Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Kolíska práva

Otcov zločin alebo trest nemôže nijako poškvrniť syna.

Rozoznať pravdu a lož je veľmi ťažké umenie.

Falošný svedok neostane bez trestu a ten, kto klame, sa nezachráni.

(Myšlienky bez cla)
Nebo je v nebi

A čo to, pán Kohn, že vaša pani tak náhle zomrela? Čo jej bolo? Ale, ja ani sám neviem. Takto v noci ma zobudí a vraví: „Ty, Max, mne akosi nie je dobre.“ No a ja som jej povedal: „Ale, Sára, a komu je dnes dobre?!“

O Bohu je známe, že je všemohúci a vševediaci. Napriek tomu sa nikdy nemieša do obchodov, ktoré robia medzi sebou smrteľníci. Zlé jazyky tvrdia, že preto, lebo raz sa už popálil.

Keď si ťava rohy pýta, obyčajne príde o ucho. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)
Hlúposti sa medze nekladú

Veci, ktorých sa vzdáš, môžu byť použité proti tebe.

Prvý na rade je vždy ten, kto vytřča z radu.

Spoza dostatočne veľkého oltára nevidieť somára. Preto nikdy nevieš, komu sa práve klaniaš.

(Murphyho zákony v bájkach)
Zákony odkladania

Najbližšie k náboženstvu má zdravotníctvo. V dnešnej dobe najúčinnejším liekom je viera. Všetko ostatné je buď finančne nedostupné, alebo to distribučné firmy nedodali.

Nič nie je natoľko jednoduché, aby sa to nedalo sfušovať.

Odkladanie práce nás ochráni od poverenia inými úlohami.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Kde končí pozemská púť

Kým človek chodí po matičke zemi, robí hlúposti a tára hlúposti. Keď zomrie, píšu mu zasa príbuzní hlúposti na náhrobný kameň. Možno preto, aby nebožtíka trochu pobavili.

V živote existujú len dve istoty: to, že človek raz zomrie, a to, že dokiaľ nezomrie, musí platiť dane. Aj keď o tom všetci vedia, každý sa tomu bráni – smrti aj plateniu.

Človek počas svojej pozemskej púte narobí svojim blízkym často starosti. A zo zotrvačnosti v tejto zábave pokračuje aj po smrti.

(Zrnká úsmevu)

Trestný zákon po novom

19. 4. 2022 Cieľom novely zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon je odstrániť problém spočívajúci v neprimerane prísnom postihovaní prechovávateľov alebo užívateľov marihuany, tiež umožniť zníženie už uložených trestov za taký trestný čin, ktorý bude po novom trestaný miernejšie.
Právna úprava poznala prechovávanie omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov pre vlastnú potrebu s určením maximálnych kvantitatívnych limitov počítaných podľa obvykle jednorazovej dávky. Tie sa už dnes vzťahujú aj na prechovávateľov marihuany.
Zavádza sa v súvislosti s vyššie uvedeným účelom osobitná skutková podstata prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú potrebu za zachovania množstevných limitov, s nižšou hornou hranicou trestnej sadzby – vo výške jedného roka a dvoch rokov.
V záujme prevencie sa však v prípadoch prechovávateľov trestaných podľa § 171 ods. 1 alebo 2 tiež má ponovom v § 40 umožniť, aby súd podmienečne upustil od ich potrestania v prípade, že páchateľ (prechovávateľ omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú potrebu) bude súhlasiť s ochranným liečením podľa § 73.
Zavádza sa, aby páchatelia, ktorí sa trestného činu prechovávania drog nad množstvá považované v § 135 za množstvá vlastnej potreby (a to často iba mierne prekračujúc 10 dávok), dopustia v súvislosti s omamnou alebo psychotropnou látkou z rastlín rodu konopa, boli tiež potrestaní trestom s nižšou hornou hranicou trestnej sadzby – odňatím slobody na 3 roky až 7 rokov (namiesto doterajších 3 až 10 rokov), a v prípade recidívy trestom na 5 rokov až 10 rokov (nový § 172 ods. 2) namiesto doterajších 10 až 15 rokov. Odseky 3, 4 a 5 v § 172 budú upravovať ten istý skutok vo vzťahu k iným drogám, a tiež dílerstvo, kde zostáva právna úprava a aj výška trestu zachovaná v rovnakej výške ako je tomu doteraz, kopírujúc doterajšie znenie § 172. Odseky 6, 7 a 8 upravujúce kvalifikované skutkové podstaty tohto trestného činu zostávajú zachované a majú aj v prípade látky z rastlín rodu konopa zabezpečiť rovnako vysoké tresty ako v prípade ostatných drog – ide tu totiž o tresty pre tých, ktorí drogy prechovávajú vo veľkom rozsahu alebo ich distribuujú deťom, či prípadne spôsobia závažný následok ako je ťažká ujma na zdraví alebo smrť.
V ust. § 173 ods. 1 o prechovávaní predmetu na výrobu drog (kam sa v praxi niekedy radí i pestovanie rastlín z rodu konopa) sa odstraňuje spodná hranica trestnej sadzby (doteraz to bol jeden rok), s cieľom umožniť súdom zohľadniť všetky okolnosti každého jednotlivého prípadu a odstrániť neprimeranú tvrdosť zákona.

