Štátna podpora nájomného bývania
5. 3. 2024
Súčasná platná právna úprava zákona č. 222/2022 Z. z. o štátnej podpore nájomného bývania obsahuje relatívne podrobnú právnu úpravu Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania vrátane značne neštandardnej úpravy jej orgánov.
Zákonom č. 231/2023 Z. z. sa uskutočnilo viacero podstatných zmien. Medzi tieto zmeny patrí zmena spôsobu kreácie členov predstavenstva Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania, ktorá bola dovtedy upravená v jej stanovách. To znamená, že členovia predstavenstva agentúry boli volení a odvolávaní NRSR na návrh aspoň pätnástich poslancov na sedemročné funkčné obdobie. Členov predstavenstva agentúry bolo pritom možné odvolať len z taxatívne vymedzených dôvodov (obmedzenie spôsobilosti na právne úkony alebo nespôsobilosť zo zdravotných dôvodov vykonávať svoju funkciu po dlhší čas ako šesť mesiacov). Takáto právna úprava bola značne neštandardná. Podľa rozhodnutia prezidentky Slovenskej republiky „voľbou členov predstavenstva agentúry v národnej rade získavajú títo silnú legitimitu a mandát v právnickej osobe, ktorá nie je kontrolným orgánom verejnej moci, ani nie je zložkou systému bŕzd a protiváh v rámci deľby moci“. Zároveň uviedla, že takúto právnu úpravu možno považovať za „ústavne nesystémový krok zákonodarcu, ktorý môže vytvárať nebezpečný precedens, kedy výkonná zložka moci (vláda Slovenskej republiky) bude zákonodarcom oberaná o personálne rozhodnutia v ústredných orgánoch štátnej správy alebo v iných vládnych organizáciách a štátnych podnikoch.“ Dochádzalo k praktickému znemožneniu toho, aby zakladatelia agentúry mohli realizovať svoj vplyv na zloženie štatutárneho orgánu agentúry, ktorý v zmysle stanov agentúry riadi všetku činnosti agentúry a koná v jej mene. V nadväznosti na uvedené sa ustanovila zmena spôsobu kreácie členov predstavenstva agentúry, pričom sa ustanovilo, aby ich vymenúvala a odvolávala členská schôdza agentúry. Zároveň sa zo zákona vypustilo sedemročné funkčné obdobie členov predsedníctva a taxatívny výpočet odvolacích dôvodov, teda neštandardné prvky tejto právnej úpravy, ktoré ohrozujú funkčnosť agentúry. V nadväznosti na tieto zmeny a účel zákona sa zaviedlo prechodné ustanovenie, podľa ktorého sa tieto zmeny týkajú aj členov predstavenstva ustanovených do funkcie predo dňom nadobudnutia účinnosti zákona.
K
Nedovolená spolupráca Sporiteľne, ČSOB a VÚB
10. 6. 2009
Podľa informácií TRENDU sa tieto tri banky mali dohodnúť na zatvorení účtov českej spoločnosti Akcenta CZ. Protimonopolný úrad údajne rozhodol o nedovolenej spolupráci týchto bánk.
Rozhodnutie
Protimonopolného úradu by malo byť zverejnené v najbližších dňoch.
V podobných prípadoch môže Protiponopolný úrad
zo zákona udeliť pokutu do výšky desiatich percent z obratu za predchádzajúce
účtovné obdobie.
Banky rozhodnutie úradu zatiaľ nevideli a
komentovať ho budú až potom, ako sa s ním oboznámia. Po doručení rozhodnutia
budú mať 15 dní na to, aby sa odvolali.
Edbusy Slovakia nemá povolenie na poskytovanie úverov
10. 6. 2009
Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje vkladateľov, investorov a klientov na podnikateľskú činnosť obchodnej spoločnosti Edbusy Slovakia, s. r. o., so sídlom v Bratislave. Podľa centrálnej banky z upozornenia Policajného zboru a z informácií zverejnených na internetových stránkach je zrejmé, že spoločnosť vyvíja na území Slovenska také aktivity, na ktoré nemá povolenie NBS.
Podstatou nepovolených aktivít spoločnosti je
verejné povzbudzovanie klientov na investovanie finančných prostriedkov, ktoré
je spojené s prísľubom poskytovania úverov a finančných výhod. Ide o konanie,
ktoré presahuje rámec činností povolených živnostenským úradom a je na ne
potrebné povolenie NBS.
NBS upozorňuje, že spoločnosti nevydala žiadne
povolenie, ktoré by ju oprávňovalo podnikať v SR vykonávaním činností podľa
zákona o bankách či podľa zákona o cenných papieroch a investičných službách
alebo podľa zákona o kolektívnom investovaní.
Ceny pohonných látok majú stúpať
9. 6. 2009
Za tankovanie pohonných látok si od stredy motoristi opäť priplatia. Cena litra benzínu aj nafty má na väčšine čerpacích staníc stúpnuť, a to zhodne najviac o dva centy.
Dnes sa táto informácia
objavila na internetových portáloch natankuj.sme.sk a tankovanie.sk.
Ak sa informácie potvrdia, priemerná cena
najpoužívanejšieho 95-oktánového benzínu stúpne nad 1,130 eura (34,04 Sk) za
liter. Cena litra nafty sa zvýši na zhruba 1,100 eura (33,14 Sk).
Šetriť sa dá aj na firemných tlačivách
9. 6. 2009
Tlačené žiadosti alebo zmluvy a neskôr ich skartácia prinášajú firmám vysoké náklady na spracovanie, prepravu a archiváciu dokumentov, problémy pri vymáhaní pohľadávok z dôvodu straty a nespokojnosť zákazníkov z dôvodu zbytočného čakania pri poskytovaní služieb.
Okrem zvýšených nákladov
takýmto firmám hrozí aj strata konkurenčnej výhody alebo zákazníkov. Naopak
premyslenou modernizáciou IT systémov firma dosiahne efektívnejšie fungovanie,
nových a spokojných zákazníkov a teda aj budúci rast.