Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život je obchod

Život obchodníka je jedným veľkým dobrodružstvom. Ak jeho tovar nejde na odbyt, je zle. Ak jeho tovar ide na odbyt, tiež to nemusí byť dobre.

Nie je umenie nakupovať, keď človek má peniaze. Ale kúpiť za päť prstov a šiestu dlaň dokáže len umelec.

Podnikanie a súdne spory sú ako siamské dvojčatá – jedno by bez druhého nemohlo plnohodnotne existovať. Problém je len v tom, že sa nedá súčasne aj podnikať, aj súdiť sa. Na tomto je postavený advokátsky chlebíček. A treba povedať, že je to chlebíček dosť mastný...

(Zrnká úsmevu)
Dobrá rada stojí groš

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)
Manželstvo je podnik

Najhoršie je, keď vypukne panika a všetci sa tlačia von. Vtedy žiadne argumenty nezaberajú, ak len za argument nepovažujeme poriadne zaucho.

Pani Kohnová vstúpi do nočného baru a pýta sa čašníka: „Prosím vás, nie je tu môj manžel?“ „Nie je, madam,“ úslužne odpovedá čašník. „Ale veď ani neviete, ako sa volá a hneď mi odpovedáte, že tu nie je!“ „Tu nikdy nie je žiadny manžel, madam“ odpovedá sucho čašník.

Manželstvo je omyl, ktorého by sa mal dopustiť každý muž. (Kessel)

(Zrnká úsmevu)

Trestný zákon po novom

8. 4. 2022 Cieľom novely zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon je odstrániť problém spočívajúci v neprimerane prísnom postihovaní prechovávateľov alebo užívateľov marihuany, tiež umožniť zníženie už uložených trestov za taký trestný čin, ktorý bude po novom trestaný miernejšie.
Právna úprava poznala prechovávanie omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov pre vlastnú potrebu s určením maximálnych kvantitatívnych limitov počítaných podľa obvykle jednorazovej dávky. Tie sa už dnes vzťahujú aj na prechovávateľov marihuany.
Zavádza sa v súvislosti s vyššie uvedeným účelom osobitná skutková podstata prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú potrebu za zachovania množstevných limitov, s nižšou hornou hranicou trestnej sadzby – vo výške jedného roka a dvoch rokov.
V záujme prevencie sa však v prípadoch prechovávateľov trestaných podľa § 171 ods. 1 alebo 2 tiež má ponovom v § 40 umožniť, aby súd podmienečne upustil od ich potrestania v prípade, že páchateľ (prechovávateľ omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú potrebu) bude súhlasiť s ochranným liečením podľa § 73.
Zavádza sa, aby páchatelia, ktorí sa trestného činu prechovávania drog nad množstvá považované v § 135 za množstvá vlastnej potreby (a to často iba mierne prekračujúc 10 dávok), dopustia v súvislosti s omamnou alebo psychotropnou látkou z rastlín rodu konopa, boli tiež potrestaní trestom s nižšou hornou hranicou trestnej sadzby – odňatím slobody na 3 roky až 7 rokov (namiesto doterajších 3 až 10 rokov), a v prípade recidívy trestom na 5 rokov až 10 rokov (nový § 172 ods. 2) namiesto doterajších 10 až 15 rokov. Odseky 3, 4 a 5 v § 172 budú upravovať ten istý skutok vo vzťahu k iným drogám, a tiež dílerstvo, kde zostáva právna úprava a aj výška trestu zachovaná v rovnakej výške ako je tomu doteraz, kopírujúc doterajšie znenie § 172. Odseky 6, 7 a 8 upravujúce kvalifikované skutkové podstaty tohto trestného činu zostávajú zachované a majú aj v prípade látky z rastlín rodu konopa zabezpečiť rovnako vysoké tresty ako v prípade ostatných drog – ide tu totiž o tresty pre tých, ktorí drogy prechovávajú vo veľkom rozsahu alebo ich distribuujú deťom, či prípadne spôsobia závažný následok ako je ťažká ujma na zdraví alebo smrť.
V ust. § 173 ods. 1 o prechovávaní predmetu na výrobu drog (kam sa v praxi niekedy radí i pestovanie rastlín z rodu konopa) sa odstraňuje spodná hranica trestnej sadzby (doteraz to bol jeden rok), s cieľom umožniť súdom zohľadniť všetky okolnosti každého jednotlivého prípadu a odstrániť neprimeranú tvrdosť zákona.
K

Kríza slovenského zahraničného obchodu

16. 1. 2009 Podľa údajov Štatistického úradu klesol v novembri export SR medziročne o 16 % a import o 13 %. Sú to najhoršie výsledky za ostatných desať rokov.
Slovensko ako otvorená ekonomika tak v novembri pocítilo krízu už naplno. Aj keď štruktúra zahraničného obchodu nebola zatiaľ zverejnená, možno očakávať, že export najviac ťahá ku dnu vývoz automobilov.  
(Zdroj: TREND)

Neprimerané podmienky v obchodnom vzťahu

16. 1. 2009 Protimonopolný úrad, dodávatelia, obchodné reťazce a ministerstvo hospodárstvo majú rozdielne názory na novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchodnom vzťahu.
Protimonopolný  úrad SR (PMÚ) kritizuje  návrh novely zákona o neprimeraných podmienkach  v obchodných vzťahoch poškodiť domácich dodávateľov. Novelou, ktorú predložilo ministerstvo hospodárstva,  by sa od 1. apríla tohto roka zakázali neprimerané podmienky  v obchodnom vzťahu bez ohľadu na to, či je dodávateľ na odberateľovi ekonomicky závislý alebo nie. Podľa PMÚ novela vychyľuje asymetriu dodávateľsko-odberateľských vzťahov v prospech dodávateľov. Dodávatelia tvrdia, že novelu potrebujú preto, lebo obchodné reťazce, najmä hypermarkety a supermarkety zneužívajú svoju ekonomickú silu vo vzťahoch s nimi. Rezort hospodárstva navrhovanú novelu zdôvodňuje tým, že odberatelia podmieňujú uzatváranie zmlúv s dodávateľmi podpísaním písomného vyhlásenia, že nie sú na odberateľovi ekonomicky závislí. Ako jednu z neprimeraných podmienok v obchodných vzťahoch zákon definuje predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi za cenu nižšiu, ako je jeho výrobná alebo nákupná cena, a to na náklady dodávateľa.      
(Zdroj: SME)

Špekulatívny nákup nehnuteľností končí

15. 1. 2009 Podľa zistení Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) by sa v roku 2009 mali na trh vrátiť obyčajní kupujúci, ktorí stále vyčkávajú na optimálnejšie ceny.
Zmenám v oficiálnych cenníkoch sa developeri v roku 2008 snažili vyhnúť tým, že potenciálnym záujemcom o kúpu nehnuteľností ponúkali najmä pri novostavbách zadarmo rôzne doplnky. Niektoré developerské projekty sa podľa NARKS nielen v tomto roku ale pravdepodobne ani v nasledujúcich nezačnú realizovať. Nové projekty, ktoré sa v súčasnosti pripravujú, budú mať už reálne ceny, ktoré budú odzrkadlovať súčasnú situáciu na trhu s nehnuteľnosťami.  Pozvoľna sa zväčšuje aj rozdiel medzi cenami novostavieb a starších bytov.  
(Zdroj: AKTUÁLNE)

Meny okolitých štátov sa oproti euru oslabili

15. 1. 2009 V stredu meny okolitých štátov oproti euru strácali. Bolo to spôsobené tým, že investori sťahovali svoje prostriedky do menej rizikových mien.
Česká koruna stratila oproti euru zhruba o 50 halierov (z 26,565 CZK/EUR na 27,088 CZK/EUR). Oslabil poľský zlotý (zo 4,145/PLN/EUR na 4,188 PLN/EUR) aj maďarský forint (z 273/700 HUF/EUR na 282,250 HUF/EUR). Dolár považujú investori aj naďalej za bezpečnejší ako euro.  
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner