Stavebná produkcia sa v auguste medziročne prepadla o 11,5 %
14. 10. 2024
Bol to najhorší výsledok od októbra 2020. Produkcia v stavebníctve dosiahla v auguste úroveň 620,2 milióna eur, čo znamená medziročný prepad o 11,5 %. Bol to najhorší výsledok od októbra 2020.
Stavebné odvetvie zápasí s poklesom svojej výkonnosti už od decembra minulého roku, medziročný rast produkcie evidovalo len v apríli 2024. Po zohľadnení vplyvov sezónnosti sa stavebná produkcia znížila o 4,3 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Zaostávanie celého odvetvia spôsobil najmä prepad rozhodujúcej domácej novej výstavby o 14,6 %, ale aj pokles tuzemských prác na oprave a údržbe o 5,2 %. Rástla iba najmenšia zložka - ostatné práce, a to až o štvrtinu. Stavebná produkcia realizovaná v SR tvorila takmer 90 % celkového objemu stavebníctva.
V súhrne za osem mesiacov roka 2024 stavebná produkcia dosiahla takmer 4,5 miliardy eur, čo bolo medziročne menej o 5,4 %. Nižší výkon ako pred rokom mali všetky zložky domácej produkcie, dominantná nová výstava o 7,5 % a opravy a údržba o 1,8 %. Z hľadiska výrobného zamerania výstavba budov poklesla o 3,6 % a práce na inžinierskych stavbách o 12,3 %. Mierne navýšenie sa prejavilo len pri prácach v zahraničí.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Ekonomický rast v Ázii sa spomalí len mierne
7. 4. 2011
Ekonomický rast v Ázii sa síce tento rok a budúci rok mierne spomalí, región si však aj naďalej udrží vysoký rast tesne pod 8%.
Vyplýva to z odhadov, ktorý zverejnila Ázijská rozvojová banka (ADB). Banka však zároveň varovala, že inflácia zostáva pre región veľkým nebezpečenstvom a rast cien potravín by mohol uvrhnúť viac ľudí do chudoby. Vlani ekonomika Ázie stúpla o 9 %, hlavne vďaka vysokému oživenie po globálnej finančnej kríze. V tomto roku sa má rast v 45 ázijských krajinách, vrátane Japonska, mierne spomaliť na 7,8 % a v roku 2012 na 7,7 %.
Hospodársky rast G7 mierne spomalí
6. 4. 2011
Najväčšie ekonomiky vyspelého sveta spomalia v tohtoročnom druhom štvrťroku svoj rast na 2,9 % z 3,2% za prvé tri mesiace roka. Oznámila to vo svojej čiastkovej predpovedi Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
OECD do odhadu nezaradila Japonsko kvôli neistému výhľadu po marcovom zemetrasení a cunami. Trom najväčším ekonomikám eurozóny, Nemecku, Francúzsku a Taliansku, organizácia predpovedá spomalenie rastu na 2,2 % z 3 % t za prvý štvrťrok. Britániu čaká spomalenie z 3 % na 1%, ale ekonomika Spojených štátov podľa OECD zrýchli rast na 3,4 % zo 3,1%.
Kávičkári pozor! Káva bude stáť viac.
6. 4. 2011
Výrazný rast, najsilnejší za posledných 5 mesiacov, zaznamenala včera káva Arabica v dôsledku očakávania jej nedostatku na svetových trhoch.
Bola totiž zverejnená správa, že guatemalske vývozy v marci tohto roka poklesli o 6 % v porovnaní so situáciou v rovnakom období minulého roka. Guatemala patrí v Strednej Amerike medzi najväčších pestovateľov kávy. Aktuálna májová Arabica v New Yorku včera posilnila o 4,8 % na 268,25 centa za váhovú libru.
Objednávky na priemyselné výrobky z Nemecka vzrástli o 2,4 %
6. 4. 2011
Objednávky nemeckého priemyslu vo februári medzimesačne nečakane vzrástli o 2,4 %.
V medziročnom porovnaní vzrástli februárové objednávky na nemecké produkty až o 20,1 %, zatiaľ čo analytici očakávali, že sa zvýšia len o 17,4 %. Za prvé dva mesiace tohto roka sa dopyt po výrobkoch z Nemecka zvýšil medziročne o 18,3 %.