Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho zákonník

Všetky cesty vedú niekam, ale ani jedna tam, kam práve chcete.

Ak jediné, čo vám súd pri rozvode prisúdil, je staré auto, na druhý deň vám ho ukradnú.

Ak človek nechá majetok bez dozoru, pôjde to s ním od desiatich k  piatim.

(Murphyho zrnká II)
Zákony života

Človek problémy nemá riešiť, ale obchádzať.

Občas treba veciam trochu pomôcť a postrčiť ich, aby sa kazili rýchlejšie.

Keď tlačíte na pílu, reže nakrivo. Zato, keď ju necháte na pokoji, tak potvora jedna, nereže vôbec.

(Murphyho zákonník)
Veci sa kazia

Čo majú spoločné ojazdené auto a vlastná manželka? Oboje spoľahlivo slúži, ale v spoločnosti sa s tým človek radšej nechváli...

Hlavný rozdiel medzi človekom a strojom je v tom, že dobre namazaný stroj nerobí taký hluk.

Manželská hádka po hodine ustane a rozhostí sa ticho. Do toho ticha manžel prehovorí: Som rád, že som ťa nakoniec presvedčil o tom, že mám pravdu. Aký koniec?! Ja len chytám druhý dych!

(Murphyho zrnká II)
Oheň a voda

Stretli sa dvaja židia v zákopoch a začali si rozprávať, ako sa dostali na vojnu. Vyšlo najavo, že sa obaja dali na vojnu dobrovoľne. Ja som slobodný, nikoho nemám, vojna sa mi páči... A tak som teda tu. A čo ty? – Čo ti budem rozprávať? Ja som ženatý a mám rád svätý pokoj, tak som tu.

Prebieha zákopová vojna. Priateľský vojak Kohn každé ráno vystrčí zo zákopu na palici svoju prilbu a nepriateľský vojak zo zákopu naproti do nej celý deň strieľa. Aj dnes Kohn vystrčí prilbu – a nič – streľba žiadna. – Hej, prečo nestrieľaš – kričí na nepriateľa vojak Kohn. – Minuli sa mi náboje, - kričí naspäť nepriateľský vojak. – Predám za dolár kus. Ak vezmeš celú tisícku, dám ti päť percent zľavu, - ponúka vojak Kohn.

Zo štatistiky vyplýva, že najčastejšou príčinou, pre ktorú branci nemôžu ísť na vojnu, vôbec nie je náhle úmrtie dotyčného. Podľa našich zistení s takouto diagnózou ešte nikoho neodviedli. Regrúti sa, ktovie prečo, chytajú diagnóz s oveľa nižšou šancou na úspech. Takýmito sú predovšetkým slepota a hluchota. Hluchotu neodporúčame – mohli by vás odviesť k čističom prúdových motorov. Slepota je o niečo lepšia, ale tiež to nie je bohviečo...

(Zrnká úsmevu)

Štátna podpora nájomného bývania

5. 3. 2024 Súčasná platná právna úprava zákona č. 222/2022 Z. z. o štátnej podpore nájomného bývania obsahuje relatívne podrobnú právnu úpravu Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania vrátane značne neštandardnej úpravy jej orgánov.
Zákonom č. 231/2023 Z. z. sa uskutočnilo viacero podstatných zmien. Medzi tieto zmeny patrí zmena spôsobu kreácie členov predstavenstva Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania, ktorá bola dovtedy upravená v jej stanovách. To znamená, že členovia predstavenstva agentúry boli volení a odvolávaní NRSR na návrh aspoň pätnástich poslancov na sedemročné funkčné obdobie. Členov predstavenstva agentúry bolo pritom možné odvolať len z taxatívne vymedzených dôvodov (obmedzenie spôsobilosti na právne úkony alebo nespôsobilosť zo zdravotných dôvodov vykonávať svoju funkciu po dlhší čas ako šesť mesiacov). Takáto právna úprava bola značne neštandardná. Podľa rozhodnutia prezidentky Slovenskej republiky „voľbou členov predstavenstva agentúry v národnej rade získavajú títo silnú legitimitu a mandát v právnickej osobe, ktorá nie je kontrolným orgánom verejnej moci, ani nie je zložkou systému bŕzd a protiváh v rámci deľby moci“. Zároveň uviedla, že takúto právnu úpravu možno považovať za „ústavne nesystémový krok zákonodarcu, ktorý môže vytvárať nebezpečný precedens, kedy výkonná zložka moci (vláda Slovenskej republiky) bude zákonodarcom oberaná o personálne rozhodnutia v ústredných orgánoch štátnej správy alebo v iných vládnych organizáciách a štátnych podnikoch.“ Dochádzalo k praktickému znemožneniu toho, aby zakladatelia agentúry mohli realizovať svoj vplyv na zloženie štatutárneho orgánu agentúry, ktorý v zmysle stanov agentúry riadi všetku činnosti agentúry a koná v jej mene. V nadväznosti na uvedené sa ustanovila zmena spôsobu kreácie členov predstavenstva agentúry, pričom sa ustanovilo, aby ich vymenúvala a odvolávala členská schôdza agentúry. Zároveň sa zo zákona vypustilo sedemročné funkčné obdobie členov predsedníctva a taxatívny výpočet odvolacích dôvodov, teda neštandardné prvky tejto právnej úpravy, ktoré ohrozujú funkčnosť agentúry. V nadväznosti na tieto zmeny a účel zákona sa zaviedlo prechodné ustanovenie, podľa ktorého sa tieto zmeny týkajú aj členov predstavenstva ustanovených do funkcie predo dňom nadobudnutia účinnosti zákona.
K

