Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho múdre pravdy

Ak necháme veciam voľný priebeh, pôjde to s nimi od desiatich k piatim. Ak sa ich pokúsime ovplyvniť, pôjde to s nimi od deviatich k štyrom.

Význam a úžitok porady je nepriamoúmerný počtu zúčastnených a dobe trvania porady.

Riešenie ľubovoľného problému možno efektívne zablokovať tým, že sa o ňom bude dostatočne dlho diskutovať.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Čas a história

Všetci ideme po tej istej ceste, ibaže rôznymi smermi...

Kto sa nepoučil z minulosti, už sa nepoučí - história nemá miesto pre tých, čo prepadli.

Okamih je jediné, čo sa dá uchopiť z večnosti, a aj ten sa ihneď rozplynie.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Ako sa správajú veci - VIII. večer

Ak niekto nesúhlasí s tým, čo ostatní považujú za jasné, tak to nemusí byť krátkozraký človek.

Ak chcete mať aspoň jeden poldeň v týždni pre seba, tak sa musíte naučiť sebadiscplíne a umeniu povedať nie.

Ak urobíte z odvolania alebo preradenia pracovníka rozsudok smrti, tak za chvíľu budete správcom cintorína.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Ako si komplikovať život - II. večer

Vystríhaj sa dňa, kedy už nebude na čo nadávať!

Prvoradou úlohou projektanta je, aby výrobcovi sťažil a údržbárom znemožnil prácu.

Ak dostatočne dlho trpezlivo niečo opakovane rozoberáš a skladáš, dostaneš nakoniec dve veci.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Životné pravdy

Neexistuje nikto, kto by absolútne nič nevedel robiť. Ak nič iné, určite vie robiť aspoň chyby!

Keď už cestovať Titanikom, prečo nie prvou triedou?

Nepokúšajte sa mať posledné slovo. Mohlo by sa vám to vyplniť.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Štátna podpora nájomného bývania

5. 3. 2024 Súčasná platná právna úprava zákona č. 222/2022 Z. z. o štátnej podpore nájomného bývania obsahuje relatívne podrobnú právnu úpravu Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania vrátane značne neštandardnej úpravy jej orgánov.
Zákonom č. 231/2023 Z. z. sa uskutočnilo viacero podstatných zmien. Medzi tieto zmeny patrí zmena spôsobu kreácie členov predstavenstva Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania, ktorá bola dovtedy upravená v jej stanovách. To znamená, že členovia predstavenstva agentúry boli volení a odvolávaní NRSR na návrh aspoň pätnástich poslancov na sedemročné funkčné obdobie. Členov predstavenstva agentúry bolo pritom možné odvolať len z taxatívne vymedzených dôvodov (obmedzenie spôsobilosti na právne úkony alebo nespôsobilosť zo zdravotných dôvodov vykonávať svoju funkciu po dlhší čas ako šesť mesiacov). Takáto právna úprava bola značne neštandardná. Podľa rozhodnutia prezidentky Slovenskej republiky „voľbou členov predstavenstva agentúry v národnej rade získavajú títo silnú legitimitu a mandát v právnickej osobe, ktorá nie je kontrolným orgánom verejnej moci, ani nie je zložkou systému bŕzd a protiváh v rámci deľby moci“. Zároveň uviedla, že takúto právnu úpravu možno považovať za „ústavne nesystémový krok zákonodarcu, ktorý môže vytvárať nebezpečný precedens, kedy výkonná zložka moci (vláda Slovenskej republiky) bude zákonodarcom oberaná o personálne rozhodnutia v ústredných orgánoch štátnej správy alebo v iných vládnych organizáciách a štátnych podnikoch.“ Dochádzalo k praktickému znemožneniu toho, aby zakladatelia agentúry mohli realizovať svoj vplyv na zloženie štatutárneho orgánu agentúry, ktorý v zmysle stanov agentúry riadi všetku činnosti agentúry a koná v jej mene. V nadväznosti na uvedené sa ustanovila zmena spôsobu kreácie členov predstavenstva agentúry, pričom sa ustanovilo, aby ich vymenúvala a odvolávala členská schôdza agentúry. Zároveň sa zo zákona vypustilo sedemročné funkčné obdobie členov predsedníctva a taxatívny výpočet odvolacích dôvodov, teda neštandardné prvky tejto právnej úpravy, ktoré ohrozujú funkčnosť agentúry. V nadväznosti na tieto zmeny a účel zákona sa zaviedlo prechodné ustanovenie, podľa ktorého sa tieto zmeny týkajú aj členov predstavenstva ustanovených do funkcie predo dňom nadobudnutia účinnosti zákona.
K

Podnikatelia pribúdajú

4. 6. 2009 Stúpajúca miera nezamestnanosti vedie k tomu, že pribúdajú počty živnostníkov. Nárast malých podnikateľov zaevidoval už aj Slovenský živnostenský zväz.
V niektorých odvetviach sa prejavuje až neprimeraným zvyšovaním konkurencie. Prejavilo sa to napríklad na trhu taxislužieb, kde v dôsledku krízy pribudli noví hráci, ktorí tým ostatným znižujú zákazky a tlačia na ceny.
Analytici očakávajú, že počas tohto roka sa miera nezamestnansti zvýši asi na 12 %, v nasledujúcom roku bude stagnovať a zamestnanosť začne opäť rásť až v roku 2011.
(Zdroj: HNONLINE)

