Štátne hmotné rezervy
1. 5. 2023
Od 1. 9. 2023 sa pripravuje nový zákon o štátnych hmotných rezervách predovšetkým z dôvodu neaktuálnosti doterajšej právnej úpravy štátnych hmotných rezerv, ktorá nevyhovuje súčasným podmienkam a potrebám pre riešenie krízových stavov Správou štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky ako výkonnou zložkou riadenia štátu pri riešení krízových stavov.
Skúsenosti s aplikáciou zákona o štátnych hmotných rezervách z posledných rokov počas vyhlásenej mimoriadnej situácie a následne núdzového stavu na riešenie pandémie spôsobenej ochorením COVID-19 ako aj pri riešení iných krízových situácií, predovšetkým v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine ukazovali, že viaceré ustanovenia zákona o štátnych hmotných rezervách v súčasnosti nevyhovujú aktuálnym hospodárskym podmienkam a potrebám zabezpečenia štátnych hmotných rezerv. Správa rezerv sa preto rozhodla pripraviť nový zákon o štátnych hmotných rezervách, ktorý umožní zjednodušenie procesov tak, aby v čase krízovej situácie a mimoriadnej situácie bola Správa rezerv oprávnená zabezpečovať tvorbu štátnych hmotných rezerv účinnejšie a zefektívni sa tak výkon činnosti Správy rezerv pri riešení krízových a mimoriadnych situácií.
Štátne hmotné rezervy sa rozdeľujú do troch kategórií, a to hmotné rezervy, mobilizačné rezervy a pohotovostné zásoby. Hmotné rezervy slúžia najmä na zabezpečenie energetickej a potravinovej bezpečnosti Slovenskej republiky, mobilizačné rezervy sú určené na plnenie opatrení hospodárskej mobilizácie a pohotovostné zásoby sú určené na okamžitú pomoc pri záchrane životov, zdravia a majetku obyvateľstva postihnutého rôznymi druhmi krízových situácií.
Nový zákon by mal upravovať široký okruh vzťahov súvisiacich so štátnymi hmotnými rezervami, ale filozofiu doterajšej právnej úpravy vo svojej podstate by zmeniť nemal. Návrh zákona predovšetkým vyjasňuje pojmy spoločné pre všetky druhy štátnych hmotných rezerv, upravuje pôsobnosť Správy rezerv v niektorých oblastiach, niektoré aspekty použitia a hospodárenia s hmotnými rezervami, zosúlaďuje postavenie, práva a povinnosti ochraňovateľov mobilizačných rezerv a taktiež upravuje použitie a hospodárenie s mobilizačnými rezervami a pohotovostnými zásobami. Po novom by sa mala zaviesť povinnosť prehodnocovania účelnosti, opodstatnenosti, kompatibility a životnosti jednotlivých položiek mobilizačných rezerv.
Upraviť by sa mali tiež niektoré otázky financovania štátnych hmotných rezerv, najmä správa samostatných účtov Správy rezerv, možné výdavky z týchto účtov, ako aj otázky súvisiace so skladovaním štátnych hmotných rezerv, ďalej povinnosti pre ochraňovateľov a iné subjekty a s tým súvisiace pokuty za neplnenie týchto povinností.
K
Pokus Slovenska predať emisie na dražbe
18. 2. 2011
Ministerstvo životného prostredia chce na predaj 27 miliónov ton emisných kvót oxidu uhličitého (AAU), ktoré má Slovensko k dispozícii, využiť 3 spôsoby.
Okrem toho, že sa bude pokračovať v rokovaniach s troma subjektmi nakupujúcimi pre japonské firmy, plánuje tiež organizovať verejnú dražbu, ako aj predaj cez sprostredkovateľa. Očakávaná cena by sa mohla na základe informácií z okolitých krajín pohybovať od 4 do 6,5 eur.
Japonská Honda zvoláva na opravu ďalších 700 tisíc vozidiel
18. 2. 2011
Japonská automobilka Honda Motor posiela do servisov po celom svete takmer 700 tisíc malých vozidiel Fit, Freed a City pre možné problémy s chybnou súčiastkou, ktorá by mohla spôsobiť zhasnutie motora.
Na technický problém vozov Fit, Freed a City dostala spoločnosť cez 70 sťažností v Japonsku a takmer 30 v zahraničí. Tieto technické problémy nespôsobili našťastie žiadnu nehodu a Japonské servisy už začali s kontrolou vozidiel.
Slovenská ekonomika minulý rok vzrástla o 4 %
16. 2. 2011
Slovenská ekonomika v poslednom štvrťroku vlaňajška spomalila tempo medziročného rastu na 3,5 % z 3,8 % v treťom štvrťroku.
Vyplýva to z rýchleho odhadu slovenského štatistického úradu. Za celý minulý rok hrubý domáci produkt (HDP) vzrástol o 4 %, rok predtým sa kvôli dopadom svetovej hospodárskej kríze prepadol o 4,8 %.
Lízingový trh na Slovensku sa dostal z prepadu
16. 2. 2011
Po hlbokom prepade lízingového trhu v roku 2009 nastalo vlani jeho určité oživenie.
Spoločnosti združené v Asociácii lízingových spoločností (ALS) zaznamenali v porovnaní s rokom 2009 sedempercentný nárast.