Tržby v slovenskom priemysle sa dostali najnižšie za posledné roky
12. 8. 2019
Tržby v priemysle v júni poklesli o 7,4 percenta a dostali sa na najnižšiu úroveň od júla 2016.Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR, vývoj ovplyvnil pokles v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 12,8 percenta.V ťažbe a dobývaní to bol pokles o 7,8 percenta, v priemyselnej výrobe o sedem percent. Rast bol len v dodávke vody, čistení a odvode odpadových vôd, odpadoch a službách odstraňovania odpadov o 11 percent. Zo špeciálnych zoskupení priemyselných odvetví, ktoré sa najviac podieľali na celkovom poklese tržieb, najvýznamnejšie zníženie zaznamenali podľa úradu vo výrobe dopravných prostriedkov o 6,8 percenta.
V dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu to bol pokles o 12,8 percenta, vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 41,9 percenta, vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 8,4 percenta a vo výrobe strojov a zariadení inde nezaradených o 8,2 percenta.
Celkové tržby v priemysle sa v prvom polroku zvýšili o 4,1 percenta. Vývoj ovplyvnil podľa úradu rast v dodávke vody, čistení a odvode odpadových vôd, odpadoch a službách odstraňovania odpadov o 13,3 percenta, v priemyselnej výrobe o 5,4 percenta, v ťažbe a dobývaní o 3,7 percenta. Pokles bol v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 6,1 percenta. Ďalšie dáta ukazujú, že mzdy v priemysle rastú pomalšie Niekoľkomesačné spomaľovanie rastu miezd v priemysle vyvrcholilo ich medziročným poklesom v júni. "Predpokladáme, že vplyv na to mala najmä variabilná zložka miezd a súvisí to so slabnúcim rastom priemyslu v dôsledku slabnúceho externého dopytu, najmä z Nemecka," uviedol pre agentúru SITA analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Tento trend by podľa neho mohol pretrvávať aj nasledujúce mesiace. "Cyklické spomaľovanie ekonomického rastu by malo uvoľniť aj trh práce, čo by mohlo postupne zmierniť i tlak na rast miezd," tvrdí. Trh práce na západe krajiny by však mal podľa Koršňáka zostať aj napriek očakávanému uvoľneniu napätý a nedostatok pracovnej sily by sa mal len zmierniť. "Tlak na rast tarifných miezd tu pravdepodobne preto stále zostane, hoci by už nemusel byť až tak výrazný ako v minulých rokoch," očakáva. Variabilná zložka mzdy by však v niektorých mesiacoch, podobne ako v júni tohto roka, mohla podľa analytika celkový rast priemernej mzdy v odvetví úplne vymazať. Ako pre agentúru SITA upozornila analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová, mzdy v priemysle ešte v prvom kvartáli tohto roka rástli medziročne približne o šesť percent. Júnový mierny medziročný pokles miezd v priemysle podľa nej prichádza po raste v máji o desať percent. "Predpokladám, že časť variabilných odmien mohla byť vyplatená o mesiac skôr. Uvidíme v ďalších mesiacoch, či ide len o výkyv alebo sa v priemysle znižovali rôzne príplatky, či odmeny," povedala. Priemerná hrubá mesačná v priemysle v júni tohto roka medziročne klesla o 1,1 percenta na 1 125 eur. Hrubý mesačný zárobok nad tisíc eur mali v júni tohto roka zamestnanci v šiestich odvetviach. Na čele je už dlhodobo odvetvie informačných a komunikačných činností, kde hrubá mzda v júni medziročne stúpla o 2,6 percenta na 1 943 eur. Za ním nasledoval priemysel so spomínaným hrubým zárobkom 1 125 eur. Hrubou mzdou nad tisíc eur sa môžu pochváliť aj zamestnanci v predaji a oprave motorových vozidiel, ktorí v júni dostávali v priemere 1 043 eur, čím si medziročne polepšili o 3,8 percenta.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Počet poberateľov sociálnych dávok sa zvyšuje
28. 1. 2013
Na konci r. 2012 sociálne dávky dostávalo 183,2 tisíc osôb, čo bol v porovnaní s novembrom nárast o 1,9 tisíc ľudí.
Počet poberateľov dávky v hmotnej núdzi v decembri po siedmich mesiacoch neustáleho poklesu opäť vzrástol.
Medziročne sa počet poberateľov týchto dávok posledný mesiac minulého roka znížil o 2,1 tisíca.
Na dávky v hmotnej núdzi bolo po zohľadnení ostatných členov rodiny celkovo odkázaných 354,9 tis. osôb, čo je 6,57 % z celkového počtu obyvateľov na Slovensku.
Nezamestnanosť je najvyššia od mája 2004
23. 1. 2013
Na konci minulého roka výrazne stúpol počet ľudí bez práce.
V tomto roku budú ešte pribúdať ďalší, tvrdia analytici.
Vyše 390-tisíc ľudí bolo minulý mesiac schopných nastúpiť do práce, ale neboli pre nich pracovné miesta.
V decembri bola nezamestnanosť u nás rekordná, dosiahla takmer 14,5 percenta.
Ide o najvyššiu mieru nezamestnanosti od mája 2004. Počet ľudí bez práce pribúda štyri mesiace po sebe.
Každý druhý živnostník vraj plánuje prejsť na eseročku
23. 1. 2013
Viac ako polovica živnostníkov plánuje v reakcii na zmeny v daňovo - odvodovom systéme prejsť na inú formu podnikania.
Viacerí živnostníci sú však viazaní príspevkom na podnikanie od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, prípadne majú tak nízky obrat, že pre nich iná forma podnikania nemá význam.
Ešte väčšia časť živnostníkov plánuje skončiť s uplatňovaním paušálnych výdavkov, ktoré sa od začiatku roka obmedzili. Zatiaľ čo v roku 2012 využila možnosť uplatniť si paušálne výdavky skoro polovica z respondentov, v tomto roku chce až 77,4 % prejsť na účtovanie skutočných preukázateľných výdavkov.
Drastické škrty v Pobaltí receptom pre Slovensko?
22. 1. 2013
Slovensko čaká v roku 2014 ďalšie uťahovanie opaskov.
Štíhlejší má byť tentoraz štát v oblasti výdavkov. Drastickými škrtmi prešli napríklad pobaltské štáty. Aj keď najprv prešli šokovou terapiou, neskôr sa vrátili k silnému hospodárskemu rastu. Analytici nie sú však jednotní v tom, či to je recept aj pre Slovensko.
Na Slovensku patria verejné výdavky medzi najmenšie k pomeru HDP v celej EÚ.