Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Bezproblémové riadenie - IV. večer

Osoba na najvplyvnejšom mieste organizácie skôr či neskôr celý svoj čas spotrebuje na schôdzovanie a podpisovanie pošty.

Prvým mýtom je, že nejaké riadenie vôbec existuje.

Každý vie rozhodnúť, ak disponuje dostatočným množstvom údajov.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Odvaha tárať

Bohovia síce medzi sebou vedú vojny, ale sami v nich nebojujú – na to majú ľudí.

Ak lieky proti chorobe nezaberajú, najjednoduchšie je zmeniť chorobu.

Na tuctového človeka platia tuctové metódy.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Ako bojovať s klebetou

Ta istá klebeta jedného pochová, iného vynesie do výšin

O klebetení platí dvojnásobne, že zručnosť sa získava cvičením.

Ak ste sa už dostali do rečí, tak najlepšie je nerobiť nič a chystať sa na najhoršie.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Hlúposti sa medze nekladú

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

Prvý na rade je vždy ten, kto vytřča z radu.

Spoza dostatočne veľkého oltára nevidieť somára. Preto nikdy nevieš, komu sa práve klaniaš.

(Murphyho zákony v bájkach)
Manželstvo je podnik

Pred svadbou maj oči otvorené, po svadbe ich privri. (Fuller)

Najhoršie je, keď vypukne panika a všetci sa tlačia von. Vtedy žiadne argumenty nezaberajú, ak len za argument nepovažujeme poriadne zaucho.

Napriek neodškriepiteľnému pokroku v emancipácii žien, vďaka ktorému už ženy vedia fajčiť ako muži, piť ako muži i nadávať ako muži, sa v jednom pokrok nepohol ani o krok dopredu: mladé dievča treba vydať, zatiaľ čo mladého muža vydávať netreba...

(Zrnká úsmevu)

Štátna podpora nájomného bývania

5. 3. 2024 Súčasná platná právna úprava zákona č. 222/2022 Z. z. o štátnej podpore nájomného bývania obsahuje relatívne podrobnú právnu úpravu Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania vrátane značne neštandardnej úpravy jej orgánov.
Zákonom č. 231/2023 Z. z. sa uskutočnilo viacero podstatných zmien. Medzi tieto zmeny patrí zmena spôsobu kreácie členov predstavenstva Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania, ktorá bola dovtedy upravená v jej stanovách. To znamená, že členovia predstavenstva agentúry boli volení a odvolávaní NRSR na návrh aspoň pätnástich poslancov na sedemročné funkčné obdobie. Členov predstavenstva agentúry bolo pritom možné odvolať len z taxatívne vymedzených dôvodov (obmedzenie spôsobilosti na právne úkony alebo nespôsobilosť zo zdravotných dôvodov vykonávať svoju funkciu po dlhší čas ako šesť mesiacov). Takáto právna úprava bola značne neštandardná. Podľa rozhodnutia prezidentky Slovenskej republiky „voľbou členov predstavenstva agentúry v národnej rade získavajú títo silnú legitimitu a mandát v právnickej osobe, ktorá nie je kontrolným orgánom verejnej moci, ani nie je zložkou systému bŕzd a protiváh v rámci deľby moci“. Zároveň uviedla, že takúto právnu úpravu možno považovať za „ústavne nesystémový krok zákonodarcu, ktorý môže vytvárať nebezpečný precedens, kedy výkonná zložka moci (vláda Slovenskej republiky) bude zákonodarcom oberaná o personálne rozhodnutia v ústredných orgánoch štátnej správy alebo v iných vládnych organizáciách a štátnych podnikoch.“ Dochádzalo k praktickému znemožneniu toho, aby zakladatelia agentúry mohli realizovať svoj vplyv na zloženie štatutárneho orgánu agentúry, ktorý v zmysle stanov agentúry riadi všetku činnosti agentúry a koná v jej mene. V nadväznosti na uvedené sa ustanovila zmena spôsobu kreácie členov predstavenstva agentúry, pričom sa ustanovilo, aby ich vymenúvala a odvolávala členská schôdza agentúry. Zároveň sa zo zákona vypustilo sedemročné funkčné obdobie členov predsedníctva a taxatívny výpočet odvolacích dôvodov, teda neštandardné prvky tejto právnej úpravy, ktoré ohrozujú funkčnosť agentúry. V nadväznosti na tieto zmeny a účel zákona sa zaviedlo prechodné ustanovenie, podľa ktorého sa tieto zmeny týkajú aj členov predstavenstva ustanovených do funkcie predo dňom nadobudnutia účinnosti zákona.
K

Slováci menej cestovali

23. 12. 2009 Slováci v 3. štvrťroku cestovali menej. Počet ciest medziročne klesol zhruba o desatinu na 2,31 milióna. Pod prepad sa podpísal predovšetkým menší záujem o dlhodobé dovolenkové pobyty, ktoré sa znížili o viac ako 15 percent. Údaje poskytol dnes Štatistický úrad na svojej internetovej stránke. Priemerné výdavky na dovolenky v treťom kvartáli dosiahli 336,6 eura.
Vyše 50 % Slovákov smerovalo do zahraničia. Väčšinu tvorili zahraničné pobyty aj pri dlhodobých cestách. Najvvyšší počet turistov zamieril za oddychom k moru v Chorvátsku, Taliansku a Grécku. Priemerné výdavky na dlhšiu zahraničnú dovolenku dosahovali 508,5 €. Počet krátkodobých pobytov, ktoré trvali kratšie ako štyri prenocovania, stúpol v treťom štvrťroku o viac ako pätinu. Väčšina ľudí tieto pobyty strávila na Slovensku, a to v okresoch Poprad, Spišská Nová Ves a v Bratislave. Priemerné výdavky na kratšiu domácu dovolenku dosiahli 108,6 €.
(Zdroj: SME)

Trestná zodpovednosť právnických osôb

23. 12. 2009 Návrh na zavedenie trestnej zodpovednosti právnických osôb plánuje ministerstvo spravodlivosti predložiť v januári. Agentúru SITA o tom dnes informoval hovorca rezortu. Ministerstvo tvrdí, že hlavným účelom zavedenia právnej zodpovednosti právnických osôb (teda nielen trestnoprávnej) je vyhnúť sa stavu, pri ktorom za páchanie trestnej činnosti nie je nikto postihnutý.
Zavedú sa nové trestnoprávne sankcie v podobe ochranných opatrení voči právnickým osobám. Bude k nim patriť zhabanie určenej výšky finančných prostriedkov a zhabanie majetku. Ich uloženie navrhne prokurátor návrhom na súd. Návrh sa bude môcť podať v prípade, ak sa vyšetrovaním zistí, že riadiace osoby zanedbali dohľad a kontrolu, čím došlo k spáchaniu trestného činu osobami podriadenej právnickej osobe alebo ak sa tieto osoby dopustili trestného činu. Nejde o úplne nový legislatívny materiál. Návrh už bol predmetom odborných diskusií v rokoch 2007 a 2008. V tomto návrhu sa uvažovalo, aby sa podiel na trestnom čine riešil tzv. ochranným opatrením. Zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb bude v praxi znamenať, že ak sa konateľ súkromnej spoločnosti bude pokúšať napríklad získať štátnu zákazku pre svoju spoločnosť cez korupciu, bude môcť byť postihnutá aj spoločnosť – sankciou v podobe zhabania určitej peňažnej čiastky, alebo zhabaním majetku.
(Zdroj: CAS)

Štát bude mať v zdravotníckych neziskovkách väčšinu

23. 12. 2009 Od februára budúceho roka štát bude môcť menovať nadpolovičnú väčšinu členov správnej rady vrátane predsedu neziskovej organizácie, ktorej je zriaďovateľom alebo spoluzakladateľom a v mene ktorého koná ministerstvo zdravotníctva, ak do nej pri založení vloží viac ako polovicu všetkých vkladov.
Vyplýva to z novely zákona o neziskových organizáciách ako aj zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Novelu dnes podpísal prezident. Zostávajúci počet členov správnej rady na základe vzájomnej dohody vymenujú ostatní zakladatelia. Ak k dohode ostatných zakladateľov o menovaní zostávajúcich členov správnej rady nedôjde, zostávajúcich členov správnej rady vymenuje ministerstvo zdravotníctva z kandidátov navrhnutých ostatnými zakladateľmi. Podľa predkladateľov má norma zabezpečiť, aby správna rada, ktorú považujú za jeden z najdôležitejších orgánov neziskovky v zdravotníctve, mala zloženie zodpovedajúce pomeru majetku štátu vloženého do takejto organizácie. Štát bude mať tiež možnosť odvolať člena správnej rady, ktorého vymenoval. Neziskovky založené štátom budú musieť uviesť svoju činnosť do súladu s touto normou najneskôr do 1. marca budúceho roka. Doterajšie funkčné obdobie členov správnych rád neziskových organizácií založených štátom sa končí 28. februára 2010. Zakladatelia neziskoviek nových členov správnych rád týchto organizácií vymenujú tak, aby ich funkčné obdobie začalo plynúť od 1. marca 2010. Až do začiatku plynutia funkčného obdobia nových členov rád možno nakladať s majetkom neziskoviek len za účelom poskytovania zdravotnej starostlivosti.
(Zdroj: HNONLINE)

Finančná centrála Johnson Controls na Slovensku

21. 12. 2009 Podľa informácií hovorkyne spoločnosti výrobca súčiastok pre automobilový priemysel Johnson Controls presunie svoju finančnú centrálu do Bratislavy. Napísali to dnes Hospodárske noviny. V súčasnosti zamestnáva firma na Slovensku tritisíc ľudí a zriadenie centrály vytvorí približne 130 pracovných miest.
Americká spoločnosť si vybrala Slovensko vďaka prítomnosti troch automobiliek, okrem toho chce aj znížiť náklady. V súčasnosti má Johnson Controls finančnú centrálu v Mexiku, od ktorej Bratislava prevezme takmer všetky kompetencie, poznamenali HN. Hovorkyňa spoločnosti očakáva vďaka tomuto kroku zlepšenie úrovne služieb pre interných a externých zákazníkov, zvýšenie transparentnosti a zníženie nákladov. Johnson Controls má na Slovensku závody v Lozorne, Lučenci, Martine, Námestove a Žiline. V Bratislave si už dávnejšie zriadila administratívne a v Trenčíne inžinierske centrum.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viktória
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner