Štátna podpora inovácií a nových technológií je riešením nesprávneho problému
11. 7. 2023
Produktivita sa stala synonymom technologického pokroku, výskumu a vývoja. Najnovšie poznatky ukazujú, že takéto vnímanie je chybné.
Dani Rodrik je profesor medzinárodnej politickej ekonómie na Harvardovej univerzite.
Ekonómovia už dlho tvrdia, že produktivita je základom prosperity. Jediný spôsob, ako môže krajina trvalo zvýšiť svoju životnú úroveň, je produkovať viac tovaru a služieb z menšieho množstva zdrojov. Od priemyselnej revolúcie sa to dosahuje prostredníctvom inovácií, a preto sa produktivita v povedomí verejnosti stala synonymom technologického pokroku, výskumu a vývoja...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Turecko a Čína si budú vzájomný obchod účtovať v národnej mene
11. 10. 2010
Turecko a Čína sa rozhodli, že si vzájomný obchod prestanú účtovať v dolároch a začnú využívať vlastnú menu.
Z toho vyplýva, že dolár nahradia tureckou lírou a čínskym jüanom. Dohody o účtovaní zahraničného obchodu v národných menách má už Ankara s Ruskom a Iránom.
Ceny elektriny zvýši nový poplatok
8. 10. 2010
Vláda SR schválila od januára budúceho roka zavedenie poplatku, ktorým budú koncoví odberatelia prispievať na likvidáciu vyradených jadrových elektrárni.
Zavedenie tohto poplatku je súčasťou balíka vládnych opatrení na zlepšenie kondície verejných financií. Poplatok vo výške 0,3 centa za spotrebovanú kilowatthodinu (kWh) elektriny zvýši príjmy Národného jadrového fondu, čo u bežnej domácnosti predstavuje tento poplatok zhruba 9 eur ročne.
Slovenský vinári môžu do 15 októbra požiadať o dotácie
8. 10. 2010
Slovenskí vinári môžu do 15.októbra požiadať o nenávratný finančný príspevok z eurofondov s podporou ministerstva pôdohospodárstva na investície.
Príspevky majú byť určené na vnútorné vybavenie predajných a prezentačných priestorov v rámci výrobného podniku. Výška investície sa pohybuje od 5 000 do 50 000 eur. Podpora je určená pre mikropodniky, malé a stredné podniky. Jej výška dosahuje maximálne 40 % oprávnených nákladov pre Bratislavský kraj a maximálne 50 % pre ostatné kraje.
Devízové príjmy SR z turizmu medziročne klesli
5. 10. 2010
Devízové príjmy SR z príjazdového cestovného ruchu dosiahli za sedem mesiacov tohto roka 934,1 milióna eur. Medziročne to predstavuje pokles o 1,3%.
Devízové výdavky Slovákov sa znížili o 1,5 % na 879,1 milióna eur. Podiel individuálnej turistiky na celkovom objeme devízových príjmov tvoril 94,2 % a organizovaná turistika 5,8 %.