Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho desatoro

Po tom, ako sa veci zmenia zo zlého na horšie, sa cyklus začne sám od seba opakovať.

V deväťdesiatich percentách prípadov sa veci ukážu byť horšie, ako ste očakávali. Vo zvyšných desiatich percentách sa ukážu byť také zlé, že ste to ani nemohli očakávať,

Všetko na svete funguje len preto, aby sa to v najnevhodnejšom okamihu mohlo pokaziť. Že sa to pokazilo, poznáte až potom, keď na to doplatíte.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Život je smiešny

Sudca: „Slečna, takže vy tvrdíte, že ste prišli do iného stavu na sústredení vášho tanečného suboru a futbalového mužstva. Ďalej tvrdíte, že neviete, kto je otcom. Nechápem, ako je to možné?!“ „Vaša ctihodnosť, keď sa porežete pílou, tak tiež neviete, ktorý zub to bol.“

Do očnej optiky vošiel zákazník. „Potrebujete okuliare s deviatimi dioptriami,“ povie optik. „Ako viete, že som krátkozraký?“ „Vošli ste cez výklad, nie cez dvere!“

Milionár náhle zomrel a ukázalo sa, že nezanechal závet. Trúchliaca vdova sedí u rodinného advokáta a žiada ho o radu. Advokát nahlas rozmýšľa: „Takže, váš manžel zomrel a nezanechal závet. A povedal aspoň niečo bezprostredne pred tým, ako zomrel?“ „Ale áno, hovoril: Preboha Mary, odlož tú pušku, aj tak s ňou netrafíš ani do stodoly!“

(Myšlienky bez cla)
O márnom hľadaní - III. večer

Očakávaná užitočnosť vecí je nepriamoúmerná jej skutočnej užitočnosti.

Hnuteľné veci sa časom rozmnožia tak, že bez zvyšku zaplnia všetky skladovacie priestory.

Ak veci opatruješ, vieš kde sú, ale nikdy ich nebudeš naozaj potrebovať. Ak veci neopatruješ, budeš ich určite potrebovať, ale nebudeš vedieť kde sú.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Štát prispeje na splátky úverov najviac 150 eur mesačne

13. 12. 2023 Je stanovená maximálna hranica príjmu oprávnenej osoby a spoludlžníka, a to vo výške najviac 1,6-násobku priemernej mesačnej mzdy. Štát bude oprávneným osobám od budúceho roka prispievať na zvýšenú úhradu splátky hypotéky, ku ktorej môže dôjsť pri jej refixácii. Výška novej štátnej sociálnej dávky bude 75 % zo zvýšenia splátky úveru na bývanie, najviac v sume 150 eur mesačne. Vyplýva to zo zákona o pomoci pri splácaní úveru na bývanie z dielne ministerstva práce, ktorý Národná rada (NR) SR definitívne schválila. Rokovala o ňom v skrátenom legislatívnom konaní.
„V súvislosti s nárastom úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie sa zvyšuje finančné zaťaženie najmä nízkopríjmových domácností, čím môže dôjsť k vážnemu ohrozeniu platobnej schopnosti obyvateľov splácať úvery na bývanie dôsledkom nárastu ich úrokovej sadzby," zdôvodnil svoj návrh rezort práce.
Do budúcnosti bude možnosť stanoviť každý rok v zákone o štátnom rozpočte odlišnú výšku príspevku. Na účely poskytovania príspevku je stanovená maximálna hranica príjmu oprávnenej osoby a spoludlžníka, a to vo výške najviac 1,6-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zverejnenej Štatistickým úradom (ŠÚ) SR za kalendárny rok, za ktorý sa posudzuje príjem.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Zamestnávatelia doplatili po výzve Sociálnej poisťovne vyše štyri milióny

13. 7. 2018 Sociálna poisťovňa upozornila na dlžné poistné v celkovej výške 23 779 730 eur. V máji a júni 2018 Sociálna poisťovňa odoslala upozornenia zamestnávateľom na aktuálny nedoplatok na poistnom za apríl 2018. Odoslala 37 029 SMS a e-mailov pre 25.509 zamestnávateľov.
Správy upozorňovali na dlžné poistné v celkovej výške 23 779 730 eur. Zamestnávatelia v reakcii na tieto upozornenia doplatili 4 428 682 eur, čo znamená 18,62 % úspešnosť z celkovej upozorňovanej sumy. Správy o aktuálnom nedoplatku sú ústretovou službou Sociálnej poisťovne. Odvádzatelia poistného, teda zamestnávatelia a SZČO, ktorí majú nahlásené aktuálne kontakty - mobilné číslo alebo e-mail - sa tak rýchlo dozvedia o nedoplatku. Ak dlh čo najskôr vyrovnajú, vyhnú sa narastaniu penále za každý deň meškania platby a problémom s neskorším vymáhaním dlhu.
(Zdroj: sme.sk)