Účinnosť protikrízových opatrení

4. 6. 2009 Opatrenia prijaté vládou na prekonanie dosahov finančnej a hospodárskej krízy za prvý štvrťrok 2009 sa podľa správy rezortu hospodárstva prejavujú pozitívne a eliminujú negatívne dôsledky globálnej krízy na slovenské hospodárstvo.
Potvrdzujú to aj experti jednotlivých štátov Európskej únie pri porovnaní vývoja hospodárstva krajín EÚ a Vyšehradskej štvorky. 
Medzi splnené protikrízové opatrenia napríklad patrí skrátenie obdobia na vrátenie nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty zo 60 dní na 30 dní, rozšírenie zamestnaneckej prémie či zefektívnenie aktívnej politiky trhu práce prijatím novely zákona o službách zamestnanosti.
Pozitívny posun v prospech odberateľov bol zaznamenaný aj na trhu s energiami.  Bol dosiahnutý vďaka legislatívnym zmenám a lepšej regulácii. Pokračuje výstavba nových energetických zdrojov s cieľom zvýšenia energetickej bezpečnosti a plynulosti dodávok energie. Správa konštatuje, že opatrenia smerované do oblasti energetiky splnili svoj účel a priaznivo sa podieľali na stabilizácii situácie v tejto citlivej oblasti.
(Zdroj: HNONLINE)

V kríze je možné budovať dobré meno spoločnosti

3. 6. 2009 Niektorým malým firmám kríza paradoxne pomohla. Aj pred krízovou fungovali, ako sa má v trhovom hospodárstve. Čo vyrobili, to si aj predali a z toho žijú ďalej.
Vďaka tomu nemuseli robiť zásadné rozhodnutia, kresať platy či prepúšťať ľudí. Krízu dnes využívajú k tomu, aby sa venovali svojej značke a dobrému menu spoločnosti. Majú čas zamerať sa na vývoj, rozširovať portfólio produktov a zavádzať kvalitné novinky. Majú čas sprehľadniť svoje produkty, presnejšie sa zamerivať na svojich spotrebiteľov, robiť cielenejší marketing. Majú čas byť bližšie k ľuďom, vytvoriť si s nimi užšie vzťahy, nesklamať. Aj v čase krízy je dôležité dbať na kvalitu vzťahov vo firemných kolektívoch, udržiavať ju a zlepšovať.
Do podnikania je v tomto období potrebné prinášať nové myšlienky a udávať smer, ktorým sa firmy chcú ďalej uberať. Taktiež je treba sústavne monitorovať konkurenciu, hľadať nové nápady, prinášať zmeny, nebáť sa pracovať s novými výzvami a opatrne narábať s financiami.
Manažment  spoločnosti v období krízy musí viac komunikovať s ľuďmi, hovoriť im pravdu, podeliť sa so zamestnancami o nápady a plány do budúcnosti. Ľudia sa potrebujú uistiť, že firma kráča ďalej, iba tak budú schopní naďalej podávať dobré výkony.
Kríza priniesla ponaučenia aj zamestnancom. Mnohí už zabúdali, že dobrá spoločnosť nie je iba o výške odmeňovania, ale aj o istote, dôvere a dobrej pracovnej atmosfére.
(Zdroj: HNONLINE)

Prepad slovenskej ekonomiky potvrdil Štatistický úrad

3. 6. 2009 Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku 2009 podľa spresnených údajov Štatistického úradu zaznamenala prepad o 5,6 %. Je to viac ako očakávaný odhad.
Analytici bánk hovoria, že toto číslo potvrdzuje ich očakávania. Prudký prepad rastu ekonomiky pripisujú poklesu zahraničného aj domáceho dopytu. Kríza poznačila aj ďalšie štáty únie, do ktorých Slovensko vyváža väčšinu svojej produkcie. Na výsledku sa však podpísali aj zastavené dodávky plynu z Ruska.
Hospodárstvo začiatkom roka stiahol najmä zahraničný obchod. Vývoz klesol medziročne o necelú štvrtinu, dovoz sa prepadol o 22,6 %. Investície sa znížili o 4,1 %. Klesla aj konečná spotreba domácností (o 1,2 %).  Naopak, mierny rast o 1,2 %  vykázala konečná spotreba verejnej  správy.
Prognózu vývoja ekonomiky má Ministerstvo financií aktualizovať tento mesiac.


Dáta za ekonomickú aktivitu za mesiace apríl a máj ukážu, že bol prepad slovenskej ekonomiky naozaj dňom recesie.  Miera inflácie by  mala podľa predpokladov štatistikov  na konci roka klesnúť na 2,2 %.  Nezamestnanosť, ktorá sa v závere vlaňajška znížila na dlhoročné minimum pod 9 %, má naopak vzrásť na 11,2 %.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Svetozár
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner