Štát pripravuje miliónové dotácie na elektromobily
15. 6. 2023
Trend zelených áut naberá na popularite, a to bez ohľadu na politický boj proti nim. No Slovensko dlhodobo ťahá za kratší koniec. Batériových áut jazdí na našich cestách len okolo šesťtisíc. Nová vláda Ľudovíta Ódora preto schválila dôležitý plán k väčšiemu rozvoju zelených áut na našich vozovkách. Opatrenia rátajú s dotáciami, výstavbou nových nabíjacích bodov či so zvýhodňovaním bezemisných vozidiel.
Väčšina elektrických áut jazdí po cestách v Bratislavskom kraji, je to takmer polovica zo všetkých registrovaných. Na tomto území je totiž najviac rozvinutá infraštruktúra a treba aj priznať, že kúpyschopnosť obyvateľov je v tomto kraji najsilnejšia. Na opačnej strane je východné Slovensko. Zelené vozidlá sa netýkajú len obyvateľov, ale prispôsobiť sa musia aj automobilky. Dáta ukázajú, že z výrobných liniek Volkswagenu na Slovensku vyšlo vlani vyše 308-tisíc vozidiel. 28 percent malo namiesto motora batériu. Očakáva sa, že v najbližších rokoch budú čísla u všetkých automobiliek narastať. Motoristom sa tak časom budú rozširovať aj možnosti kúpy takéhoto auta.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Zásadná zmena v energetike, pribudnú nové zdroje
16. 9. 2020
Lokálnych zdrojov, ktoré vyrábajú čistú elektrinu, je dnes menej, ako ponúka kapacita siete. Problémom sú najmä poplatky. Ak ste posledných niekoľko rokov uvažovali o tom, že sa pustíte do energobiznisu a začnete v malom vyrábať zelenú elektrinu, nešlo to. Od roku 2014 platil takzvaný stop stav.
Do sústavy ste nemohli pripojiť žiadny nový zdroj, ani pokiaľ išlo o „lokálny“, teda napríklad fotovoltické panely na pozemku vašej firmy, a pre vlastnú spotrebu. Vlani však štát ustúpil a kapacity pripájania do sústavy mierne otvoril. V tomto roku išlo o nové zdroje s celkovým inštalovaným výkonom do 43 megawattov, pričom najviac z koláča, konkrétne 19 megawattov, dostali práve lokálne zdroje. Záujem výrobcov bol však minimálny. Rezort hospodárstva však avizuje, že ide meniť podmienky tak, aby sa zdrojov pripájalo viac.
Inflácia bola u nás najnižšia za posledné tri roky
16. 9. 2020
Znížilo sa tempo zdražovania potravín, ktoré majú spolu s energiami značný podiel na výdavkoch domácností. Ceny tovarov a služieb v auguste stúpli v medziročnom porovnaní najpomalšie od leta 2017.
Tempo inflácie sa znížilo šiesty mesiac po sebe, a to na 1,4 z júlových 1,7 %. Informoval o tom štatistický úrad. V Českej republike bola inflácia vyššia ako na Slovensku, spotrebiteľské ceny v auguste v ČR zvoľnili medziročné tempo rastu na 3,3 z 3,4 % v júli. Na Slovensku stúpli v auguste oproti rovnakému obdobiu vlani ceny tovarov a služieb takmer vo všetkých sledovaných sektoroch. V doprave naopak o päť percent klesli, a to kvôli lacnejším pohonným hmotám.
Slovenskému exportu sa darí už druhý mesiac po sebe
10. 9. 2020
Slovenskému exportu sa druhý mesiac po sebe darilo. Podľa predbežných údajov prebytok zahraničného obchodu v júli 2020 bol vo výške 332,7 milióna eur.
Aj keď júlový prebytok bol nižší ako minulý mesiac, bol to druhý najlepší výsledok v tomto kalendárnom roku a tretí najlepší za posledný 12 mesiacov. Súčasne výsledné saldo bolo výrazne lepšie ako pred rokom, keď bola bilancia pasívna -253 miliónov eur. V júli 2020 dosiahol celkový vývoz tovaru hodnotu takmer 5,9 miliardy eur pri medziročnom raste o 0,8 percenta. Vyšší vývoz ako pred rokom sa tak prejavil v júni aj júli. Celkový dovoz tovaru bol v porovnaní s júlom 2019 nižší o 8,9 percenta a dosiahol približne 5,6 miliardy eur. Celkový výsledok v júli priaznivo ovplyvnil predovšetkým vývoz v triede stroje a prepravné zariadenia, do ktorej patrí aj vývoz automobilov, keď bol vývoz o 876 miliónov eur vyšší ako dovoz. Export strojov a prepravných zariadení sa podieľal v júli na celkovom vývoze zo SR až 62 percenta, na dovoze necelými 50 percent.
Slovensko postihol najvýraznejší nárast nezamestnanosti za desaťročie
7. 9. 2020
Počet nezamestnaných na Slovensku dosiahol v druhom štvrťroku tohto roka v absolútnom vyjadrení 177 800 osôb, medziročne vzrástol o 14,7 percenta. Takýto výrazný rast bol naposledy v roku 2010.
Miera nezamestnanosti vzrástla medziročne o 0,9 percentuálneho bodu na 6,6 percenta, dostala sa tak na úroveň spred dvoch rokov. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených Štatistickým úradom. "Dlhodobý pokles nezamestnanosti sa zastavil v prvom štvrťroku tohto roka, kedy nastala zmena trendu vo vývoji nezamestnanosti a počet nezamestnaných začal rásť. Medziročný nárast počtu nezamestnaných trvajúci aspoň dva štvrťroky za sebou bol zistený naposledy v treťom štvrťroku 2013," konštatuje ŠÚ SR.