,136 eura. Ceny 98- oktánového benzínu klesli o 0,012 eura alebo o 0,90 percenta na 1,318 eura. LPG o 0,012 eura alebo o 2,19 percenta na 0,536 eura, motorovej nafty o 0,010 eura alebo o 0,93 percenta na 1,070 eura a CNG o 0,059 eura alebo o 4,92 percenta na 1,139 eura.