K

Voľných pracovných miest ubúda, prijímajú sa opatrenia

21. 1. 2009 Podľa štatistík denne ubúda voľných pracovných miest. Svetová hospodárska kríza priniesla útlm výroby, rušenie prevádzok, prepúšťanie a vracanie sa Slovákov zo zahraničia. Škody na ekonomike, a tým aj na trhu práce narobila aj plynárenská kríza.
Nové opatrenia, ktoré  prijalo ústredie práce spolu s ministerstvom práce môžu vplyvy krízy na trh práce zmierniť. K zamestnávateľom by sa cez národný projekt 11 malo v najbližšom období dostať vyše 6 a pol milióna eur, ktoré by sa mali investovať do vzdelávania ľudí. Vyše 3,3 milióna eur zase rozdelí medzi ľudí s ohrozeným pracovným miestom projekt 100. Príspevky by mali byť aj za sťahovanie za prácou, samozamestnanie či rekvalifikáciu.  Situácia teda nie je neriešiteľná.  
(Zdroj: HNONLINE)

Správne návyky v elektronickom bankovníctve

20. 1. 2009 Podľa odborníka pre oblasť bezpečnosti IT je internet banking Čechách a na Slovensku vcelku bezpečný. Pravda, len ak nezlyhá človek.
V praxi sa dá poukázať na niektoré rezervy. Najväčšie sú tie, kde banky nechávajú rozhodnutie o úrovni zabezpečenia na klientoch. Nie všetci užívatelia si dostatočne uvedomujú riziká, ktoré ich v prostredí internetu čakajú. Banky robia chybu, ak vyššie úrovne zabezpečenia ponúkajú ako nadštandardné  služby za príplatok. Tým klientov priamo finančne motivujú aby riskovali. Preto by mali klientom umožňovať len také spôsoby zabezpečenia, v ktorých je úroveň rizika akceptovateľná. A rozhodne by si nemali nechať za vyššiu bezpečnosť priplácať. Dôležité správne návyky
- vypnutie internetového prehliadača po jeho využití na prístup k účtu
- nenechať automatický systém ukladať prístupové heslá (je lepšiu túto funkciu v počítači vypnúť a nepoužívať vôbec. Cena za pohodlie môže byť príliš vysoká.)
-  používatelia certifikátov by ich mali mať uložené na prenosnom médiu, ktoré je ideálne zabezpečené prístupovým kódom, nikdy nie na disku počítača
- vhodné je nastavenie povoleného denného limitu pre transakcie. Budúcnosť
Nástup nových autentizačných, čiže prihlasovacích metód z oblasti dvojfaktorového zabezpečenia možno očakávať už v blízkej budúcnosti. Vo vzdialenejšej  budúcnosti možno očakávať nárast technológií založených na biometrii.  
(Zdroj: HNONLINE)

Slovenská ekonomika si aj v budúcom roku zachová prvú priečku v EÚ

20. 1. 2009 Ekonomiku by mal naďalej ťahať silný domáci dopyt, vládna spotreba a investície.
Rast investícií majú povzbudiť najmä infraštruktúrne projekty. Napriek tomu dôjde k spomaleniu hospodárstva a to v dôsledku problémov v ostatných európskych krajinách.  Podľa prognózy Európskej komisie  sa očakáva rast HDP na úrovni 2,7 percenta, slovenské ministerstvo financií odhaduje na tento rok až 4,6 percentný rast HDP.  
(Zdroj: HNONLINE)

Pokles hodnoty firiem na burzách

19. 1. 2009 Počas roka 2008 klesla hodnota akcií sto najdrahších spoločností sveta o 42 percent.
Prehĺbila sa dôvera voči americkým spoločnostiam, straty utrpela povesť čínskych aj ruských firiem. Medzi tristo hodnodenými firmami bola iba jedna firma zo strednej Európy. Takéto zistenia udáva poradenská spoločnosť Ernst & Young. V dôsledku finančnej krízy sa investori sa odklonili od energetických a finančných firiem, ktorých akcie čelili silnému predajnému tlaku. Kríza posilnila postavenie sektorov, ktoré sú menej závislé od hospodárskeho cyklu a to farmaceutické a potravinárske spoločnosti.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner