Stavebná produkcia sa v auguste medziročne prepadla o 11,5 %
14. 10. 2024
Bol to najhorší výsledok od októbra 2020. Produkcia v stavebníctve dosiahla v auguste úroveň 620,2 milióna eur, čo znamená medziročný prepad o 11,5 %. Bol to najhorší výsledok od októbra 2020.
Stavebné odvetvie zápasí s poklesom svojej výkonnosti už od decembra minulého roku, medziročný rast produkcie evidovalo len v apríli 2024. Po zohľadnení vplyvov sezónnosti sa stavebná produkcia znížila o 4,3 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Zaostávanie celého odvetvia spôsobil najmä prepad rozhodujúcej domácej novej výstavby o 14,6 %, ale aj pokles tuzemských prác na oprave a údržbe o 5,2 %. Rástla iba najmenšia zložka - ostatné práce, a to až o štvrtinu. Stavebná produkcia realizovaná v SR tvorila takmer 90 % celkového objemu stavebníctva.
V súhrne za osem mesiacov roka 2024 stavebná produkcia dosiahla takmer 4,5 miliardy eur, čo bolo medziročne menej o 5,4 %. Nižší výkon ako pred rokom mali všetky zložky domácej produkcie, dominantná nová výstava o 7,5 % a opravy a údržba o 1,8 %. Z hľadiska výrobného zamerania výstavba budov poklesla o 3,6 % a práce na inžinierskych stavbách o 12,3 %. Mierne navýšenie sa prejavilo len pri prácach v zahraničí.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Brusel: Znížte nezamestnanosť a zlacnite energie
30. 5. 2013
Brusel pomenoval najhlavnejšie problémy Slovenska, v ktorých by krajina mala v nasledujúcich dvoch rokoch urobiť väčšie pokroky.
Aktuálny je najmä problém vysokej nezamestnanosti a drahých energií pre firmy. Z dlhodobejších oblastí upozornila, že vláda bude musieť riešiť problém starnutia obyvateľstva a rastu už tak vysokých výdavkov na penzie spolu s reformou zdravotníctva.
Rezort hospodárstva predstavil analýzu, podľa ktorej by v najbližších dvoch rokoch malo vzniknúť približne 77,5 tisíca pracovných miest za viac ako 6 miliárd eur.
Konkurencieschopnosť Slovenska zostala rovnaká ako vlani
30. 5. 2013
Konkurencieschopnosť Slovenska sa v tomto roku v porovnaní s vlaňajškom ani nezlepšila, ani nezhoršila.
Vyplýva to z výsledkov Svetovej ročenky konkurencieschopnosti ekonomík 2013, podľa ktorej sa Slovensko umiestnilo na 47. priečke rebríčka, pričom bolo celkovo hodnotených 60 krajín a zaznamenalo tak rovnakú pozíciu v rebríčku ako vlani.
V porovnaní s najbližšími susedmi je Slovensko v kvalite podnikateľského prostredia za Poľskom, ktoré skončilo na 33. priečke a za Českou republikou, ktorá skončila 35. Za Slovenskom sa umiestnilo Maďarsko, ktoré obsadilo 50. priečku.
Založenie eseročky po novom
29. 5. 2013
Pred založením eseročky si bude podnikateľ od banky pýtať potvrdenie, že má na účte 5-tisíc eur.
Ide o minimálne základné imanie eseročky.
Dnes stačí, ak zakladateľ eseročky predloží príslušnému registračnému súdu vyhlásenie správcu vkladu, že požadovaný vklad splatil.
Po novom bude povinný ho splatiť na osobitný samostatný účet v banke. Od banky bude potrebovať potvrdenie alebo výpis z bankového účtu, ktorý bude povinnou prílohou návrhu na zápis eseročky do OR.
Na eurofondy dostaneme viac času
29. 5. 2013
Eurokomisári schválili zmenu nariadenia, ktoré poskytne našej krajine rok navyše na čerpanie eurofondov z aktuálneho programového obdobia.
Európske peniaze z rokov 2010 a 2011, ktoré mal štát problém minúť do konca tohto roka, dostanú rok k dobru. Opatrenie by sa malo týkať aj fondov na rok 2012, z ktorých sme mali do konca roka 2014 dočerpať 1,63 miliardy eur.