Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Zákony života

Zdanie klame. Hlavne vtedy, keď sa zdá byť všetko v najlepšom poriadku.

Človek sa dostane len na chvíľočku na výslnie slávy a do konca života má z toho pripečený mozog.

Kto čaká, ten sa dočká (ale to je bez záruky).

(Murphyho zákonník)
O márnom hľadaní - III. večer

Ak sa vec osvedčí, tak ju prestanú vyrábať.

Ak veci opatruješ, vieš kde sú, ale nikdy ich nebudeš naozaj potrebovať. Ak veci neopatruješ, budeš ich určite potrebovať, ale nebudeš vedieť kde sú.

Odložená vec sa nenájde dovtedy, pokiaľ sa nezoženie nová.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Bezproblémové riadenie - IV. večer

Snažte sa dvere svojej kancelárie mať vždy zamknuté! Návštevníkom to naháňa strach a pôsobí to dojmom akoby ste stále boli na dôležitej porade.

Každý v organizácii stúpa dovtedy po rebríčku hierarchie, kým sa nevyškriabe na post, na ktorý sa nehodí.

Dobrý vedúci rozhodne aj z malého množstva údajov.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphyho zákonník

Čo je tvoje, to je moje, a čo je moje, do toho ťa nič.

Ak sa zdá, že niečo nemôže dopadnúť zle, aj tak to dopadne zle.

Všetko, čo sa v manželstve povedalo, bude raz použité proti vám.

(Murphyho zrnká II)
Sláva a peniaze...

Najväčším omylom je nazdávať sa, že sa nikdy nemýliš. (T. Carlyte)

Predtým, ako človek môže zaspať na vavrínoch, najskôr ich musí získať. (G. B. Shaw)

Príroda sa stará o zachovanie druhov, nie jedincov. (Voltaire)

(Myšlienky bez cla)

Štátne hmotné rezervy

1. 5. 2023 Od 1. 9. 2023 sa pripravuje nový zákon o štátnych hmotných rezervách predovšetkým z dôvodu neaktuálnosti doterajšej právnej úpravy štátnych hmotných rezerv, ktorá nevyhovuje súčasným podmienkam a potrebám pre riešenie krízových stavov Správou štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky ako výkonnou zložkou riadenia štátu pri riešení krízových stavov.
Skúsenosti s aplikáciou zákona o štátnych hmotných rezervách z posledných rokov počas vyhlásenej mimoriadnej situácie a následne núdzového stavu na riešenie pandémie spôsobenej ochorením COVID-19 ako aj pri riešení iných krízových situácií, predovšetkým v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine ukazovali, že viaceré ustanovenia zákona o štátnych hmotných rezervách v súčasnosti nevyhovujú aktuálnym hospodárskym podmienkam a potrebám zabezpečenia štátnych hmotných rezerv. Správa rezerv sa preto rozhodla pripraviť nový zákon o štátnych hmotných rezervách, ktorý umožní zjednodušenie procesov tak, aby v čase krízovej situácie a mimoriadnej situácie bola Správa rezerv oprávnená zabezpečovať tvorbu štátnych hmotných rezerv účinnejšie a zefektívni sa tak výkon činnosti Správy rezerv pri riešení krízových a mimoriadnych situácií.
Štátne hmotné rezervy sa rozdeľujú do troch kategórií, a to hmotné rezervy, mobilizačné rezervy a pohotovostné zásoby. Hmotné rezervy slúžia najmä na zabezpečenie energetickej a potravinovej bezpečnosti Slovenskej republiky, mobilizačné rezervy sú určené na plnenie opatrení hospodárskej mobilizácie a pohotovostné zásoby sú určené na okamžitú pomoc pri záchrane životov, zdravia a majetku obyvateľstva postihnutého rôznymi druhmi krízových situácií.
Nový zákon by mal upravovať široký okruh vzťahov súvisiacich so štátnymi hmotnými rezervami, ale filozofiu doterajšej právnej úpravy vo svojej podstate by zmeniť nemal. Návrh zákona predovšetkým vyjasňuje pojmy spoločné pre všetky druhy štátnych hmotných rezerv, upravuje pôsobnosť Správy rezerv v niektorých oblastiach, niektoré aspekty použitia a hospodárenia s hmotnými rezervami, zosúlaďuje postavenie, práva a povinnosti ochraňovateľov mobilizačných rezerv a taktiež upravuje použitie a hospodárenie s mobilizačnými rezervami a pohotovostnými zásobami. Po novom by sa mala zaviesť povinnosť prehodnocovania účelnosti, opodstatnenosti, kompatibility a životnosti jednotlivých položiek mobilizačných rezerv.
Upraviť by sa mali tiež niektoré otázky financovania štátnych hmotných rezerv, najmä správa samostatných účtov Správy rezerv, možné výdavky z týchto účtov, ako aj otázky súvisiace so skladovaním štátnych hmotných rezerv, ďalej povinnosti pre ochraňovateľov a iné subjekty a s tým súvisiace pokuty za neplnenie týchto povinností.
K

Zvýšenie DPH v Rumunsku neuspelo

19. 8. 2010 Bukurešť -Júlové zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) v Rumunsku prinieslo menej peňazí do rozpočtu, ako vláda očakávala.
Na to, aby Rumunsko získalo ďalšie splátky z úveru v hodnote 20 miliárd eur od Medzinárodného menového fondu, muselo zvýšiť daň z pridanej hodnoty (DPH). Cieľom júlového zvýšenia DPH na 24 % bolo zredukovať rozpočtový deficit na 6,8 % hrubého domáceho produktu. To sa však nepodarilo, pretože keď ceny vzrástli, spotrebitelia ešte obmedzili svoje nákupy a príjmy z daní do rozpočtu klesli.

Zahraničný obchod SR vykázal v máji prebytok

12. 8. 2010 Saldo zahraničného obchodu Slovenska kleslo v máji 2010 medziročne o 25,3 milióna eur na 111,7 milióna eur.
Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR. Celkovo sa tak v máji oproti minulému roku zvýšil vývoz tovaru zo Slovenska o 32,1 % na 3,982 mld. eur, pričom celkový dovoz vzrástol o 34,5 % na 3,871 mld. eur. Sumárne saldo zahraničného obchodu za január až máj bolo aktívne v objeme 630,1 mil. eur.

Hypotéky zlacneli, spotrebiteľské úvery zdraželi

11. 8. 2010 Priemerné úrokové miery nových úverov na bývanie pre domácnosti na Slovensku sa v júni 2010 znižovali.
V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa znížilo najmä úročenie úverov na bývanie s fixáciou od 5 do 10 rokov, a to o 2,6 percentuálneho bodu (p.b) na 5,63 % p.a. Výraznejšie poklesli sadzby aj pri fixácii nad 10 rokov a krátkodobých úverov s pohyblivou sadzbou a fixáciou do 1 roka, a to o 0,84 p.b. na 7,87 %, resp. o 0,72 p.b na 4,72 %.

Záujem o hypotéky rastie

9. 8. 2010 Podľa údajov Národnej banky Slovenska, celkový objem poskytnutých úverov na nehnuteľnosti v SR za posledných 12 mesiacov vzrástol o 1,07 miliardy eur.
Do konca júna sa tak podarilo bankám poskytnúť úvery na financovanie nehnuteľností 9,839 miliardy eur. V porovnaní s májom sa v šiestom mesiaci zvýšil objem úverov na bývanie o 138,4 milióna eur.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner