Štátna podpora nájomného bývania
5. 3. 2024
Súčasná platná právna úprava zákona č. 222/2022 Z. z. o štátnej podpore nájomného bývania obsahuje relatívne podrobnú právnu úpravu Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania vrátane značne neštandardnej úpravy jej orgánov.
Zákonom č. 231/2023 Z. z. sa uskutočnilo viacero podstatných zmien. Medzi tieto zmeny patrí zmena spôsobu kreácie členov predstavenstva Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania, ktorá bola dovtedy upravená v jej stanovách. To znamená, že členovia predstavenstva agentúry boli volení a odvolávaní NRSR na návrh aspoň pätnástich poslancov na sedemročné funkčné obdobie. Členov predstavenstva agentúry bolo pritom možné odvolať len z taxatívne vymedzených dôvodov (obmedzenie spôsobilosti na právne úkony alebo nespôsobilosť zo zdravotných dôvodov vykonávať svoju funkciu po dlhší čas ako šesť mesiacov). Takáto právna úprava bola značne neštandardná. Podľa rozhodnutia prezidentky Slovenskej republiky „voľbou členov predstavenstva agentúry v národnej rade získavajú títo silnú legitimitu a mandát v právnickej osobe, ktorá nie je kontrolným orgánom verejnej moci, ani nie je zložkou systému bŕzd a protiváh v rámci deľby moci“. Zároveň uviedla, že takúto právnu úpravu možno považovať za „ústavne nesystémový krok zákonodarcu, ktorý môže vytvárať nebezpečný precedens, kedy výkonná zložka moci (vláda Slovenskej republiky) bude zákonodarcom oberaná o personálne rozhodnutia v ústredných orgánoch štátnej správy alebo v iných vládnych organizáciách a štátnych podnikoch.“ Dochádzalo k praktickému znemožneniu toho, aby zakladatelia agentúry mohli realizovať svoj vplyv na zloženie štatutárneho orgánu agentúry, ktorý v zmysle stanov agentúry riadi všetku činnosti agentúry a koná v jej mene. V nadväznosti na uvedené sa ustanovila zmena spôsobu kreácie členov predstavenstva agentúry, pričom sa ustanovilo, aby ich vymenúvala a odvolávala členská schôdza agentúry. Zároveň sa zo zákona vypustilo sedemročné funkčné obdobie členov predsedníctva a taxatívny výpočet odvolacích dôvodov, teda neštandardné prvky tejto právnej úpravy, ktoré ohrozujú funkčnosť agentúry. V nadväznosti na tieto zmeny a účel zákona sa zaviedlo prechodné ustanovenie, podľa ktorého sa tieto zmeny týkajú aj členov predstavenstva ustanovených do funkcie predo dňom nadobudnutia účinnosti zákona.
K
Zvýšenie príplatkov za prácu skomplikuje situáciu zamestnávateľov
18. 1. 2018
Z krátkodobého hľadiska sa to najviac prejaví v sektoroch, ktoré sú náročné na víkendovú prácu. Menej nových pracovných miest, slabšia pružnosť trhu práce, či zhoršenie podmienok pre nízkokvalifikovanú pracovnú silu nájsť si zamestnanie. Tieto riziká predstavuje zvýšenie príplatkov za prácu, ktoré má priniesť novela Zákonníka práce z dielne poslancov vládneho Smeru-SD.
Zníži sa pružnosť zamestnávania. Upozorňuje na to Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (Iness). Taktiež sa môže zhoršiť pozícia Slovenska v rámci Indexu pružnosti zamestnávania. Zamestnávatelia môžu pristúpiť k tomu, že nebudú zvyšovať bežné mzdy, aby spoločne s príplatkami ostali na podobných alebo len o trochu vyšších mzdových nákladoch ako majú v súčasnosti. "Zvýšenie príplatkov skomplikuje situáciu zamestnávateľov, skomplikuje to ich biznis plány a zníži sa pružnosť zamestnávania, teda ich ochota vytvárať pracovné miesta a rozširovať výrobu," skonštatoval na dnešnom stretnutí s médiami analytik Iness Radovan Ďurana. Zvýšenie príplatkov sa však nedotkne všetkých firiem rovnako. Postihnuté môžu byť najmä sektory z oblasti maloobchodu, reštauračných či hotelových služieb, alebo iných sektorov, kde sú nízke mzdy. "Z dlhodobého hľadiska to platí pre celý trh. Z krátkodobého hľadiska sa to najviac prejaví v sektoroch, ktoré sú náročné na víkendovú prácu, v sektoroch, ktoré nie sú tak ziskové a kde zamestnanci nemajú tak silnú vyjednávaciu pozíciu a zvlášť vysoké mzdy," doplnil Ďurana. V niektorých sektoroch už kolektívne zmluvy určujú príplatky, takže tam sa to nemusí prejaviť vôbec. V iných sektoroch zase zamestnávatelia môžu pristúpiť k tomu, že nebudú zvyšovať bežné mzdy, aby spoločne s príplatkami ostali na podobných alebo len o trochu vyšších mzdových nákladoch ako majú v súčasnosti. Bude to závisieť od schopnosti zvyšovať tržby," myslí si Ďurana s tým, že firmy môžu byť aj menej ochotné prijímať nových zamestnancov."Príplatky budú v plnej miere a bez problémov vyplácať firmy, ktoré už v súčasnosti vyplácajú vysoké mzdy a kvôli ich vysokej produktivite a ziskovej marži je pre nich víkendová práca dôležitá a nevyhnutná. Ich to ovplyvní málo. Veľký problém to bude pre zamestnávateľov s nízkymi mzdami. Je otázne, či zamestnanci reálne dostanú ten viac ako 10-% nárast, ktorý príplatky predstavujú," uviedol Ďurana. Utrpí aj trh práce Rast príplatkov však podľa Iness môže prispieť aj k zhoršeniu pružnosti trhu práce. Ak by navrhované zmeny prijal parlament definitívne, znamenalo by to posun Slovenska v rebríčku Indexu pružnosti zamestnávania. Slovensko by sa tak z aktuálneho 26. miesta dostalo až na 36. miesto.Tento index je posudzovaný na základe údajov Svetovej banky a zahŕňa 41 krajín v rámci Európskej únie a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD)."Nízka pružnosť zamestnávania znamená, že na trhu vzniknú dve skupiny zamestnancov. Jednou sú tí, ktorí sú vo veľkých, obzvlášť výrobných firmách s vyššími mzdami, ktorým Zákonník práce zvyšuje ochranu. Druhou skupinou sú študenti, nízkokvalifikovaní ľudia alebo matky, ktorí nemajú tieto výhody veľkých podnikov. Pre nich bude vznikať menej pracovných miest, alebo miesta s nižšími mzdami," predpokladá Ďurana. amestnávatelia tiež môžu byť menej ochotní prijímať nízkokvalifikovaných ľudí.
Prehodnotia pokuty pre lekárov, ktorí sa nestíhajú pripojiť do ezdravia
18. 1. 2018
Šéf Národného centra zdravotníckych informácií reaguje na výhrady lekárov slovami, že ezdravie nemá smrteľnú chorobu. Elektronické zdravotníctvo nemá podľa šéfa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petra Blaškovitša žiadnu chronickú ani smrteľnú chorobu. Problémy, na ktoré v utorok upozornili ambulantní lekári, označil za detské choroby.
Podľa jeho slov technické problémy nie sú plošné, sú riešiteľné a pod kontrolou. To, že sa ezdravie od januára podarilo naostro spustiť, považuje Blaškovitš za úspech. "Na to, v akom stave sme ho našli," poznamenal s tým, že za spustením je tvrdá práca. "Systém sa nám podarilo nasadiť, funguje, je nám úplné jasné, že má svoje detské choroby a je to úplné prirodzené," doplnil s tým, že to tak býva pri každom projekte takéhoto rozsahu. Podotkol, že nemožno od prvého dňa očakávať absolútne bezchybný priebeh. Zmena legislatívy .Blaškovitš avizoval, že NCZI pripravuje kompletnú zmenu legislatívy súvisiacu s elektronickým zdravotníctvom. Týkať sa má najmä sankcií pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré im podľa súčasnej právnej normy hrozia, pokiaľ sa do ezdravia nepripoja. Ide o jednu z požiadaviek ambulancií, ktoré na zrušenie sankcií viackrát vyzývali. Blaškovitš tiež priznal, že informovanie lekárov v súvislosti so spúšťaním ezdravia mohlo byť lepšie. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) si nemyslí, že štát podcenil situáciu so spustením ostrej prevádzky ezdravia. Ide podľa neho len o "ľahké pôrodné bolesti". Tvrdí však, že vec zrejme podcenili niektorí lekári. "Pretože si prihlásenie do systému nechali na poslednú chvíľu," povedal s tým, že mnohí o elektronické karty žiadali tesne pred vypršaním termínu.
Drucker však nevidí žiaden problém v tom, keď poskytovatelia zdravotnej starostlivosti dostali kartu prvé januárové týždne. Mnohí podľa neho tiež používajú skoro totožné softvéry čo predtým, "len došlo k drobným úpravám". Pripúšťa však, že mohli nastať logistické problémy s dodávaním ambulantných softvérov, keďže dodávateľov je veľa. Ambulantní lekári v utorok upozornili, že spustenie elektronického zdravotníctva do praxe sprevádza množstvo problémov. Šéf Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth upozornil, že lekári tiež majú menej času na pacientov, Blaškovitš však na to nevidí dôvod. Ambulantní lekári opakovane žiadali, aby pre nepripojenie sa do ezdravia neboli sankcionovaní, s čím počíta platná legislatíva. Minister Drucker aj šéf NCZI už skôr prisľúbili, že sa tak v tomto roku diať nebude, čo Blaškovitš v utorok opäť potvrdil. Lekári tiež žiadajú, aby sa im preplatili náklady, ktoré im pre elektronizáciu zdravotníctva vznikajú. Tie sa majú pohybovať rádovo v stovkách eur.
Babišova vláda schválila demisiu
17. 1. 2018
Česká menšinová vláda Andreja Babiša (ANO) schválila svoju demisiu, v utorok nezískala dôveru Snemovne. Mandát bude vykonávať do vymenovania nového kabinetu. Babiš požiada prezidenta Miloša Zemana o stretnutie, aby mu mohol demisiu odovzdať osobne.
Menšinová vláda hnutia ANO v utorok v českej Snemovni nezískala dôveru. Hlasovalo za ňu iba 78 poslancov z radov hnutia ANO. Kabinet sa zišiel už o 6:30, aby podal demisiu. Tento deň, ako deň podania demisie, ak jeho vláda nezíska dôveru, avizoval premiér Babiš v Snemovni pred týždňom. Napriek tomu chcú ministri ďalej úradovať. Budú preberať napríklad priority európskej agendy. Na programe majú tiež zákon o znalcoch, novelu insolvenčného zákona, poslanecký návrh ústavného zákona o celoštátnom referende a mnoho ďalších. Na programe dňa by tiež mali byť zmeny rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel vlády. Zmeny v rokovacom poriadku vlády v minulosti vyvolali kritiku opozície. Obávali sa napríklad, že v ňom bude obmedzený prístup verejnosti k informáciám. Úpravy kritizoval tiež šéf Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Miroslav Kala, ktorý sa obával, že potom nebude mať prístup na rokovanie vlády. Ten by mu mal však podľa hovorkyne vlády Barbory Peterovej zabezpečiť zákon o NKÚ.
Daňové priznania k DPH od 1. 1. 2018
17. 1. 2018
Od 1. 1. 2018 sa podáva daňové priznanie k DPH na novom tlačive. Zmena tlačiva daňového priznania k DPH od 1. 1. 2018 nastala z dôvodu novelizácie zákona o DPH.
Na základe Opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky z 8. decembra 2017 č. MF/016923/2017-731, ktorým sa ustanovuje vzor daňového priznania k dani z pridanej hodnoty sa od 1. 1. 2018 mení tlačivo daňového priznania k DPH. Zmeny nastávajú na 1. strane daňového priznania k dani z pridanej hodnoty (DPH). Prvý krát sa použije nový vzor daňového priznania vo februári 2018 za zdaňovacie obdobie január 2018.
Do 1. strany tlačiva daňového priznania k DPH bola doplnená nová osoba, ktorá podáva daňové priznanie k DPH. Schválením novely zákona o DPH vyplynula nutnosť upraviť aj vzor tlačiva daňového priznania k DPH. Od 1. 1. 2018 podáva daňové priznanie aj daňový zástupca podľa § 69aa zákona o DPH. V súlade s § 69aa ods. 1 zákona o DPH sa zahraničná osoba, ktorá nadobúda tovar v tuzemsku z iného členského štátu na účel jeho dodania s oslobodením od dane do iného členského štát alebo tretieho štátu alebo dodania formou zásielkového predaja s miestom dodania v inom členskom štáte, môže dať zastúpiť daňovým zástupcom za splnenia zákonom stanovených podmienok.
Daňový zástupca zastupujúci zahraničnú osobu pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, ktorý je určený na dodanie do iného členského štátu alebo tretieho štátu zaškrtne v daňovom priznaní k DPH novú kolónku, ktorá pribudla vo vzore tlačiva daňového priznania k DPH platného od 1. 1. 2018.
Ďalšia zmena v tlačive daňového priznania k dani z pridanej hodnoty (DPH) nastala v kontaktných údajoch daňovníka a v kontaktných údajoch osoby oprávnenej na podanie daňového priznania za osobu podávajúcu daňové priznanie.