Benzín je najdrahší za 18 mesiacov

13. 1. 2017 Po novom roku sa vodiči na benzínových pumpách dočkali výrazného zdraženia benzínu a nafty. Dnes teda môžeme povedať, že tankujeme najdrahšie pohonné látky za posledného 1,5 roka.
Len liter nafty zdražel za posledný mesiac o viac ako päť centov. A práve výrazné zdraženie diesla robí škrt cez rozpočet dopravným firmám. Ak má spoločnosť napríklad desať kamiónov a každý najazdí mesačne desaťtisíc kilometrov, zdraženie nafty o jediný cent jej zvýši mesačné náklady o 280 eur. A zdraženie o päť centov až o 1 400 eur. To spôsobuje problémy najmä tým autodopravcom, ktorí nemajú v zmluvách s čerpačkami ošetrené palivové príplatky a kopírujú tak vývoj na trhoch, hovorí Andrej Fekete zo združenia autodopravcov Česmad.
zdroj: hnonline.sk

Španieli predstavili veľkú investíciu na Slovensku.

13. 1. 2017 Pôvodom španielska spoločnosť Gestamp dnes na ministerstve hospodárstva potvrdila investíciu v Nitre za 133 miliónov eur. Firma u nás plánuje vybudovať závod s rozlohou 42 400 metrov štvorcových, ktorý má do roku 2021 vytvoriť 229 pracovných miest. Vyrábať bude hliníkové komponenty pre automobilový priemysel. Štát pomôže investorovi dotáciou deväť miliónov.
Hoci sa táto investícia doposiaľ spájala hlavne s príchodom Jaguaru Land Rover na Slovensko, plány pre budúci závod siahajú i mimo hraníc Slovenska. Nábor zamestnancov sa už podľa Riberasa na Slovensku začal. Priemerný hrubý mesačný plat by sa mal v závode pohybovať okolo 1400 eur. Spoločnosť Gestamp patrí s 95 priemyselnými závodmi, pričom ďalších šesť je vo výstavbe, a s vyše 33 000 zamestnancami medzi najväčších svetových výrobcov v automobilovom priemysle. Nový závod v Nitre má byť v poradí už desiatym novým závodom Gestampu za posledné štyri roky. S výrobou by sa malo pod Zoborom začať už v polovici roka 2018. Gestamp už na Slovensku pôsobí prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Edscha, ktorej automotive závod zamestnáva vo Veľkom Mederi vyše 170 ľudí.
zdroj: hnonline.sk

D3 až v roku 2026

9. 1. 2017 Hnev a rozhorčenie. Také sú pocity firiem, ktoré už asi desať rokov čakajú na novú diaľnicu cez Kysuce. Hoci pred niekoľkými mesiacmi rezort dopravy ubezpečoval, že diaľnica D3 cez Kysuce bude dokončená v roku 2023, v novej správe Národnej diaľničnej spoločnosti sa už píše o roku 2026. A ostré reakcie spoločností, pre ktoré je nové cestné spojenie kľúčové na seba nenechali dlho čakať.
Približne desať rokov by sa už podľa pôvodných plánov malo jazdiť po diaľnici D3, vedúcej zo Žiliny cez Kysuce až do Českej republiky a Poľska. Miesto toho sa dnes hovorí o čakaní na takmer ďalšie desaťročie. A rovnako dlho čaká na spomínaný úsek diaľnice žilinská automobilka Kia. Cesta cez Kysuce je pre Kiu kľúčová. Kvôli exportu i dodávkam tadiaľ prechádza denne takmer dvesto kamiónov. Dopravné nehody pritom nie sú na tomto úseku kvôli jeho preťaženiu výnimočné.
zdroj: hnonline.sk

Ceny potravín porastú

9. 1. 2017 Ekonomika rastie a to sa nevyhnutne prejaví na životných nákladoch. Obdobie, keď Slovákom rástli platy, ale ceny sa nezvyšovali, je na konci. Národná banka Slovenska predpovedá, že inflácia by sa mala prejaviť najmä na raste cien potravín, ale aj služieb. A to v dôsledku oživeného domáceho dopytu.
Podľa predikcie centrálnej banky dosiahne inflácia v tomto roku 1,2 percenta a neskôr sa ustáli tesne pod dvoma percentami. „Cenový efekt ruského embarga na potraviny postupne vyprchal a potraviny tak začínajú fungovať znovu ako inflačný faktor, občas dokonca napriek vývoju cien samotných komodít, z ktorých sa vyrábajú.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Monika
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner