Trestný zákon - zmeny
3. 2. 2020
Cieľom novely zákona od 1. 1. 2020 bolo doplniť do Trestného zákona skutkovú podstatu nového trestného činu - Podpora a propagácia sexuálnych patologických praktík a niektorých porúch sexuálneho zamerania (§ 372a), ktorý má ochraňovať spoločnosť voči podpore a verejnej propagácií rôznych sexuálnych patologických praktík a najzávažnejších porúch sexuálneho zamerania, ktorými sú pedofília, nekrofília a zoofília.
Najmä internet a sociálne siete dnes umožňujú rýchlejšie a jednoduchšie verejné šírenie správ aj rôzneho nemravného obsahu, preto je nevyhnutné stanoviť nové prísnejšie hranice pred týmito osobitnými formami obťažovania v oblasti mravnosti.
Návrh skutkovej podstaty tohto nového trestného činu je aj reakciou na doteraz publikované články o niektorých sexuálnych patologických praktikách, resp. poruchách sexuálneho zamerania, ktoré svojim obsahom tieto v spoločnosti propagovali, resp. ospravedlňovali, pričom trestnoprávna zodpovednosť takéhoto konania v Trestnom zákone Slovenskej republiky absentovala.
Podľa predkladateľov tohto návrhu zákona je nutné v Trestnom zákone vymedziť nové hranice pre možné verejné informovanie o rôznych sexuálnych patologických praktikách a najzávažnejších poruchách sexuálneho zamerania; keďže je potrebné nie len morálne, ale aj trestnoprávne, odsúdiť konanie, ktorého možným následkom je napríklad zvýšené páchanie trestných činov proti ľudskej dôstojnosti. Zavedenie takéhoto trestného činu tak predstavuje preventívne opatrenie vôbec voči vzniku obetí trestných činov proti ľudskej dôstojnosti. Verejné ospravedlňovanie, či hrubé zľahčovanie rôznych sexuálnych patologických praktík alebo porúch sexuálneho zamerania totižto môže u časti verejnosti, a najmä u rizikových jednotlivcov, vzbudiť dojem v spoločenskú akceptáciu takéhoto patologického sexuálneho konania, ktoré je v niektorých prípadoch v Trestnom zákone jednoznačne kvalifikované ako trestný čin, a teda môže rizikových jednotlivcov aj aktivizovať k súvisiacemu trestnému konaniu
Nová investícia v Brne ponúka príležitosť aj slovenským IT-čkárom
5. 10. 2015
Konica Minolta otvorila prevádzku prvého výskumného a vývojového R&D centra v Európe. Investícia nadväzuje na otvorenie inovačného centra BIC (Business Innovation Centre) Konica Minolta, ktoré sa tu uskutočnilo tento rok v marci.
eho úlohou je vyhľadávanie aktívnych obchodných príležitostí, zber nápadov a prianí od zákazníkov a vznik nových obchodných modelov. Na základe zadania od BIC sa špecialisti R&D centra následne postarajú o technologický vývoj a realizáciu inovačných riešení. Obe brnenské centrá by mali do troch rokov zamestnávať viac ako 100 IT odborníkov.
zdroj: hnonline.sk
Aerolinka Ryanair bude lietať aj do Bruselu
1. 10. 2015
Bratislava bude mať od 1. apríla budúceho roka priame letecké spojenie s Bruselom. Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair bude pravidelnú linku na hlavné bruselské letisko Zaventem prevádzkovať šesťkrát týždenne okrem soboty.
Ryanair bude v letnom letovom poriadku od konca marca budúceho roka prevádzkovať z Bratislavy osemnásť pravidelných liniek. Plánuje pritom týždenne 78 spiatočných letov. Okrem spojenia do Bruselu oproti tohtoročnej letnej sezóne pridá aj linku do Manchestru s troma letmi v týždni.
Novinkou bude aj pravidelné spojenie do Berlína na letisko Schönefeld so siedmimi letmi v týždni. Túto linku začne Ryanair prevádzkovať už 27. októbra tohto roku počas zimného letového poriadku.
zdroj: hnonline.sk
Volkswagen sa topí v emisnom škandále
22. 9. 2015
Akcie nemeckej automobilky Volkswagen sa včera prepadli najhlbšie za posledných sedem rokov. Pokles dosiahol viac ako 20 percent. Stačilo na to málo. Šéf koncernu Martin Winterkorn cez víkend potvrdil, že automobilka podviedla americké regulačné úrady.
Do svojich dieselových vozidiel nainštalovala softvér, ktorý zatajoval skutočné množstvo vypúšťaných emisií z nemeckých áut.Automobilke teraz hrozí pokuta až do výške 18 miliárd dolárov. Navyše druhý najväčší výrobca áut sveta musí zastaviť predaj svojich modelov Jetta a Passat, ktorých sa emisný škandál týka.
zdroj: hnonline.sk
Zavedenie hraničných kontrol kazí biznis aj spoločnostiam pôsobiacim na Slovensku.
17. 9. 2015
Stovky kamiónov a nákladných áut. Kilometrové kolóny a niekoľkohodinové čakanie na prechod do druhého štátu. Frimy začínajú cítiť prvé dosahy opätovného zavedenia hraničných kontrol.
Brusel situáciu nateraz upokojuje. Problémom však podľa odborníkov je, že ak by došlo k predĺženiu tejto lehoty, komisia nemá páky na dodržiavanie tejto lehoty. Naopak, páky hľadá na štáty, najmä V4, ktoré odmietajú prijatie utečencov na základe kvót. Tie považuje Západ za jednu z možností, ktorá by mohla upokojiť utečeneckú krízu. Situácia sa totiž vyhrotila do súčasnej situácie po tom, ako Nemci prestali zvládať nápor migrantov a v nedeľu podvečer pristúpili k zavedeniu hraničných kontrol. Posilnené stráženie zaviedli aj Rakúsko, Maďarsko, Česko a Slovensko.
zdroj: hnonline.sk