Chudoba na Slovensku ohrozuje neúplné rodiny najmenej

11. 7. 2018 Chudoba ohrozuje veľké percento neúplných rodín na Slovensku, ani tak však nie sme najhorší. Aj toto bude jeden z bodov na dnešnom rokovaní vlády, kde bude predložená správa o sociálnej situácii obyvateľstva Slovenskej republiky za rok 2017.
Ministerstvo na rokovanie predložilo správu, z ktorej vyplýva, že medzi skupiny najviac ohrozené chudobou patria deti žijúce v neúplných rodinách. Takto ohrozených je podľa správy vychádzajúcej z prieskumu Európskeho štatistického úradu 40,7 percenta rodín. Podľa správy je jedným z hlavných dôvodov zvýšeného rizika typ domácnosti a intenzita práce. Domácnosť s jedným rodičom je zraniteľnejšia z hľadiska disponibilných príjmov, a teda v prípade straty zamestnania je väčšie riziko upadnutia do chudoby.
(Zdroj: hnonline.sk)

Slovenka zarába vďaka hline

9. 7. 2018 Keď pred rokom a pol prvýkrát počula o možnosti predaja írskej hliny za veľkou mlákou, myslela si, že ide o žart. Keď sa však na celú vec Slovenka Dominika Hyriaková pozrela detailnejšie, zistila, že ide o netradičnú formu podnikania s potenciálom, ktorý treba využiť.
„Za niekoľko týždňov sme nazbierali množstvo dát a spätnej väzby, po ktorých nám bolo jasné, že do toho musíme ísť naplno,“ hovorí Dominika Hyriaková, spoluzakladateľka firmy Original Irish Dirt, ktorá Írom za veľkou mlákou sprostredkúva kúsok rodnej zeme na počkanie. Dominika Hyriaková v minulosti pracovala pre spoločnosť Procter & Gamble, kde zodpovedala za predaj a trade marketing značiek ako Gillette alebo Pampers. V období, keď rozbiehala startup v podobe technologickej platformy, jej írska priateľka a biznis partnerka Aifric O Byrne prišla s tým, že by chcela mať pri sebe kúsok rodného Írska. Z toho sa následne zrodil nápad predávať túto hlinu ďalej. Íri sú veľmi naviazaní na svoju domovinu a hlinu z nej využívajú napríklad pri pohreboch a slávnostiach rôznych sviatkov. Ako dnes Slovenka priznáva, najskôr si myslela, že zo strany jej biznis partnerky išlo len o žart, no nakoniec sa rozhodli zistiť, aký potenciál by sa za nápadom mohol skrývať. „Trhovému prieskumu sme venovali niekoľko týždňov a výsledkom bol celý zoznam maloobchodníkov pripravených predávať naše produkty,“ ozrejmuje Hyriaková. Finančný plán vyzeral viac než dobre a dvojica podnikavých žien sa rozhodla konať rýchlo. Do mesiaca založili priamo v Írsku firmu a venovali sa jej na plný úväzok. „Vtedy sme si to predstavovali veľmi jednoducho. Mysleli sme si, že nájdeme vhodný obal, hlinu zabalíme a budeme predávať,“ spomína Slovenka. Lenže realita bola iná. Začínajúce podnikateľky čakal rok plný prekonávania legislatívnych, odborných aj finančných prekážok.
(Zdroj: hnonline.sk)

Nový biznis sa u nás najhoršie rozbieha v hlavnom meste

9. 7. 2018 Úrady nestíhajú a pociťujú to aj podnikatelia. Zo správy Európskej komisie Doing Business vyplýva, že začínať s biznisom v Bratislave je zdĺhavejšie, ako robiť to isté na východe Slovenska. Napríklad v Prešove skladisko čakalo na povolenia 120 dní, kým v Košiciach 135 a v Bratislave 170 dní, tvrdí správa. Aj v najrýchlejšom Prešove sa stále čaká 2,5-krát dlhšie, než je európsky priemer.
„V hlavnom meste sa koncentruje gro podnikateľov. Väčšina firiem tam má sídla, aj keď biznis sústredia inde,“ tvrdí viceprezident Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Serina. „Moja skúsenosť je taká, že procesy trvajú o jeden až dva týždne dlhšie,“ spresňuje. Na prieťahy sa sťažuje aj spoločnosť Penta Investments. „Ako developer by sme uvítali, aby bol celý proces transparentnejší a efektívnejší a zároveň v jasných lehotách. Súčasná právna úprava stanovuje časové lehoty, no tie sa v praxi dodržiavajú len zriedka,“ skonštatoval hovorca Penty Gabriel Tóth. Podľa Serinu je kľúčom k zmene efektívna elektronická štátna správa. Zavedením e-pošty sa zmenil len spôsob komunikácie, no nie spracovanie údajov. Svetová banka v spolupráci s vládami krajín Chorvátska, Česka, Portugalska a Slovenska skúmala 25 miest. Publikovaná štúdia hodnotí regulačné systémy, charakter riadenia podnikov a efektivitu byrokracie. Zlepšenie podnikateľského prostredia je podľa štúdie mimoriadne dôležité pre malé a stredné podniky, preto sa správa zameriava na náklady a celkovú záťaž od založenia firmy po vynucovanie zmluvných záväzkov. Správa je druhou v sérii štúdií zameraných na činnosti v rámci krajiny. Prvá bola vydaná v roku 2017 a zameriavala sa na krajiny Bulharsko, Maďarsko a Rumunsko.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner