Stavebná produkcia sa v auguste medziročne prepadla o 11,5 %
14. 10. 2024
Bol to najhorší výsledok od októbra 2020. Produkcia v stavebníctve dosiahla v auguste úroveň 620,2 milióna eur, čo znamená medziročný prepad o 11,5 %. Bol to najhorší výsledok od októbra 2020.
Stavebné odvetvie zápasí s poklesom svojej výkonnosti už od decembra minulého roku, medziročný rast produkcie evidovalo len v apríli 2024. Po zohľadnení vplyvov sezónnosti sa stavebná produkcia znížila o 4,3 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Zaostávanie celého odvetvia spôsobil najmä prepad rozhodujúcej domácej novej výstavby o 14,6 %, ale aj pokles tuzemských prác na oprave a údržbe o 5,2 %. Rástla iba najmenšia zložka - ostatné práce, a to až o štvrtinu. Stavebná produkcia realizovaná v SR tvorila takmer 90 % celkového objemu stavebníctva.
V súhrne za osem mesiacov roka 2024 stavebná produkcia dosiahla takmer 4,5 miliardy eur, čo bolo medziročne menej o 5,4 %. Nižší výkon ako pred rokom mali všetky zložky domácej produkcie, dominantná nová výstava o 7,5 % a opravy a údržba o 1,8 %. Z hľadiska výrobného zamerania výstavba budov poklesla o 3,6 % a práce na inžinierskych stavbách o 12,3 %. Mierne navýšenie sa prejavilo len pri prácach v zahraničí.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Stavebníctvo ďalej padá, ľudia miznú za hranice
7. 12. 2020
Výsledky našej ekonomiky za tretí kvartál boli príjemným prekvapením. Platí to takmer pre všetky sektory okrem stavebníctva, ktoré, naopak, zaznamenalo ďalší pokles a skončilo na medziročnom mínuse o viac ako štvrtinu.
Trend je naozaj negatívny a čakáme, že takto bude aj pokračovať,“ myslí si Pavol Kováčik, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska. Do novembra sľubovaný stavebný zákon neprišiel, rezort dopravy dal prioritu na nepripravené projekty a vicepremiérka Veronika Remišová ešte len organizuje prvotné stretnutie o prípadnej podpore
V
Rozpočtové pravidlá VS
4. 12. 2020
Novelou zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy sa zabezpečuje plnenie úloh vyplývajúcich z Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky na roky 2020 – 2024 vo vzťahu k posilneniu transparentnosti verejných financií.
Dopĺňajú a precizujú sa pravidlá pre tvorbu a použitie rezerv v štátnom rozpočte, ktorými sa má dosiahnuť sprehľadnenie ich tvorby a použitia. Zároveň sa ustanovujú obsahové náležitosti informácie o hospodárení s rozpočtovými rezervami, ktorú predkladá vláda Slovenskej republiky Národnej rade Slovenskej republiky, čo prispeje k posilneniu transparentnosti vo vzťahu k hospodáreniu s rozpočtovými rezervami.
Zákonom sa zabezpečuje, aby sa prognózy Výboru pre daňové prognózy v plnej miere preberali do návrhu rozpočtu verejnej správy, a to vypustením možnosti, aby návrh rozpočtu verejnej správy obsahoval daňové a odvodové príjmy štátneho rozpočtu, ktoré neboli obsiahnuté v prognóze Výboru pre daňové prognózy.
Novelou sa zároveň upravujú jednotné pravidlá a podmienky poskytovania návratných finančných výpomocí zo štátnych finančných aktív, na základe ktorých návratnú finančnú výpomoc zo štátnych finančných aktív bude možné poskytnúť obciam, vyšším územným celkom a iným právnickým osobám, a to len po predchádzajúcom súhlase vlády Slovenskej republiky.
Zároveň sa stanovuje povinnosť ministerstvu financií zverejňovať očakávanú skutočnosť bežného rozpočtového roka v porovnaní so schváleným rozpočtom verejnej správy na bežný rozpočtový rok.
K
Financovanie základných škôl, stredných škôl a školských zariadení
4. 12. 2020
Cieľom novely zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení je úprava niektorých aspektov financovania regionálneho školstva vzhľadom na zavedenie povinného predprimárneho vzdelávania.
Novela zákona upravuje tieto základné okruhy riešení:
- zber údajov za deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v „bežných“ materských školách,
- dodatočný zber údajov za deti materských škôl po 15. septembri príslušného školského roka na účely určovania normatívneho príspevku a na účely rozdeľovania a poukazovania výnosu dane z príjmov obciam na nasledujúci kalendárny rok,
- úprava prideľovania príspevku na výchovu a vzdelávanie pre materskú školu.
Vzhľadom na skutočnosť, aby do prerozdelenia podielových daní a normatívneho príspevku v roku 2021 vstúpili aj zvýšené počty detí materských škôl z nových kapacít, sa zaviedla účinnosť dňom vyhlásenia okrem ustanovení, ktoré sú priamo naviazané na účinnosť zákona č. 209/2019 Z. z. (t. j. od 1. 1. 2021).
K
Byty sú poriadne drahé. Na jar príde zmena
2. 12. 2020
Dopyt po vlastnom bývaní neutícha napriek ďalšiemu rastu cien. Záujem o kúpu nehnuteľností sa bude zvyšovať.
Rast cien nehnuteľností nestráca na sile. V treťom kvartáli vyskočili medziročne o 8,5 percenta. Oproti predošlému štvrťroku to predstavuje 1,5-percentné stúpanie. Dôvod sa nemení: ponuka stále výrazne zaostáva za dopytom. V rámci krajín OECD máme jeden z najvyšších podielov vlastníctva domov a bytov.
V